REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ryzyko kursowe przestanie straszyć przedsiębiorców

Krzysztof Polak

REKLAMA

• Czy zniesienie w kodeksie cywilnym i prawie dewizowym zasady walutowości przełoży się na oszczędności osiągane przez firmy?

- Ostatnia nowelizacja art. 358 kodeksu cywilnego w zakresie rozliczeń dewizowych wychodzi naprzeciw postulatom zgłaszanym od dawna przez prawników zajmujących się obsługą działalności gospodarczej. Zniesienie zasady walutowości oznacza, że przedsiębiorcy, zwłaszcza ci, którzy działają nie tylko na rynku krajowym, będą mogli skupić się na istocie prowadzonego biznesu. Snu z oczu nie będzie im już spędzać konieczność zabezpieczenia się przed ryzykiem kursowym. Dotąd wszystkie przedsiębiorstwa, spółki i osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą i mające siedzibę w Polsce (tzw. rezydenci) muszą rozliczać się między sobą wyłącznie w walucie polskiej. Jeśli dziś w rozliczeniach pojawia się waluta obca, przedsiębiorcy mają do czynienia z ryzykiem kursowym. Można je brać na siebie. Przy większych transakcjach, których realizacja jest często rozciągnięta w czasie, przedsiębiorcy ubezpieczają się od tego ryzyka. Zwiększa to, nieraz znacznie, koszty ich działalności. Ryzyko kursowe oznacza, że firmy mogą stracić lub zyskać na zmianie kursu walut. Ostatnie osłabienie złotego pokazuje, jak wielkie mogą być straty (głównie importerzy) lub zyski (głównie eksporterzy). Ponadto obrót gospodarczy komplikuje się. Zniesienie zasady walutowości oznacza zarówno dla importerów, jak i eksporterów uproszczenie działania, znaczne oszczędności i możliwość bardziej racjonalnego zarządzania finansami.

REKLAMA

• Czy rzeczywiście wspomniana zmiana prawa jest niekorzystna dla banków?

- Banki oferują tzw. transakcje pochodne. W wielu przypadkach ich celem jest zabezpieczenie przed ryzykiem kursowym. Po wejściu w życie nowelizacji stracą wielu klientów na tego rodzaju transakcje. Przedsiębiorcy będą bowiem mogli eliminować ryzyko kursowe przez bezpośrednie rozliczenia w walutach obcych.

• Możliwość rozliczania się przez firmy w obcych walutach ułatwi obrót gospodarczy, ale czy nie oznacza to jednocześnie pomniejszenia prawnej ochrony złotego?

- Waluta jest bardzo istotnym instrumentem oddziaływania na procesy gospodarcze. W Polsce Narodowy Bank Polski i Rada Polityki Pieniężnej (RPP) wspólnie kreują taką politykę pieniężną, by złoty był walutą silną, mającą swoją wartość i jednocześnie dobrze służył gospodarce. RPP ustala stopy procentowe dla realizacji zobowiązań w złotych. Jednak firmy, które będą uzyskiwały przychody w euro, płaciły za swoje zobowiązania w euro, a także akumulowały jakąś część swoich wolnych środków w euro, staną się w tym zakresie niezależne od stóp procentowych ustalanych przez RPP. Dla przedsiębiorców jest to rozwiązanie korzystne. Można je też traktować jako jeden z kroków w kierunku przyjęcia w Polsce euro. Zasięg oddziaływania decyzji RPP zostanie jednak częściowo ograniczony.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

JACEK CZABAŃSKI

partner kierujący praktyką bankową w kancelarii White & Case

 

Rozmawiał KRZYSZTOF POLAK

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA