REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy rzadko łamią zakaz pracy w święta

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

1 listopada do Państwowej Inspekcji Pracy zgłoszono około 30 skarg o naruszenie zakazu pracy w handlu w święta. Tylko w kilku przypadkach inspektorzy stwierdzili naruszenie przepisów.

W Szczecinie osoba sprzedająca w kiosku uciekła przed inspektorami pracy kontrolującymi zatrudnienie w handlu w dni świąteczne. W Zielonej Górze po sprawdzeniu zawiadomienia o naruszeniu zakazu pracy w święto, okazało się że 1 listopada w jednej placówce handlowej pracowało aż 14 pracowników. Większość zgłoszeń, które są zazwyczaj anonimowe, okazuje się jednak fałszywa. W woj. śląskim, po sprawdzeniu 11 zawiadomień (najwięcej spośród wszystkich województw), inspektorzy pracy stwierdzili naruszenie przepisów tylko w jednym przypadku. W województwie mazowieckim, świętokrzyskim, lubelskim i warmińsko-mazurskim tamtejsze okręgowe inspekcje pracy nie otrzymały żadnego zgłoszenia.

REKLAMA

- Wiele wskazuje, że pracodawcy i pracownicy przyzwyczaili się już do zakazu pracy handlu w dni świąteczne - mówi Danuta Rutkowska, rzecznik głównego inspektora pracy.

REKLAMA

1 listopada zeszłego roku, gdy zakaz obowiązywał pierwszy raz od momentu wprowadzenia do kodeksu pracy, do PIP wpłynęło około 300 zgłoszeń naruszenia nowych przepisów, czyli dziesięć razy więcej niż obecnie. Pracownicy i pracodawcy coraz rzadziej zwracają się też do inspekcji o poradę prawną lub interpretację przepisów o zakazie pracy w handlu w święta.

Zgodnie z opinią PIP, w święta obowiązkowe wolne mają wszyscy pracownicy instytucji i zakładów, których główną działalnością jest handel, zarówno hurtowy, jak i detaliczny. Wyjątkiem od tej zasady są stacje paliw. Według PIP należy je zaliczyć do placówek usługowych, wykonujących prace konieczne ze względu na ich użyteczność społeczną i codzienne potrzeby ludności. Zdaniem inspekcji ich pracownicy mogą więc wykonywać pracę w święta.

Kolejnym dniem wolnym od pracy w handlu będzie najbliższy wtorek, czyli 11 listopada - Święto Niepodległości. Dzień ten jest ustawowo wolny dla wszystkich osób zatrudnionych w handlu na podstawie umowy o pracę. Prowadzący działalność handlową mogą jednak w święto zatrudnić osoby na podstawie umów cywilnoprawnych. Muszą jednak pamiętać, że praca w handlu jest wykonywana pod kierownictwem przełożonego, w miejscu i czasie przez niego określonym. Sądy pracy mogą więc orzekać w takich przypadkach, że obie strony powinny zawrzeć umowę o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za zawieranie umów cywilnoprawnych, w warunkach, w których powinna być zawarta umowa o pracę, firmom grozi kara grzywny do 30 tys. zł.

Łukasz Guza

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA