REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zyskają zachęty do zatrudniania rodziców

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk

REKLAMA

Urlop macierzyński wydłuży się nawet do 45 tygodni. Firmy przyjmujące do pracy rodziców zyskają czasowe prawo do nieopłacenaia za nich składek do Funduszu Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Na podpis prezydenta czeka już tzw. ustawa rodzinna. Ma ona zachęcić Polaków do posiadania dzieci oraz ułatwić godzenie życia zawodowego i rodzinnego. Wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r. Od tej daty wydłużą się urlopy macierzyńskie. Ich wymiar ma zależeć od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Jeśli matka urodzi jedno dziecko, skorzysta z 20 tygodni urlopu obowiązkowego oraz sześciu tygodni urlopu fakultatywnego (ten będzie wprowadzany stopniowo od 2010 roku). Przy urodzeniu dwojga dzieci będzie przysługiwać odpowiednio 31 tygodni urlopu obowiązkowego i 8 fakultatywnego. Najdłuższy urlop będzie przysługiwać osobom, które urodzą pięcioro lub więcej dzieci. Otrzymają 37 i 8 tygodni urlopu.

Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw nie zmieniła przepisu, zgodnie z którym po wykorzystaniu 14 pierwszych tygodni macierzyńskiego matka będzie mogła zrezygnować z urlopu, a pozostały wykorzystać ojciec dziecka. Wprowadziła jednak dodatkowe uprawnienie dla ojca. Po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni urlopu pracownikowi ojcu będzie przysługiwać prawo do części urlopu odpowiadającej okresowi, w którym matka wymaga opieki szpitalnej. Urlop chorującej matki będzie przerwany na okres, w którym z takiego urlopu korzysta pracownik ojciec. Od 2010 roku ojcom dzieci będzie też przysługiwać urlop ojcowski, z którego będą korzystać do 1. roku życia dziecka. W pierwszym roku wyniesie jeden tydzień, od 2011 roku - dwa.

REKLAMA

Firmy zatrudniające rodziców wracających do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych nie będą opłacać za nich przez trzy lata składek do FP i FGŚP. Zyskają też zachęty do zakładania przyzakładowych przedszkoli i żłobków. Mają zyskać możliwość budowy, zakupu, adaptacji czy przystosowania zakładowych pomieszczeń na żłobek lub przedszkole ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto pracownicy zyskają też prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku ze środków tego funduszu. Sejm przyjął też poprawkę zaproponowaną przez Senat, aby firmy mogły też finansować z ZFŚS pobyt dzieci w tzw. innych formach wychowania przedszkolnego. Chodzi tu m.in. o tzw. miniprzedszkola.

Osoba niekorzystająca z urlopu wychowawczego, a chcąca pracować w niepełnym wymiarze ma być chroniona przed zwolnieniem przez 12 miesięcy. Wzrosnąć ma też tzw. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób na urlopach wychowawczych. Zamiast 420 zł wyniesie docelowo 60 proc. średniej płacy (od 2012 roku). Od 2009 roku będzie równa płacy minimalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA