REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmy zyskają zachęty do zatrudniania rodziców

Bartosz Marczuk
Bartosz Marczuk

REKLAMA

Urlop macierzyński wydłuży się nawet do 45 tygodni. Firmy przyjmujące do pracy rodziców zyskają czasowe prawo do nieopłacenaia za nich składek do Funduszu Pracy i Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Na podpis prezydenta czeka już tzw. ustawa rodzinna. Ma ona zachęcić Polaków do posiadania dzieci oraz ułatwić godzenie życia zawodowego i rodzinnego. Wejdzie w życie 1 stycznia 2009 r. Od tej daty wydłużą się urlopy macierzyńskie. Ich wymiar ma zależeć od liczby urodzonych dzieci przy jednym porodzie. Jeśli matka urodzi jedno dziecko, skorzysta z 20 tygodni urlopu obowiązkowego oraz sześciu tygodni urlopu fakultatywnego (ten będzie wprowadzany stopniowo od 2010 roku). Przy urodzeniu dwojga dzieci będzie przysługiwać odpowiednio 31 tygodni urlopu obowiązkowego i 8 fakultatywnego. Najdłuższy urlop będzie przysługiwać osobom, które urodzą pięcioro lub więcej dzieci. Otrzymają 37 i 8 tygodni urlopu.

Ustawa z 5 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw nie zmieniła przepisu, zgodnie z którym po wykorzystaniu 14 pierwszych tygodni macierzyńskiego matka będzie mogła zrezygnować z urlopu, a pozostały wykorzystać ojciec dziecka. Wprowadziła jednak dodatkowe uprawnienie dla ojca. Po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni urlopu pracownikowi ojcu będzie przysługiwać prawo do części urlopu odpowiadającej okresowi, w którym matka wymaga opieki szpitalnej. Urlop chorującej matki będzie przerwany na okres, w którym z takiego urlopu korzysta pracownik ojciec. Od 2010 roku ojcom dzieci będzie też przysługiwać urlop ojcowski, z którego będą korzystać do 1. roku życia dziecka. W pierwszym roku wyniesie jeden tydzień, od 2011 roku - dwa.

REKLAMA

Firmy zatrudniające rodziców wracających do pracy z urlopów macierzyńskich i wychowawczych nie będą opłacać za nich przez trzy lata składek do FP i FGŚP. Zyskają też zachęty do zakładania przyzakładowych przedszkoli i żłobków. Mają zyskać możliwość budowy, zakupu, adaptacji czy przystosowania zakładowych pomieszczeń na żłobek lub przedszkole ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto pracownicy zyskają też prawo do refundacji opłat za pobyt dziecka w przedszkolu lub żłobku ze środków tego funduszu. Sejm przyjął też poprawkę zaproponowaną przez Senat, aby firmy mogły też finansować z ZFŚS pobyt dzieci w tzw. innych formach wychowania przedszkolnego. Chodzi tu m.in. o tzw. miniprzedszkola.

Osoba niekorzystająca z urlopu wychowawczego, a chcąca pracować w niepełnym wymiarze ma być chroniona przed zwolnieniem przez 12 miesięcy. Wzrosnąć ma też tzw. podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe osób na urlopach wychowawczych. Zamiast 420 zł wyniesie docelowo 60 proc. średniej płacy (od 2012 roku). Od 2009 roku będzie równa płacy minimalnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

BARTOSZ MARCZUK

bartosz.marczuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
OECD: Polska gospodarka zaczyna się powoli ożywiać. Inflacja będzie stopniowo zwalniać

Najnowsza prognoza makroekonomiczna OECD zawiera ocenę globalnej sytuacji gospodarczej oraz szczegółowy opis sytuacji gospodarczej państw członkowskich OECD, w tym Polski.

System kaucyjny do zmiany. Jest nowy projekt

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Odnosi się on do funkcjonowania systemu kaucyjnego. Zgodnie z nim kaucja będzie pobierana w całym łańcuchu dystrybucji. Co jeszcze ma się zmienić?

Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

REKLAMA

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

REKLAMA

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA