REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Unijna dyrektywa o pracownikach tymczasowych

REKLAMA

Zrównanie praw pracowników tymczasowych z osobami zatrudnionymi na stałe, to zasada nowej dyrektywy przyjętej przez Parlament Europejski. Nie wpłynie ona jednak zasadniczo na polskie przepisy, bowiem już się w nich znajduje.

"Komisja Trójstronna już w 2003 r. wpisała do ustawy o zatrudnieniu pracowników tymczasowych zasadę równego traktowania osób zatrudnionych w tej właśnie formie z pracownikami etatowymi. Nie oznacza to jednak, że nasze przepisy nie wymagają poprawek. Obecnie pracuje nad nimi sejmowa komisja "Przyjazne państwo" - powiedział PAP Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

REKLAMA

REKLAMA

Ekspert KPP zaznaczył, że zgodnie z art. 5 polskiej ustawy, do spraw w niej nieuregulowanych stosuje się wprost przepisy kodeksu pracy. "Oznacza to, że odstępstwa od reguł kodeksowych, dotyczących osób zatrudnionych na stałe, mogą odnosić się jedynie do specyfiki pracy tymczasowej. Na pewno nie może to być kwestia wynagrodzenia" - wyjaśnił Michałowicz.

Unijna dyrektywa regulująca warunki zatrudnienia pracowników tymczasowych została opracowana 6 lat temu. Budziła jednak wątpliwości niektórych państw, np. Wielkiej Brytanii. Na październikowej sesji Parlament UE uznał, że nie ma do niej zastrzeżeń. Trafiła więc do Rady UE. Gdy po wyczerpaniu całego toku legislacyjnego wejdzie ona w życie, państwa członkowskie będą miały 3 lata na dostosowanie do niej swoich przepisów.

Dyrektywa nakazuje aby osoby zatrudnione przez agencje pracy tymczasowej otrzymywały takie samo wynagrodzenie jak pracownicy etatowi zatrudnieni na takim samym stanowisku. Gwarantuje pracownikom agencji prawo do ochrony socjalnej i udogodnień zapewnianych przez firmę stałym pracownikom.

Według statystyk Parlamentu UE agencje pracy tymczasowej w UE zatrudniają 3 mln osób wykonujących usługi o łącznej wartości ok. 75 mld euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z danymi Związku Agencji Pracy Tymczasowej, w Polsce jest ponad 500 tys. pracowników tymczasowych. Z ich usług korzysta rocznie ponad 2 tys. firm.

REKLAMA

"Podstawowym problemem agencji jest nadmierna biurokracja, np. konieczność przeprowadzania przez pracowników tymczasowych wstępnych badań lekarskich każdorazowo gdy są przyjmowani do pracy, nawet w tej samej firmie i na takim samym stanowisku" - powiedziała PAP kierowniczka biura Związku Agencji Pracy Tymczasowej, Katarzyna Gurszyńska.

Projekt, nad którym pracuje obecnie komisja "Przyjazne Państwo" eliminuje ten wymóg. Wydłuża również maksymalny okres zatrudnienia pracownika tymczasowego u danego pracodawcy z 12 do 18 miesięcy. Likwiduje ograniczenie zatrudniania pracowników tymczasowych w firmach, w których w ciągu ostatnich 6 miesięcy miały miejsce zwolnienia grupowe. Obecnie jest to niemożliwe nawet w tych działach, w których takich zwolnień nie było. Nowela upraszcza zasady wydawania świadectw pracy przez agencje pracy tymczasowej. Mają wystawiać je raz w roku a nie, jak obecnie, po ustaniu każdej umowy.

"Choć z punktu widzenia dyrektywy zaakceptowanej przez Parlament UE nie musielibyśmy zmieniać naszej ustawy o pracownikach tymczasowych to jednak te, które proponuje komisja "Przyjazne Państwo" są potrzebne, choćby dla przełamania stereotypu pracy tymczasowej jako gorszego rodzaju zatrudnienia" - stwierdził ekspert KPP.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA