REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Mogą być problemy z gwarancjami udzielanymi przedsiębiorstwom przez BGK

Marek Chądzyński
Marek Chądzyński

REKLAMA

Bank Gospodarstwa Krajowego ma zwiększyć dostępność kredytów dla firm dzięki gwarancjom. Nie wiadomo, czy uda mu się przyspieszyć ich wydawanie i czy będzie miał co gwarantować.

Dzięki akcji poręczeniowej, którą Bank Gospodarstwa Krajowego ma koordynować poprzez swoje fundusze celowe, wartość kredytów w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw ma wzrosnąć do 20 mld zł w przyszłym roku. To bardzo ambitny cel, skoro Krajowy Fundusz Poręczeń Kredytowych działający w strukturach BGK od 1997 roku, wygenerował dzięki swoim poręczeniom kredyty warte ponad 3,2 mld zł, a liczba udzielonych poręczeń to niespełna 8,3 tys.

REKLAMA

Według części przedsiębiorców procedura przyznania poręczenia jest zbyt skomplikowana dla najmniejszych firm. I co gorsza, z informacji, jakie do nich docierają, wynika, że niewiele ma się w tej sprawie zmienić.

REKLAMA

- Z dokumentów, które opracowało Ministerstwo Gospodarki na potrzeby tej części pakietu antykryzysowego, można wysnuć wniosek, że procedury w lwiej części zostaną po staremu. Nadal będziemy mieli np. ocenę ryzyka na poziomie zbliżonym do wymogów bankowych. Na tym etapie prac nie widać szczególnego otwarcia. Być może będzie się to zmieniać w trakcie działania planu - mówi Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Wątpliwości budzi także przygotowanie BGK do przeprowadzenia całej operacji. Analitycy zwracają uwagę na to, że sektor MSP jest traktowany przez banki komercyjne jako ryzykowny, bo mało przejrzysty. A przygotowanie całej infrastruktury do oceny ryzyka może zająć kilka miesięcy, co w efekcie będzie oznaczać, że program ruszy dopiero w II połowie przyszłego roku.

- BGK może oczywiście próbować, ale głównym rozgrywającym powinien być PKO BP. On ma bardzo mocną pozycję w finansowaniu MSP. BGK nie jest bankiem komercyjnym, nie jest w stanie rzetelnie ocenić ryzyka kredytowego małych i średnich przedsiębiorstw. Być może pracuje w nim kilku analityków kredytowych, ale przecież oni nie będą w stanie udźwignąć całego programu. Musiałoby tu nastąpić - i to szybko - duże wzmocnienie kadrowe - mówi Marcin Piątkowski, ekonomista Akademii Leona Koźmińskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Bank nie zgadza się z tą tezą, choć jego przedstawiciele przyznają, że prace ruszą pełną parą m.in. dopiero po dokapitalizowaniu. Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik BGK, dodaje, że w przypadku tak dynamicznego rozwoju sprzedaży kluczowe znaczenie będą miały systemy sprawozdawczości i monitorowania ryzyka.

- Jesteśmy przygotowani do obsługi rządowego planu stabilizacji i rozwoju. Bank posiada odpowiednie procedury i wykwalifikowanych pracowników. Dotychczas BGK realizując działalność poręczeniową i gwarancyjną w ramach obsługiwanych funduszy, działał w oparciu o umowy o współpracy z większością banków w Polsce - ocenia Ewa Balicka-Sawiak, rzecznik BGK.

Jednak nawet gdyby BGK był w pełni przygotowany do zwiększenia liczby poręczeń, i tak może mieć problem z realizacją planu - może po prostu nie mieć czego poręczać. Według przedsiębiorców głównym powodem ograniczenia finansowania przez banki nie jest brak zaufania do kredytobiorców, tylko problemy z pozyskaniem środków na rynku międzybankowym.

- Gdy rozmawiam z przedsiębiorcami, to istotniejsze wydaje się ożywienie transakcji międzybankowych. To zablokowało kredyty, bo banki same mają problem z pozyskaniem pieniądza. Jeśli ten element rządowego programu zadziała, to wtedy jest szansa na odblokowanie kredytów - mówi Arkadiusz Protas, wiceprezes Business Centre Club.

- Spełnienie założeń planu stabilności zależy między innymi od aktywności banków i ich polityki kredytowej. Bezpieczny system poręczeniowy powinien być zachętą dla banków do zwiększenia sprzedaży kredytów - dodaje Ewa Balicka-Sawiak.

Poręczenia z funduszy BGK

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAREK CHĄDZYŃSKI

marek.chadzynski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewizja KPO przyjęta przez rząd. Co z podatkiem od aut spalinowych?

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) została przyjęta przez Radę Ministrów - poinformowała na platformie X minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

Nie tylko majówka. W maju będą jeszcze dwa dni ustawowo wolne od pracy. Kiedy?

Dni wolne w maju. Ci, którym nie udało się zorganizować pięcio- czy nawet dziewięciodniowego długiego weekendu, mogą jeszcze spróbować w innym terminie w tym miesiącu. Kiedy jeszcze wypadają dni ustawowo wolne od pracy w najbliższym czasie? 

Sztuczna inteligencja w branży hotelarskiej. Sprawdza się czy nie?

Jak nowe technologie mogą wpłynąć na branżę hotelarską? Czy w codziennym funkcjonowaniu obiektów hotelowych zastąpią człowieka? Odpowiadają przedstawiciele hoteli z różnych stron Polski, o różnych profilach działalności, należących do Grupy J.W. Construction.

Jak zarządzać budżetem biznesu online, gdy wzrastają koszty?

Biznes e-commerce jest pełen wyzwań, bo wymaga zarządzania na wielu płaszczyznach. Jak zachować ciągłość finansową, gdy operator zmienia warunki współpracy? 

REKLAMA

Mikroprzedsiębiorcy poszli po kredyty, ale banki udzieliły ich mniej, niż rok temu

Według informacji przekazanych przez Biuro Informacji Kredytowej, w marcu br. banki udzieliły mikroprzedsiębiorcom o 4,5 proc. mniej kredytów, a ich wartość była niższa o 3,3 proc. w porównaniu do marca 2023 r.

Dane GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle. Poniżej oczekiwań ekspertów

Z danych GUS na temat handlu hurtowego i nowych zamówień w przemyśle w marcu br. wynika m.in., że typowy dla tego okresu wzrost sprzedaży hurtowej w ujęciu miesięcznym osiąga niższą, od notowanej w tym okresie w ubiegłych latach, dynamikę. Statystyki pokazują również kontynuację trwającego już od lutego 2023 roku okresu ujemnej dynamiki sprzedaży hurtowej w ujęciu rocznym. Marcowe dane na temat nowych zamówień w przemyśle, pokazujące znaczny spadek w stosunku do ubiegłego roku, są kolejnym powodem do niepokoju po ogłoszonych wcześniej przez GUS, rozczarowujących wynikach produkcji przemysłowej (spadek o 6,0% r/r w marcu b.r).

Niższy ZUS będzie sprzyjał decyzjom o otwarciu JDG?

W 2023 r. powstało 302 tys. nowych firm jednoosobowych, a 177 tys. odwiesiło swoją działalność. Jednocześnie z rejestrów wykreślono ich aż 196,5 tys. Czy mniejsze koszty prowadzenia działalności gospodarczej spowodują, że będzie ich otwierać się więcej? 

Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

REKLAMA

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

REKLAMA