REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne zwolnienie z VAT będzie możliwe już po roku

Krystyna Górczak

REKLAMA

Nie po trzech latach, ale już po roku będzie można ponownie korzystać ze zwolnienia z VAT po 1 stycznia 2009 r.

Każdy podatnik, którego obroty (sprzedaż) nie przekraczają rocznie w sumie 50 tys. zł, skorzysta z tzw. zwolnienia podmiotowego VAT. Prawo do zwolnienia przysługuje mu bez konieczności składania jakichkolwiek zawiadomień czy oświadczeń w urzędzie skarbowym. Ta sama zasada dotyczy także tych osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. W tym jednak przypadku limit sprzedaży nie zawsze wyniesie 50 tys. zł. Taki limit przysługiwać będzie tylko takiemu podatnikowi, który działalność rozpoczyna 1 stycznia danego roku. Jeśli nastąpi to później, limit liczony jest już w proporcji do okresu prowadzenia działalności. W przypadku, gdy osoba taka rozpoczęła działalność np. 1 kwietnia, przysługujący jej limit wynosi 9/12 wspomnianej wcześniej kwoty, czyli 37,5 tys. zł. Uwaga: zwolnienie można stracić! Dzieje się tak w momencie, gdy sprzedaż przekracza wielkość określoną limitem. W takiej sytuacji podatek płaci się tylko od nadwyżki ponad limit zwolnienia. Czyli jeżeli podatnik np. we wrześniu uzyska (licząc od początku roku) sprzedaż na poziomie 55 tys. zł, to od września zaczyna płacić VAT. Płaci go jednak od 5, a nie od 55 tys. zł.

REKLAMA

Można zrezygnować

Zwolnienie z VAT przysługuje podatnikom z mocy prawa. Nie jest jednak obligatoryjne.

REKLAMA

Ze zwolnienia tego można zrezygnować, co bywa korzystne w tych przypadkach, gdy nie chcemy być pozbawieni możliwości odliczania podatku naliczonego przy dokonywanych przez nas zakupach. W takim przypadku musimy jednak ze zwolnienia w sposób wyraźny zrezygnować. Trzeba to zrobić na piśmie, zawiadamiając właściwego dla VAT naczelnika urzędu skarbowego. Nasze oświadczenie musi trafić do niego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnujemy ze zwolnienia.

Zatem jeśli ktoś chciałby zrezygnować ze zwolnienia od marca, zawiadomienie powinien złożyć (lub nadać listem poleconym na poczcie) najpóźniej do końca lutego. Osoba rozpoczynająca dopiero działalność, jeśli chce zrezygnować ze zwolnienia, powinna takie oświadczenie złożyć jeszcze przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej VAT. Oczywiście rezygnacja ze zwolnienia oznacza nie tylko, że możemy odliczać podatek naliczony w naszych zakupach, ale także że co miesiąc (lub kwartał) musimy rozliczać VAT należny od naszej sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata zwolnienia

Osoba, która zrezygnowała ze zwolnienia lub straciła do niego prawo wskutek przekroczenia limitu, nie traci takiego uprawnienia bezpowrotnie. Kłopot w tym, że nawet jeżeli sprzedaż (obrót) takiej osoby w kolejnym roku jest niższa niż 50 tys. zł, nie może ona obecnie wrócić do zwolnienia, póki od jego utraty lub rezygnacji nie upłyną trzy lata.

Szybszy powrót

To jednak zmieni się już 1 stycznia 2009 r. Od tego momentu zaczyna bowiem obowiązywać skrócony do roku termin powrotu do zwolnienia podmiotowego VAT. Osoba, która pochopnie ze zwolnienia zrezygnowała lub utraciła je wskutek chwilowego zwiększenia sprzedaży, będzie mogła, po upływie roku, znów do niego wrócić. Z tym jednak że okres ten liczony będzie od końca roku podatkowego, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Przykładowo: Jeśli zdarzenie takie miałoby miejsce w styczniu 2009 roku, do zwolnienia można wrócić 1 stycznia 2011 r. (prawie po dwóch latach).

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA