REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ponowne zwolnienie z VAT będzie możliwe już po roku

Krystyna Górczak

REKLAMA

Nie po trzech latach, ale już po roku będzie można ponownie korzystać ze zwolnienia z VAT po 1 stycznia 2009 r.

Każdy podatnik, którego obroty (sprzedaż) nie przekraczają rocznie w sumie 50 tys. zł, skorzysta z tzw. zwolnienia podmiotowego VAT. Prawo do zwolnienia przysługuje mu bez konieczności składania jakichkolwiek zawiadomień czy oświadczeń w urzędzie skarbowym. Ta sama zasada dotyczy także tych osób, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą. W tym jednak przypadku limit sprzedaży nie zawsze wyniesie 50 tys. zł. Taki limit przysługiwać będzie tylko takiemu podatnikowi, który działalność rozpoczyna 1 stycznia danego roku. Jeśli nastąpi to później, limit liczony jest już w proporcji do okresu prowadzenia działalności. W przypadku, gdy osoba taka rozpoczęła działalność np. 1 kwietnia, przysługujący jej limit wynosi 9/12 wspomnianej wcześniej kwoty, czyli 37,5 tys. zł. Uwaga: zwolnienie można stracić! Dzieje się tak w momencie, gdy sprzedaż przekracza wielkość określoną limitem. W takiej sytuacji podatek płaci się tylko od nadwyżki ponad limit zwolnienia. Czyli jeżeli podatnik np. we wrześniu uzyska (licząc od początku roku) sprzedaż na poziomie 55 tys. zł, to od września zaczyna płacić VAT. Płaci go jednak od 5, a nie od 55 tys. zł.

REKLAMA

Można zrezygnować

Zwolnienie z VAT przysługuje podatnikom z mocy prawa. Nie jest jednak obligatoryjne.

REKLAMA

Ze zwolnienia tego można zrezygnować, co bywa korzystne w tych przypadkach, gdy nie chcemy być pozbawieni możliwości odliczania podatku naliczonego przy dokonywanych przez nas zakupach. W takim przypadku musimy jednak ze zwolnienia w sposób wyraźny zrezygnować. Trzeba to zrobić na piśmie, zawiadamiając właściwego dla VAT naczelnika urzędu skarbowego. Nasze oświadczenie musi trafić do niego przed początkiem miesiąca, w którym rezygnujemy ze zwolnienia.

Zatem jeśli ktoś chciałby zrezygnować ze zwolnienia od marca, zawiadomienie powinien złożyć (lub nadać listem poleconym na poczcie) najpóźniej do końca lutego. Osoba rozpoczynająca dopiero działalność, jeśli chce zrezygnować ze zwolnienia, powinna takie oświadczenie złożyć jeszcze przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej VAT. Oczywiście rezygnacja ze zwolnienia oznacza nie tylko, że możemy odliczać podatek naliczony w naszych zakupach, ale także że co miesiąc (lub kwartał) musimy rozliczać VAT należny od naszej sprzedaży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Utrata zwolnienia

Osoba, która zrezygnowała ze zwolnienia lub straciła do niego prawo wskutek przekroczenia limitu, nie traci takiego uprawnienia bezpowrotnie. Kłopot w tym, że nawet jeżeli sprzedaż (obrót) takiej osoby w kolejnym roku jest niższa niż 50 tys. zł, nie może ona obecnie wrócić do zwolnienia, póki od jego utraty lub rezygnacji nie upłyną trzy lata.

Szybszy powrót

To jednak zmieni się już 1 stycznia 2009 r. Od tego momentu zaczyna bowiem obowiązywać skrócony do roku termin powrotu do zwolnienia podmiotowego VAT. Osoba, która pochopnie ze zwolnienia zrezygnowała lub utraciła je wskutek chwilowego zwiększenia sprzedaży, będzie mogła, po upływie roku, znów do niego wrócić. Z tym jednak że okres ten liczony będzie od końca roku podatkowego, w którym podatnik utracił prawo do zwolnienia lub zrezygnował z tego zwolnienia. Przykładowo: Jeśli zdarzenie takie miałoby miejsce w styczniu 2009 roku, do zwolnienia można wrócić 1 stycznia 2011 r. (prawie po dwóch latach).

KRYSTYNA GÓRCZAK

gp@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KAS: uwaga na podrobione, nielegalne środki ochrony roślin

  Rozpoczęła się właśnie VI. edycja kampanii edukacyjnej Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Policji oraz Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin przestrzegającej przed oszustami oferującymi nielegalne, w tym podrobione, środki ochrony roślin. Kampania prowadzona jest pod hasłem „Kupując podróbki, tracisz wiele razy!". 

  Rejestracja spółek od A do Z. Sprawdź nasz poradnik!

  W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności gospodarczej. Niektórzy robią to w pojedynkę, inni proponują współpracę znajomym lub prosperującym przedsiębiorcom. W ten sposób powstają spółki, wymagające odpowiedzialnej opieki prawnej i księgowości. Sprawdź, od czego zacząć!

  Protesty rolników w całej Europie. Jakie są powody? O co im chodzi?

  Protesty rolników trwają od kilku tygodniu w wielu krajach europejskich, m.in. w Niemczech, Francji, Włoszech, Grecji, Czechach i na Węgrzech. Rolnicy protestują przeciwko niskim cenom produktów rolnych, Europejskiemu Zielonemu Ładowi i taniemu importowi produktów rolniczych spoza Unii Europejskiej.

  Pompa ciepła, magazyn energii, fotowoltaika teraz dostępne w leasingu europejskim dla sklepów, punktów usługowych i rolników

  Teraz przedsiębiorcy, małe i średnie firmy produkcyjne, sklepy, salony samochodowe czy rolnicy, mogą ubiegać się o leasing pojazdów elektrycznych, instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, magazynów energii oraz maszyn i urządzeń na atrakcyjnych warunkach. Są nowe środki finansowe pozwalające zwiększyć ofertę – i to na korzystniejszych niż uprzednio warunkach.

  REKLAMA

  Aplikacje chmurowe ułatwiają pracę firmom, ale i ściągają na nie niebezpieczeństwa, których menadżerowie najczęściej nie są świadomi

  Wszechobecne aplikacje chmurowe pozwalają firmie z Warszawy bez wysiłku współpracować z zespołem z Londynie, organizując spotkania wideo, podczas których analizuje się dane, a nawet realizować skomplikowane zadania związane z zarządzaniem projektami. 

  Produkcja piwa w Polsce zmalała, ale wciąż jesteśmy w czołówce w UE. Rekordową ilość piwa produkują... Niemcy

  Produkcja piwa w Polsce zmalała. Pomiędzy 2022 a 2023 r. spadła o 2 mln hl. Wzrosły koszty produkcji, więc przedsiębiorcy szukają oszczędności. 

  Czy wkrótce biznes przeniesie się w kosmos? Już teraz można odbyć turystyczny lot na orbitę

  Niezwykły postęp technologiczny, którego świadkami jesteśmy rozbudza wyobraźnię o eksploracji kosmosu. Czy już wkrótce biznes przeniesie się w przestrzeń międzygwiezdną? Czy przemysł kosmiczny stanie się domeną prywatną? 

  Kupujesz włoskie produkty? Patrz na certyfikaty! Włoska żywność jest wśród najczęściej podrabianych na świecie

  Czym jest "italian sounding"? To produkty, które udają włoskie, ale tak naprawdę nie są z Włoch. Kraj ten jest liderem w certyfikacji żywności, ale jednocześnie włoskie produkty należą do grona najczęściej podrabianych na świecie. 

  REKLAMA

  KE: W 2024 roku nie będzie obowiązku ugorowania 4 % swoich gruntów ornych

  Komisja Europejska oficjalnie przyjęła 13 lutego 2024 r. rozporządzenie, które przyznaje europejskim rolnikom częściowe zwolnienie z zasady warunkowości dotyczącej gruntów ugorowanych. Jest to następstwem wniosku Komisji przedstawionego w dniu 31 stycznia oraz dyskusji z państwami członkowskimi na posiedzeniach komitetów. Rozporządzenie weszło w życie 14 lutego 2024 r. i jest stosowane z mocą wsteczną od 1 stycznia do 31 grudnia 2024 r.

  Spełnianie standardów ESG to realne narzędzie budowania przewagi biznesowej [WYWIAD]

  Dlaczego sektor MŚP powinien już teraz zająć się wdrażaniem ESG? Dla kogo jest to szansa, a dla kogo kolejny obowiązek? Jakie wyzwania czekają małe i średnie firmy w 2024 roku? Z ekspertami z Reo.pl Grzegorzem Tomasikiem i Tomaszem Morawskim rozmawia Kinga Olszacka. 

  REKLAMA