REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej firm zainwestuje we wschodniej Polsce

Daria Stojak

REKLAMA

Inwestor będzie mógł objąć specjalną strefą ekonomiczną kolejne tereny, jeśli stanie się to konieczne do realizacji jego przedsięwzięcia.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Projekty dwóch rozporządzeń wykonawczych do znowelizowanej ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, która obowiązuje od 1 lipca, zaakceptował już rząd.

Łagodniejsze warunki

Pierwsze rozporządzenie przewiduje obniżenie o 30 proc. wymaganej liczby nowych miejsc pracy i wielkości inwestycji w strefach położonych w województwach Polski wschodniej.

REKLAMA

- Dzięki temu zwiększy się atrakcyjność terenów dla inwestorów. W woj. świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim brakuje gruntów gminnych lub Agencji Nieruchomości Rolnych pod realizację inwestycji - twierdzi Teresa Korycińska, zastępca dyrektora Departamentu Instrumentów Wsparcia Ministerstwa Gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie w sprawie kryteriów, których spełnienie umożliwia objęcie niektórych gruntów specjalną strefą ekonomiczną, przewiduje też, że w powiatach, w których stopa bezrobocia jest poniżej 60 proc. średniej krajowej, trzeba utworzyć co najmniej 500 nowych miejsc pracy lub zainwestować co najmniej 350 mln zł. Jeśli zaś stopa bezrobocia jest wyższa od 250 proc. średniej krajowej, wielkości te wynoszą odpowiednio 50 nowych miejsc pracy lub 17 mln zł. Tak więc im wyższa stopa bezrobocia, tym łagodniejsze warunki, jaki musi spełnić przedsiębiorca starający się o objęcie gruntów SSE.

Włączenie kolejnych obszarów

Rozporządzenie przewiduje też możliwość włączania kolejnych terenów do obszaru SSE. Warunkiem ma być wówczas niezbędność takiego gruntu przy realizacji inwestycji. Aby było to możliwe, musi on mieć nie więcej niż 2 ha powierzchni.

- Rozwiązanie to umożliwi korekty wielkości terenu inwestycyjnego niezbędnego do realizacji wcześniej podjętego przedsięwzięcia - mówi Teresa Korycińska.

- Zdarza się, że podczas realizacji inwestycji pojawiają się przeszkody techniczne lub występuje konieczność zwiększenia powierzchni magazynów, budowy parkingów czy też budynków socjalnych - dodaje.

Pomoc publiczna

W ustawie o specjalnych strefach ekonomicznych precyzyjnie określono maksymalny limit pomocy publicznej w ramach jednego projektu inwestycyjnego oraz wprowadzono zmiany dotyczące treści zezwolenia na powadzenie działalności na terenie strefy.

- Zasady udzielania pomocy publicznej w ramach programów specjalnych stref ekonomicznych są teraz znacznie bardziej zbliżone do tych, które przewidziano w prawie Unii - tłumaczy Piotr Wojaczek, prezes zarządu Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Rozporządzenie dotyczące pomocy publicznej umożliwi również wcześniejszą niż dotychczas wymianę sprzętu zużytego technologicznie.

Wsparcie dla biokomponentów

Ministerstwo Gospodarki, które jest autorem obu rozporządzeń, chce wspierać produkcję biokomponentów, dopuszczając udzielanie zezwoleń na wyrób, rozlew i przetwarzanie spirytusu przeznaczonego do ich produkcji. Wzrost udziału biokomponentów w rynku paliw ciekłych i biopaliw ciekłych zużywanych w transporcie jest istotnym elementem zrównoważonego rozwoju. Prowadzi też do poprawy bezpieczeństwa energetycznego poprzez zróżnicowanie źródeł zaopatrzenia w paliwa i zmniejszenie zależności Polski od importu ropy naftowej, twierdzi resort. Nowe rozporządzenie rozszerzy ponadto zakres usług badawczo-rozwojowych, które można prowadzić na obszarze SSE.

Oba rozporządzenia wejdą w życie 30 grudnia 2008 r.

Specjalne strefy ekonomiczne

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

DARIA STOJAK

daria.stojak@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA