REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od stycznia wyższe składki, a niższe podatki

Marek Kutarba

REKLAMA

Składka zdrowotna i składki ZUS wyższe o niecałe 5,5 zł, a zaliczki podatkowe mniejsze od kilkunastu do kilkuset złotych - to zmiany czekające samozatrudnionych w rozliczeniu za styczeń 2009 r.

Składka na ubezpieczenie zdrowotne przedsiębiorców wzrosła w grudniu do 215,35 zł (poprzednio wynosiła 212,78 zł). Oznacza to, że w rozliczeniu PIT za grudzień 2008 roku przedsiębiorcy będą mogli odliczyć od zaliczek (zasady ogólne) i wpłat podatkowych (ryczałt i karta podatkowa) maksymalnie 185,44 zł składki na ubezpieczenie zdrowotne. W rozliczeniu za poprzednie trzy miesiące było to 183,23 zł miesięcznie.

REKLAMA

REKLAMA

Rosną także składki płacone przez przedsiębiorców na ubezpieczenie społeczne. I tak składka na ubezpieczenie emerytalne nie może być niższa niż 347,68 zł (poprzednio 345,66 zł), na ubezpieczenie rentowe - niższa niż 106,87 zł (poprzednio 106,25), a na ubezpieczenie chorobowe - niższa niż 43,64 zł (poprzednio 43,39 zł).

W sumie z tytułu wszystkich tych składek, łącznie ze składką zdrowotną, trzeba będzie zapłacić 713,54 zł. Suma składek płaconych w poprzednich trzech miesiącach wynosiła 708 zł, co oznacza, że w rozliczeniu za grudzień (w przypadku opłacania składek wyłącznie za siebie do zapłaty do 12 stycznia 2009 r., z uwagi na to, że wynikający z przepisów 10 stycznia to sobota) trzeba będzie zapłacić o 5,46 zł więcej. Wzrost jest zatem minimalny.

Co ważne, składki w takiej wysokości będą uwzględniane dopiero w rozliczeniu podatkowym za styczeń (lub pierwszy kwartał, jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie) 2009 roku, czyli przy okazji zaliczki płaconej do 20 lutego. Odlicza się bowiem od dochodu (przychodu) - składki ZUS - lub podatku - składka zdrowotna - te składki, które zostały w danym okresie faktycznie zapłacone.

Ten ledwie odczuwalny wzrost obciążeń fiskalnych może być jednak zauważalny tylko przez podatników rozliczających się według liniowej stawki PIT, która pozostaje na poziomie 19 proc. Podatnicy rozliczający się według skali tak małej zmiany wysokości płaconych składek nie powinni w ogóle zauważyć z uwagi na to, że od 1 stycznia 2009 roku będą się rozliczać według nowych niższych stawek PIT, czyli 18 i 32 proc., zamiast dotychczasowych trzech: 19, 30 i 40 proc.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PRZYKŁAD: SKUTKI ZMIANY SKALI PODATKOWEJ

Skutki podatkowe zmiany skali podatkowej najlepiej prześledzić na przykładzie osoby korzystającej z samozatrudnienia i uzyskującej dochody na podstawie umów z określonym na stałym poziomie wynagrodzeniem. Załóżmy, że wynagrodzenie to, po potrąceniu wszystkich kosztów działalności uznawanych za koszty podatkowe wynosi 4 tys. zł (taki jest miesięczny dochód do opodatkowania). W takim przypadku zaliczka za styczeń (płacona w lutym) wyniesie dla podatnika podatku liniowego około 480 zł. Dla podatników opodatkowanych według skali podatkowej zaliczka wyniesie około 402 zł.

MAREK KUTARBA

marek.kutarba@infor pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA