reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 400 zł dla firmy za przeszkolenie bezrobotnego

400 zł dla firmy za przeszkolenie bezrobotnego

Osoby bez pracy mają zyskać wyższe dofinansowanie do studiów podyplomowych.


Zmiana prawa

Bezrobotni zyskają prawo do refundacji kosztów studiów podyplomowych, jeżeli nie są one wyższe niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli około 8,8 tys. zł). Tak wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001), którym zajmował się Sejm.

Podwyższanie kwalifikacji zawodowych ułatwiać ma też możliwość odbycia przez dorosłych bezrobotnych przygotowania zawodowego bezpośrednio w zakładzie pracy, które ma się skończyć egzaminem rzemieślniczym lub czeladniczym. W tym czasie będzie mu przysługiwać stypendium. Fundusz Pracy zwróci firmom wydatki poniesione z tytułu takiego przygotowania. Zyskają też one premię za każdego uczestnika, który zdał egzamin końcowy. Ma wynieść 400 zł za każdy miesiąc przygotowywania bezrobotnego.

Zasiłek dla bezrobotnych od 2010 r. wzrośnie do 717 zł i w takiej wysokości będzie wypłacany przez pierwsze trzy miesiące. Później jego wysokość zmaleje do 563 zł.

- Trudno powiedzieć, że jest to mechanizm motywujący bezrobotnych do podejmowania pracy. O wiele lepsze rezultaty dają szkolenia prowadzone w firmie. Badania pokazują, że po takim przygotowaniu bezrobotni znajdują pracę - komentuje Wiktor Wojciechowski z FOR.

Katarzyna WiŚniewska

katarzyna.wisniewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Robert Nogacki

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama