| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 400 zł dla firmy za przeszkolenie bezrobotnego

400 zł dla firmy za przeszkolenie bezrobotnego

Osoby bez pracy mają zyskać wyższe dofinansowanie do studiów podyplomowych.


Zmiana prawa

Bezrobotni zyskają prawo do refundacji kosztów studiów podyplomowych, jeżeli nie są one wyższe niż 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia (czyli około 8,8 tys. zł). Tak wynika z rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 99, poz. 1001), którym zajmował się Sejm.

Podwyższanie kwalifikacji zawodowych ułatwiać ma też możliwość odbycia przez dorosłych bezrobotnych przygotowania zawodowego bezpośrednio w zakładzie pracy, które ma się skończyć egzaminem rzemieślniczym lub czeladniczym. W tym czasie będzie mu przysługiwać stypendium. Fundusz Pracy zwróci firmom wydatki poniesione z tytułu takiego przygotowania. Zyskają też one premię za każdego uczestnika, który zdał egzamin końcowy. Ma wynieść 400 zł za każdy miesiąc przygotowywania bezrobotnego.

Zasiłek dla bezrobotnych od 2010 r. wzrośnie do 717 zł i w takiej wysokości będzie wypłacany przez pierwsze trzy miesiące. Później jego wysokość zmaleje do 563 zł.

- Trudno powiedzieć, że jest to mechanizm motywujący bezrobotnych do podejmowania pracy. O wiele lepsze rezultaty dają szkolenia prowadzone w firmie. Badania pokazują, że po takim przygotowaniu bezrobotni znajdują pracę - komentuje Wiktor Wojciechowski z FOR.

Katarzyna WiŚniewska

katarzyna.wisniewska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »