REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polskie spółki uzyskają łatwiejszy dostęp do amerykańskiej giełdy

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Polskie spółki, zależne od spółek notowanych na amerykańskiej giełdzie, nie będą musiały przygotowywać raportów według amerykańskich standardów rachunkowości.

Amerykańskie spółki giełdowe będą stosowały Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF). Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) - zaproponowała harmonogram obowiązkowego przyjęcia MSSF przez emitentów z USA. Zakłada on możliwość przejścia spółek na MSSF już w 2009 roku, natomiast obowiązek od 2014 roku.

REKLAMA

REKLAMA

Piotr Michalczyk, starszy menedżer w dziale audytu PricewaterhouseCoopers twierdzi, że na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) jest obecnie jedna spółka, która raportuje według amerykańskich standardów tzw. US GAAP. Jest to Central European Distribution Corporation (produkcja i dystrybucja alkoholi). Jest ona notowana również na pozagiełdowym regulowanym rynku akcji w USA (NASDAQ).

- Jednak zmiana przepisów może spowodować, że spółki polskie, zależne od spółek amerykańskich, które nie są notowane na GPW, będą mogły zrezygnować ze sprawozdawczości grupowej według US GAAP - podkreśla nasz rozmówca.

Wprowadzenie tego rozwiązania pozwoli przygotowywać jedno sprawozdanie finansowe według MSSF zarówno dla celów statutowych, jak i grupowych.

Według Jacka Gdańskiego, dyrektora zarządzającego PKO Inwestycje, to bardzo dobra zmiana. Pozwoli na obniżenie kosztów rachunkowych polskich spółek, które obecnie muszą dokonywać uzgodnień sprawozdawczości tworzonej według MSSF ze standardami amerykańskimi. Z drugiej strony ułatwi dokonywanie inwestycji przez firmy notowane w Stanach Zjednoczonych w papiery wartościowe emitowane przez podmioty (w tym polskie) raportujące na podstawie MSSF. Obniży to również koszty związane z audytem, który będzie przeprowadzany według jednolitych zasad.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Od wielu lat problemem był proces ujednolicania amerykańskich i międzynarodowych standardów. Trzeba było kryzysu finansowego, aby została podjęta decyzja o przyjęciu przez amerykańskie spółki giełdowe MSSF - twierdzi nasz rozmówca.

Ważne!

Po wprowadzeniu w Stanach Zjednoczonych MSSF inwestorzy dostaną porównywalne sprawozdania finansowe spółek notowanych zarówno na giełdach europejskich, jak i amerykańskiej

Agnieszka Pokojska

agnieszka.pokojska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA