reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Przez najbliższy rok nowi podatnicy nie kupią kas

Przez najbliższy rok nowi podatnicy nie kupią kas

Od 1 stycznia 2009 r. żadna nowa grupa podatników nie zostanie objęta obowiązkiem stosowania kas fiskalnych. Tak będzie przez cały 2009 rok.


ZMIANA PRAWA

Nie będzie kas ani dla prawników, ani dla lekarzy. Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, które od 1 stycznia 2009 r. zastąpi rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących.

Zgodnie z opublikowanymi projektami, od 1 stycznia 2009 r. żadna nowa grupa podatników nie będzie objęta obowiązkiem stosowania kas rejestrujących. Będą też przedłużone wszystkie zwolnienia dla stosowania tych urządzeń do ewidencji obrotów. Zostają też zachowane limity obrotów, po przekroczeniu których kupno i instalacja kasy jest obowiązkowa, i zwolnienia podmiotowe.

Projekt rozporządzenia zakłada utrzymanie limitów obrotów, po przekroczeniu których konieczna jest instalacja kasy. Ze zwolnień nie będą mogli korzystać podatnicy, u których wielkość obrotów z tytułu działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych przekroczy kwotę 40 tys. zł.

Nadal będzie obowiązywać dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł z działalności polegającej na sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności oraz rolników ryczałtowych tracą prawo do korzystania ze zwolnienia.

Co ważne, taki stan rzeczy utrzyma się przez cały 2009 rok, gdyż rozporządzenie o kasach będzie obowiązywać przez rok. To nowość, bo dotychczas rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych obowiązywały zaledwie pół roku.

Z nowego rozporządzenia zostały usunięte przepisy dotyczące ulgi na zakup kasy. W tym zakresie resort finansów opublikował projekt oddzielnego rozporządzenia w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących.

Zasady odliczania ulgi na zakup kasy nie zmienią się, mimo że od 1 grudnia 2008 r. obowiązuje inna kwota odliczenia z tytułu zakupu urządzenia fiskalnego. Ale to skutek nowelizacji ustawy o VAT. Zgodnie z tymi regulacjami, w przypadku rozpoczęcia ewidencjonowania transakcji na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej w terminach przewidzianych przez prawo podatnik może pomniejszyć podatek lub uzyskać jego zwrot w kwocie stanowiącej 90 proc. kosztów zakupu netto, nie więcej niż 700 zł. Przed 1 grudnia 2008 r. ulga wynosiła 50 proc., nie więcej niż 2,5 tys. zł.

Jeśli chodzi o rozporządzenie dotyczące sposobu odliczania ulgi, to nowością jest tylko to, że przepisy w tym zakresie znajdą się w oddzielnym akcie, a nie w rozporządzeniu w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kirill Bigai

Współzałożyciel i dyrektor generalny platformy Preply dla poszukiwania korepetytorów online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama