REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czwarta firma budowlana przynosi już straty

Roman Grzyb

REKLAMA

Wykonawcy kończą inwestycje i mają problemy z uzyskaniem nowych zamówień. Sprzedawcy materiałów budowlanych zaczynają odczuwać mniejszy popyt.

Sektor budowlany wprawdzie nadal ma wysoką rentowność, sięgającą 4,9 proc., ale coraz więcej firm traci zamówienia.

REKLAMA

- Co czwarta firma budowlana przynosi straty, takich przedsiębiorstw jest 2 razy więcej niż przed rokiem - mówi prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa.

Październik i listopad przyniosły załamanie w budownictwie. Zmniejszyła się o 5 proc. liczba oddawanych mieszkań.

- Mniej jest wydanych pozwoleń budowlanych i mieszkań deweloperskich w budowie - twierdzi profesor Bolkowska.

Do października tego roku wydano 201,5 tys. pozwoleń na budowę, czyli mniej o 2,4 proc. niż w analogicznym okresie 2007 r. Mieszkań deweloperskich w budowie jest 60 tys., rok temu było 3 tys. więcej. Przedstawiciele firm nie ukrywają, że po zakończeniu inwestycji mieszkaniowych będą musieli zwolnić część pracowników. Kryzysową sytuację odczuli sprzedawcy materiałów budowlanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przez 11 miesięcy składy sprzedały wartościowo o 4 proc. więcej materiałów niż przed rokiem, ale w listopadzie popyt był niższy - mówi Mirosław Lubarski z Grupy PSB.

Najmocniej spadł popyt na izolację termiczną i pokrycia dachowe.

- Będzie spadek popytu na materiały budowlane, ale nie wiadomo, jak duży - o kilka czy o kilkanaście procent - uważa Lubarski.

O ile popyt na materiały budowlane ze strony firm deweloperskich się załamał, to nadal sporo kupują indywidualni inwestorzy. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się ten popyt, skoro banki zaostrzyły dostęp do kredytów mieszkaniowych.

Budownictwo mieszkaniowe to nie więcej niż 20 proc. całego budownictwa. Według GUS cały sektor w tym roku rozwija się w tempie 14,4 proc.

- Na tle zwalniającej gospodarki to bardzo dobry wynik, ale to za mało z punktu widzenia zadań, jakie stoją przed nami przed Euro 2012 - uważa prof. Bolkowska.

REKLAMA

By zrealizować wszystkie zamierzone inwestycje infrastrukturalne, budownictwo musiałoby rosnąć w tempie co najmniej 20 proc. rocznie, a teraz możemy się raczej spodziewać spowolnienia. Eksperci narzekają, że nie są przygotowane nowe przetargi i nie ma wykupionych gruntów pod inwestycje drogowe. Maleje też tempo wzrostu nakładów inwestycyjnych w firmach.

- Kryzys jest już bardzo głęboki. Produkcja i sprzedaż cementu to najlepszy barometr sytuacji w branży. Od września zaś mamy do czynienia z wyraźnym spadkiem sprzedaży cementu - mówi Zbigniew Bachman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Problemy mają też sprzedawcy stali. Nadprodukcja stali sięga w tej chwili 30-40 proc.

- Wielu sprzedawców stali magazynowało kupiony materiał. Kupili drożej, a teraz sprzedają ze stratą. Na rynku przetrwają najsilniejsi - twierdzi Andrzej Ciepiela z Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

W tym roku konsumpcja stali w Polsce będzie o prawie 12 proc. niższa niż przed rokiem. Najwięksi optymiści spodziewają się, że poprawa sytuacji nastąpi najwcześniej pod koniec 2009 roku.

Budownictwo mieszkaniowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA

3 cechy innowacyjnego przedsiębiorstwa. Jak ważna jest ochrona środowiska? [WYWIAD]

Co dziś często przesądza o wyborze kontrahenta? Jak ważna jest ochrona środowiska w świecie biznesu? Jakie proste rozwiązania mogą wprowadzić wszystkie przedsiębiorstwa branży ogrodniczej? O 3 głównych cechach innowacyjności opowiada członek zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, Adam Legutko.

Jak chronić firmowe pieniądze przez utratą wartości

Wielu przedsiębiorców zastanawia się jak uchronić swój kapitał w czasach wysokiej inflacji. Podobnie jak oni, ich pieniądze powinny pracować. Bank Pekao ma propozycję dla prowadzących działalność gospodarczą, spółkę cywilną lub osobową z uproszczoną księgowością, pozwalającą łączyć wysokie oprocentowanie z elastycznością

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni?

Nowe zasady naliczania składki zdrowotnej od 1 stycznia 2025 r. Rząd jest za wprowadzeniem zmian. Co się zmieni? Szacuje się, że z tego rozwiązania skorzysta ok. 2,4 mln przedsiębiorców. Rada ministrów przyjęła projekt nowelizacji.

Prognozy na 2025 rok: jakie trendy będą kształtować przyszłość biznesu e-commerce?

Jakie trendy ukształtują branżę e-commerce w nadchodzącym 2025 roku? Jakie narzędzia powinny wykorzystać firmy, żeby się rozwijać?

REKLAMA

InPost Pay – rewolucyjna usługa dla Twojego e-sklepu

W dobie ogromnej konkurencji na rynku e-commerce kluczem do sukcesu jest wyróżnienie się i zwiększenie wygody zakupów dla klientów. InPost Pay to rozwiązanie, które może odmienić oblicze Twojego sklepu internetowego, pomagając zwiększyć konwersję dzięki nowoczesnym udogodnieniom. Dowiedz się, dlaczego warto wdrożyć tę usługę i co możesz dzięki niej zyskać!

Wakacje składkowe 2024 tylko za grudzień. Wniosek trzeba złożyć już w listopadzie

Z wakacji składkowych w 2024 roku można skorzystać już tylko za grudzień. Natomiast wniosek trzeba złożyć już w listopadzie. Państwo opłaci składki za jeden miesiąc za mikroprzedsiębiorców i komorników sądowych. Jakie warunki trzeba spełnić?

REKLAMA