REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co czwarta firma budowlana przynosi już straty

Roman Grzyb

REKLAMA

Wykonawcy kończą inwestycje i mają problemy z uzyskaniem nowych zamówień. Sprzedawcy materiałów budowlanych zaczynają odczuwać mniejszy popyt.

Sektor budowlany wprawdzie nadal ma wysoką rentowność, sięgającą 4,9 proc., ale coraz więcej firm traci zamówienia.

REKLAMA

- Co czwarta firma budowlana przynosi straty, takich przedsiębiorstw jest 2 razy więcej niż przed rokiem - mówi prof. Zofia Bolkowska z Wyższej Szkoły Zarządzania i Prawa.

Październik i listopad przyniosły załamanie w budownictwie. Zmniejszyła się o 5 proc. liczba oddawanych mieszkań.

- Mniej jest wydanych pozwoleń budowlanych i mieszkań deweloperskich w budowie - twierdzi profesor Bolkowska.

Do października tego roku wydano 201,5 tys. pozwoleń na budowę, czyli mniej o 2,4 proc. niż w analogicznym okresie 2007 r. Mieszkań deweloperskich w budowie jest 60 tys., rok temu było 3 tys. więcej. Przedstawiciele firm nie ukrywają, że po zakończeniu inwestycji mieszkaniowych będą musieli zwolnić część pracowników. Kryzysową sytuację odczuli sprzedawcy materiałów budowlanych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Przez 11 miesięcy składy sprzedały wartościowo o 4 proc. więcej materiałów niż przed rokiem, ale w listopadzie popyt był niższy - mówi Mirosław Lubarski z Grupy PSB.

Najmocniej spadł popyt na izolację termiczną i pokrycia dachowe.

- Będzie spadek popytu na materiały budowlane, ale nie wiadomo, jak duży - o kilka czy o kilkanaście procent - uważa Lubarski.

O ile popyt na materiały budowlane ze strony firm deweloperskich się załamał, to nadal sporo kupują indywidualni inwestorzy. Nie wiadomo, jak długo utrzyma się ten popyt, skoro banki zaostrzyły dostęp do kredytów mieszkaniowych.

Budownictwo mieszkaniowe to nie więcej niż 20 proc. całego budownictwa. Według GUS cały sektor w tym roku rozwija się w tempie 14,4 proc.

- Na tle zwalniającej gospodarki to bardzo dobry wynik, ale to za mało z punktu widzenia zadań, jakie stoją przed nami przed Euro 2012 - uważa prof. Bolkowska.

REKLAMA

By zrealizować wszystkie zamierzone inwestycje infrastrukturalne, budownictwo musiałoby rosnąć w tempie co najmniej 20 proc. rocznie, a teraz możemy się raczej spodziewać spowolnienia. Eksperci narzekają, że nie są przygotowane nowe przetargi i nie ma wykupionych gruntów pod inwestycje drogowe. Maleje też tempo wzrostu nakładów inwestycyjnych w firmach.

- Kryzys jest już bardzo głęboki. Produkcja i sprzedaż cementu to najlepszy barometr sytuacji w branży. Od września zaś mamy do czynienia z wyraźnym spadkiem sprzedaży cementu - mówi Zbigniew Bachman, dyrektor Izby Przemysłowo-Handlowej Budownictwa.

Problemy mają też sprzedawcy stali. Nadprodukcja stali sięga w tej chwili 30-40 proc.

- Wielu sprzedawców stali magazynowało kupiony materiał. Kupili drożej, a teraz sprzedają ze stratą. Na rynku przetrwają najsilniejsi - twierdzi Andrzej Ciepiela z Polskiej Unii Dystrybutorów Stali.

W tym roku konsumpcja stali w Polsce będzie o prawie 12 proc. niższa niż przed rokiem. Najwięksi optymiści spodziewają się, że poprawa sytuacji nastąpi najwcześniej pod koniec 2009 roku.

Budownictwo mieszkaniowe

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

ROMAN GRZYB

roman.grzyb@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA