REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom łatwiej będzie zatrudnić pracowników tymczasowych

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Pracownik tymczasowy, który ponownie zostanie zatrudniony u tego samego pracodawcy, nie będzie musiał przedstawiać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i badań lekarskich.

Zmiana prawa 

REKLAMA

Pracodawcy, którzy przeprowadzili tzw. zwolnienia grupowe, mają zyskać możliwość zatrudniania pracowników tymczasowych bez okresu wyczekiwania. Obecnie mogą ich zatrudniać dopiero po sześciu miesiącach od ostatnich zwolnień. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), którą zajmowała się sejmowa Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji. Inną propozycję w tej sprawie prezentuje Związek Agencji Pracy Tymczasowej. Chce jedynie skrócenia tego ograniczenia do trzech miesięcy

- Jestem zdecydowanie przeciwny zniesieniu ograniczenia sześciu miesięcy, w których nastąpiła redukcja zatrudnienia - mówi Paweł Hałas, prezes Agencji Pracy Tymczasowej Action Staff.

Według niego firmy obniżałyby swoje koszty zwalniając zatrudnionego pracownika i zatrudniając pracownika tymczasowego.

Komisja chce też, aby szkolenie pracowników tymczasowych w zakresie bhp oraz wstępne badania lekarskie przed dopuszczeniem ich do pracy nie były wymagane, jeżeli zostaną zatrudnieni ponownie u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zwolnienie pracownika z powtórzenia szkolenia bhp lub badań lekarskich jest korzystnym rozwiązaniem - mówi Bożena Pęciak, prezes zarządu Agencji Pracy Tymczasowej Personnel Solutions Group.

W jej opinii pracownicy tymczasowi wielokrotnie, w ramach pracy sezonowej, powracają do tego samego pracodawcy i muszą powtarzać szkolenia i badania, które wiążą z kosztami dla firm.

REKLAMA

Posłowie proponują też, aby agencja pracy tymczasowej przy nawiązaniu kolejnej umowy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym nie musiała wydawać świadectwa pracy. Zostanie ono wydane wyłącznie na żądanie pracownika, a jeśli nie zgłosi takiego żądania, to raz w roku. Związek Agencji Pracy Tymczasowej chce natomiast, aby agencja nie musiała wydawać tego świadectwa także wtedy, jeśli pracownik podejmie pracę w ciągu 14 dni od wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Zdaniem Bożeny Pęciak bardzo często jest tak, że osoba jest zatrudniana osiem razy w roku i za każdym razem agencja musi wystawiać jej świadectwo pracy. Dodaje, że wprowadzenie wymogu wystawiania raz w roku świadectwa, które będzie uwzględniało wszystkie okresy zatrudnienia, będzie dużym ułatwieniem.

Związek Agencji Pracy Tymczasowej dziś ma przedstawić standardy agencji pracy tymczasowej w walce z nieuczciwymi pośrednikami. Twierdzi, że zatrudnieni w ten sposób nie są chronieni w wystarczający sposób. Związek uważa, że agencje często tworzą ludzie nieznający podstawowych zagadnień związanych z prawem pracy i zarządzania zasobami ludzkimi. Na standardy mają się składać m.in. przejrzyste kryteria wyboru typu umowy z pracownikiem i jej precyzyjne sformułowanie oraz dbałość o zabezpieczenie interesów pracownika.

Praca tymczasowa jest wykonywana na rzecz pracodawcy użytkownika. Zazwyczaj ma charakter sezonowy, okresowy i doraźny. W Polsce pracuje w ten sposób około 0,5 mln osób.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  SN: Firma może domagać się zadośćuczynienia za negatywną opinię w internecie

  Osoba prawna może domagać się finansowego zadośćuczynienia za naruszenie dóbr osobistych od osoby prywatnej, która zamieściła opinię w internecie. Tak wynika z wtorkowej uchwały Sądu Najwyższego.

  Konsumenci nie przestaną kupować w sieci. Jak sprawić, aby e-commerce był bardziej eko?

  Światowy e-commerce generuje olbrzymie ilości emisji gazów cieplarnianych, ale można zauważyć, że największe firmy z tego obszaru są na dobrej drodze w kwestii neutralności klimatycznej. Co mogą robić mniejsi gracze na rynku? Jak zmniejszyć koszty redukcji emisji dwutlenku węgla? Jest kilka możliwości. 

  Jak zweryfikować, czy firma jest eko? Greenwashing jest coraz powszechniejszy

  Greenwashing nie jest już pojęciem obcym. Firmy coraz częściej proponują rozwiązania, które nazywają proekologicznymi. Czy jednak są takimi rzeczywiście?  Jak weryfikować te działania, by nie dać się nabić w „zieloną butelkę”?

  Małe, ale ważne. Busy do 3,5 t nieocenioną częścią sektora TSL

  Jeden z najszybciej rozwijających się sektorów polskiej gospodarki to sektor TSL (transport, spedycja, logistyka). Jak się okazuje, bardzo istotną częścią transportu drogowego w Polsce są busy do 3,5 t. Raport “Transport drogowy w Polsce 2023” podaje, że blisko połowa przychodów branży transportu drogowego pochodzi od transportu nierejestrowanego o DMC do 3,5 t.

  REKLAMA

  Firmy w okresowych trudnościach mogą ubiegać się o wsparcie. Budżet konkursu to 66 mln zł

  Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiła nabór do konkursu „Wsparcie firm w okresowych trudnościach”. Kto może złożyć wniosek o dofinansowanie i w jakim terminie? Na co można przeznaczyć otrzymane środki?

  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  REKLAMA

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  REKLAMA