REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom łatwiej będzie zatrudnić pracowników tymczasowych

Artur Radwan
Artur Radwan

REKLAMA

Pracownik tymczasowy, który ponownie zostanie zatrudniony u tego samego pracodawcy, nie będzie musiał przedstawiać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i badań lekarskich.

Zmiana prawa 

REKLAMA

Pracodawcy, którzy przeprowadzili tzw. zwolnienia grupowe, mają zyskać możliwość zatrudniania pracowników tymczasowych bez okresu wyczekiwania. Obecnie mogą ich zatrudniać dopiero po sześciu miesiącach od ostatnich zwolnień. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), którą zajmowała się sejmowa Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji. Inną propozycję w tej sprawie prezentuje Związek Agencji Pracy Tymczasowej. Chce jedynie skrócenia tego ograniczenia do trzech miesięcy

- Jestem zdecydowanie przeciwny zniesieniu ograniczenia sześciu miesięcy, w których nastąpiła redukcja zatrudnienia - mówi Paweł Hałas, prezes Agencji Pracy Tymczasowej Action Staff.

Według niego firmy obniżałyby swoje koszty zwalniając zatrudnionego pracownika i zatrudniając pracownika tymczasowego.

Komisja chce też, aby szkolenie pracowników tymczasowych w zakresie bhp oraz wstępne badania lekarskie przed dopuszczeniem ich do pracy nie były wymagane, jeżeli zostaną zatrudnieni ponownie u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zwolnienie pracownika z powtórzenia szkolenia bhp lub badań lekarskich jest korzystnym rozwiązaniem - mówi Bożena Pęciak, prezes zarządu Agencji Pracy Tymczasowej Personnel Solutions Group.

W jej opinii pracownicy tymczasowi wielokrotnie, w ramach pracy sezonowej, powracają do tego samego pracodawcy i muszą powtarzać szkolenia i badania, które wiążą z kosztami dla firm.

REKLAMA

Posłowie proponują też, aby agencja pracy tymczasowej przy nawiązaniu kolejnej umowy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym nie musiała wydawać świadectwa pracy. Zostanie ono wydane wyłącznie na żądanie pracownika, a jeśli nie zgłosi takiego żądania, to raz w roku. Związek Agencji Pracy Tymczasowej chce natomiast, aby agencja nie musiała wydawać tego świadectwa także wtedy, jeśli pracownik podejmie pracę w ciągu 14 dni od wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Zdaniem Bożeny Pęciak bardzo często jest tak, że osoba jest zatrudniana osiem razy w roku i za każdym razem agencja musi wystawiać jej świadectwo pracy. Dodaje, że wprowadzenie wymogu wystawiania raz w roku świadectwa, które będzie uwzględniało wszystkie okresy zatrudnienia, będzie dużym ułatwieniem.

Związek Agencji Pracy Tymczasowej dziś ma przedstawić standardy agencji pracy tymczasowej w walce z nieuczciwymi pośrednikami. Twierdzi, że zatrudnieni w ten sposób nie są chronieni w wystarczający sposób. Związek uważa, że agencje często tworzą ludzie nieznający podstawowych zagadnień związanych z prawem pracy i zarządzania zasobami ludzkimi. Na standardy mają się składać m.in. przejrzyste kryteria wyboru typu umowy z pracownikiem i jej precyzyjne sformułowanie oraz dbałość o zabezpieczenie interesów pracownika.

Praca tymczasowa jest wykonywana na rzecz pracodawcy użytkownika. Zazwyczaj ma charakter sezonowy, okresowy i doraźny. W Polsce pracuje w ten sposób około 0,5 mln osób.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA