| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom łatwiej będzie zatrudnić pracowników tymczasowych

Firmom łatwiej będzie zatrudnić pracowników tymczasowych

Pracownik tymczasowy, który ponownie zostanie zatrudniony u tego samego pracodawcy, nie będzie musiał przedstawiać zaświadczenia o ukończeniu szkolenia bhp i badań lekarskich.


Zmiana prawa 

Pracodawcy, którzy przeprowadzili tzw. zwolnienia grupowe, mają zyskać możliwość zatrudniania pracowników tymczasowych bez okresu wyczekiwania. Obecnie mogą ich zatrudniać dopiero po sześciu miesiącach od ostatnich zwolnień. Takie zmiany przewiduje nowelizacja ustawy z 9 lipca 2003 r. o zatrudnieniu pracowników tymczasowych (Dz.U. nr 166, poz. 1608 z późn. zm.), którą zajmowała się sejmowa Komisja Nadzwyczajna Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczeniem biurokracji. Inną propozycję w tej sprawie prezentuje Związek Agencji Pracy Tymczasowej. Chce jedynie skrócenia tego ograniczenia do trzech miesięcy

- Jestem zdecydowanie przeciwny zniesieniu ograniczenia sześciu miesięcy, w których nastąpiła redukcja zatrudnienia - mówi Paweł Hałas, prezes Agencji Pracy Tymczasowej Action Staff.

Według niego firmy obniżałyby swoje koszty zwalniając zatrudnionego pracownika i zatrudniając pracownika tymczasowego.

Komisja chce też, aby szkolenie pracowników tymczasowych w zakresie bhp oraz wstępne badania lekarskie przed dopuszczeniem ich do pracy nie były wymagane, jeżeli zostaną zatrudnieni ponownie u tego samego pracodawcy na tym samym stanowisku.

- Zwolnienie pracownika z powtórzenia szkolenia bhp lub badań lekarskich jest korzystnym rozwiązaniem - mówi Bożena Pęciak, prezes zarządu Agencji Pracy Tymczasowej Personnel Solutions Group.

W jej opinii pracownicy tymczasowi wielokrotnie, w ramach pracy sezonowej, powracają do tego samego pracodawcy i muszą powtarzać szkolenia i badania, które wiążą z kosztami dla firm.

Posłowie proponują też, aby agencja pracy tymczasowej przy nawiązaniu kolejnej umowy bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z pracownikiem tymczasowym nie musiała wydawać świadectwa pracy. Zostanie ono wydane wyłącznie na żądanie pracownika, a jeśli nie zgłosi takiego żądania, to raz w roku. Związek Agencji Pracy Tymczasowej chce natomiast, aby agencja nie musiała wydawać tego świadectwa także wtedy, jeśli pracownik podejmie pracę w ciągu 14 dni od wygaśnięcia poprzedniej umowy.

Zdaniem Bożeny Pęciak bardzo często jest tak, że osoba jest zatrudniana osiem razy w roku i za każdym razem agencja musi wystawiać jej świadectwo pracy. Dodaje, że wprowadzenie wymogu wystawiania raz w roku świadectwa, które będzie uwzględniało wszystkie okresy zatrudnienia, będzie dużym ułatwieniem.

Związek Agencji Pracy Tymczasowej dziś ma przedstawić standardy agencji pracy tymczasowej w walce z nieuczciwymi pośrednikami. Twierdzi, że zatrudnieni w ten sposób nie są chronieni w wystarczający sposób. Związek uważa, że agencje często tworzą ludzie nieznający podstawowych zagadnień związanych z prawem pracy i zarządzania zasobami ludzkimi. Na standardy mają się składać m.in. przejrzyste kryteria wyboru typu umowy z pracownikiem i jej precyzyjne sformułowanie oraz dbałość o zabezpieczenie interesów pracownika.

Praca tymczasowa jest wykonywana na rzecz pracodawcy użytkownika. Zazwyczaj ma charakter sezonowy, okresowy i doraźny. W Polsce pracuje w ten sposób około 0,5 mln osób.

Artur Radwan

artur.radwan@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »