REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie dodatkowy 1 mld zł na inwestycje firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Ponad 2,4 mld zł z UE trafi do firm na innowacyjne projekty. Resort rozwoju zatwierdził listę firm, które uzyskają wsparcie.

To odpowiedź na duże zainteresowanie dotacjami oraz na wysoką jakość złożonych projektów. Chcemy też, by fundusze unijne były osłoną dla polskich firm w dobie kryzysu gospodarczego - tak Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, tłumaczy decyzję o zwiększeniu budżetu tegorocznego konkursu na dotacje dla innowacyjnych inwestycji (Działanie 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka).

REKLAMA

Wczoraj Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało, że na ten cel przeznaczy dodatkowy 1 mld zł. Tym samym rozpoczęty w maju konkurs stał się absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o budżet, który ostatecznie wyniesie ponad 2,4 mld zł.

REKLAMA

Do konkursu zgłosiło się blisko 500 przedsiębiorców. Każda ich inwestycja ma wartość minimum 8 mln zł. Cechują się zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Przez pierwszy etap oceny we wrześniu przeszły 472 projekty. Łączna ich wartość to ponad 6 mld zł, czyli cztery razy więcej niż pierwotny budżet konkursu.

Jarosław Pawłowski zapewnia, że przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na tegoroczny konkurs nie odbije się negatywnie na alokacji naborów w 2009 roku. Zgodnie z harmonogramem konkursów w programie Innowacyjna Gospodarka nabór wniosków w Działaniu 4.4 odbędzie się na przełomie stycznia i lutego oraz czerwca i lipca. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie budżet tych konkursów. Przedsiębiorcy mieli obawy, że zwiększenie budżetu w tym roku spowoduje obcięcie puli środków w 2009 roku.

- Na pewno nie ulegnie ona zmniejszeniu. W trudnych czasach przedsiębiorcy powinni mieć możliwość jak najszerszego korzystania z funduszy unijnych - podkreśla wiceminister.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wczoraj MRR zatwierdził listę inwestycji, które uzyskają wsparcie w ramach Działania 4.4. Według Jarosława Pawłowskiego, na pierwszej liście (nie uwzględnia ona zwiększenia budżetu) znalazło się 123 przedsiębiorców, czyli ok. 20 proc. startujących w konkursie. Dodatkowe środki wystarczą dla kolejnych 60 projektów.

Jarosław Pawłowski dodaje, że dodatkowa lista zostanie zatwierdzona prawdopodobnie jeszcze dziś. Chciałby, by Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości do końca roku zdążyła podpisać wszystkie umowy o przyznaniu dotacji. Jeśli będą jakieś opóźnienia, to na pierwszy ogień pójdą umowy z firmami, w których projektach są nakłady na badania i rozwój lub szkolenia pracowników. W ten sposób MRR chce oszczędzić beneficjentom negatywnych konsekwencji zmiany unijnych przepisów o udzielaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Wchodzą one w życie 1 stycznia 2009 r.

183 firmy otrzymają 2,4 mld zł dotacji w ramach Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA