reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Będzie dodatkowy 1 mld zł na inwestycje firm

Będzie dodatkowy 1 mld zł na inwestycje firm

Ponad 2,4 mld zł z UE trafi do firm na innowacyjne projekty. Resort rozwoju zatwierdził listę firm, które uzyskają wsparcie.


To odpowiedź na duże zainteresowanie dotacjami oraz na wysoką jakość złożonych projektów. Chcemy też, by fundusze unijne były osłoną dla polskich firm w dobie kryzysu gospodarczego - tak Jarosław Pawłowski, wiceminister rozwoju regionalnego, tłumaczy decyzję o zwiększeniu budżetu tegorocznego konkursu na dotacje dla innowacyjnych inwestycji (Działanie 4.4 w programie Innowacyjna Gospodarka).

Wczoraj Ministerstwo Rozwoju Regionalnego zdecydowało, że na ten cel przeznaczy dodatkowy 1 mld zł. Tym samym rozpoczęty w maju konkurs stał się absolutnym rekordzistą, jeśli chodzi o budżet, który ostatecznie wyniesie ponad 2,4 mld zł.

Do konkursu zgłosiło się blisko 500 przedsiębiorców. Każda ich inwestycja ma wartość minimum 8 mln zł. Cechują się zastosowaniem najnowocześniejszych technologii. Przez pierwszy etap oceny we wrześniu przeszły 472 projekty. Łączna ich wartość to ponad 6 mld zł, czyli cztery razy więcej niż pierwotny budżet konkursu.

Jarosław Pawłowski zapewnia, że przeznaczenie dodatkowych pieniędzy na tegoroczny konkurs nie odbije się negatywnie na alokacji naborów w 2009 roku. Zgodnie z harmonogramem konkursów w programie Innowacyjna Gospodarka nabór wniosków w Działaniu 4.4 odbędzie się na przełomie stycznia i lutego oraz czerwca i lipca. Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie budżet tych konkursów. Przedsiębiorcy mieli obawy, że zwiększenie budżetu w tym roku spowoduje obcięcie puli środków w 2009 roku.

- Na pewno nie ulegnie ona zmniejszeniu. W trudnych czasach przedsiębiorcy powinni mieć możliwość jak najszerszego korzystania z funduszy unijnych - podkreśla wiceminister.

Wczoraj MRR zatwierdził listę inwestycji, które uzyskają wsparcie w ramach Działania 4.4. Według Jarosława Pawłowskiego, na pierwszej liście (nie uwzględnia ona zwiększenia budżetu) znalazło się 123 przedsiębiorców, czyli ok. 20 proc. startujących w konkursie. Dodatkowe środki wystarczą dla kolejnych 60 projektów.

Jarosław Pawłowski dodaje, że dodatkowa lista zostanie zatwierdzona prawdopodobnie jeszcze dziś. Chciałby, by Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości do końca roku zdążyła podpisać wszystkie umowy o przyznaniu dotacji. Jeśli będą jakieś opóźnienia, to na pierwszy ogień pójdą umowy z firmami, w których projektach są nakłady na badania i rozwój lub szkolenia pracowników. W ten sposób MRR chce oszczędzić beneficjentom negatywnych konsekwencji zmiany unijnych przepisów o udzielaniu pomocy publicznej dla przedsiębiorstw. Wchodzą one w życie 1 stycznia 2009 r.

183 firmy otrzymają 2,4 mld zł dotacji w ramach Działania 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją39.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama