REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom trudno będzie uzyskać dodatkową pomoc z PFRON

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Aby otrzymać zwrot dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, firmy będą musiały m.in. złożyć pięć oświadczeń, dostarczyć kilkanaście informacji i zabezpieczyć pomoc np. hipoteką.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę załogi stanowią takie osoby, będą mogły ubiegać się o dofinansowania do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie pomocy finansowej udzielanej zakładom pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Firmy ubiegające się o takie wsparcie będą musiały jednak spełnić wiele warunków. Już w trakcie składania wniosku o dofinansowanie lub refundację do jednostki samorządu województwa pracodawcy zostaną zobowiązani do złożenia pięciu oświadczeń, np. o sytuacji ekonomicznej zakładu, karalności za przestępstwa w gospodarce lub długach oraz przekazania m.in. bilansu zysku i strat zakładu za ostatni rok obrotowy, rozliczenia podatkowego i informacji o miesięcznych stanach zatrudnienia niepełnosprawnych (ogółem i z podziałem na stopnie niepełnosprawności). Konieczne będzie też przedstawienie informacji m.in. o zabezpieczeniu zwrotu pomocy (np. w formie hipoteki, weksla, poręczenia, gwarancji bankowej).

- Tak rozbudowane i kosztowne procedury spowodują, że w praktyce skorzystanie z takiej pomocy dla wielu firm będzie po prostu niemożliwe - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawcy będą musieli spełnić dodatkowe obowiązki już po zawarciu umowy z jednostkami samorządu wojewódzkiego. W okresie jej obowiązywania ZPChr nie będzie mógł zmniejszyć średniego kwartalnego stanu zatrudnienia niepełnosprawnych o więcej niż 10 proc. Nie będzie mógł także zalegać z wypłatami wynagrodzeń wszystkich pracowników i opłacaniem ich składek ZUS. Na wezwanie jednostki samorządu terytorialnego zostanie zobowiązany do udokumentowania wykonania umowy. Będzie musiał także informować ją o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy (w terminie siedmiu dni od ich wystąpienia). W razie naruszenia choćby jednego warunku umowy pracodawca zostanie zobowiązany do zwrotu kwoty pomocy wraz z odsetkami. W ciągu trzech miesięcy będzie musiał też zwrócić pomoc, jeżeli wezwie go do tego jednostka samorządu lub utraci status ZPChr.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemem dla pracodawców może być też fakt, że o przyznaniu rekompensaty mają decydować samorządy, a nie PFRON.

- Obawiam się, że wiele z nich nie jest przygotowanych do realizacji nowych zadań, choć będzie to ich obowiązek już od stycznia - mówi Jan Zając.

Hanna Maliszewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zapewnia, że Mazowsze posiada już wypracowany system organizacyjny do realizacji nowych zadań.

- Są to obowiązki zbliżone do tych, które do tej pory wykonywaliśmy - dodaje.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  Startupy to nie korporacje. Jak przyciągnąć właściwe startupy i nie stracić pieniędzy?

  Czy granty są niezbędne, aby przyciągnąć najlepsze startupy do Polski? Niekoniecznie! Czy tylko startupy oparte na unikalnej technologii mają szansę na sukces? Także nie! Startupy trzeba najpierw zrozumieć.  

  REKLAMA

  Przedsiębiorcy powoli wychodzą na prostą? Częściej niż rok temu odwieszają firmy

  Jak wygląda obecnie sytuacja jednoosobowych działalności gospodarczych? Ile wniosków o otwarcie działalności wpłynęło w pierwszym półroczu? Ile odnotowano zawieszeń, wznowień i wniosków dotyczących zamknięcia? Jak to wyglądało w poszczególnych województwach? 

  Petsitting, czyli nowoczesna opieka nad zwierzętami. Na czym polega ta usługa?

  W dzisiejszych czasach, kiedy tempo życia jest coraz szybsze, a nasze obowiązki często wymagają od nas wyjazdów czy dłuższej nieobecności w domu, pojawia się pytanie: co zrobić z naszym pupilem? Dla wielu z nas zwierzęta są członkami rodziny, dlatego chcemy zapewnić im najlepszą opiekę. Odpowiedzią na te potrzeby jest coraz bardziej popularny petsitting. Ale co to dokładnie jest za usługa i dlaczego warto z niego skorzystać?

  Firmy z sektora przemysłowego mają problemy z pozyskaniem kadr

  Ponad połowa firm z sektora przemysłowego ma problem z pozyskaniem kadr. Wciąż potrzebna jest promocja zawodów technicznych wśród młodzieży.

  Koncern Amazon pozywa za złamanie prawa antymonopolowego

  Pozew antymonopolowy przeciwko koncernowi Amazon złożyła we wtorek Amerykańska Federalna Komisja ds. Handlu (FTC). Zarzucono gigantowi technologicznemu wyrządzanie szkód konsumentom przez wprowadzanie wysokich cen.

  REKLAMA

  Minister Moskwa: jesteśmy potentatem w produkcji wodoru

  Minister klimatu Anna Moskwa powiedział: Polska jest potentatem w produkcji wodoru, to przewaga w stosunku do wielu państw europejskich. Zdaniem minister upowszechnienie wodoru w Polsce to nie przyszłość, ale teraźniejszość.

  Jak przedsiębiorcy mogą skorzystać na nowelizacji ustawy o OZE?

  Co zmieni nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii? Kto chce inwestować w OZE? Jak firmy mogą skorzystać na nowych regulacjach? 

  REKLAMA