REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom trudno będzie uzyskać dodatkową pomoc z PFRON

Łukasz Guza
Łukasz Guza

REKLAMA

Aby otrzymać zwrot dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, firmy będą musiały m.in. złożyć pięć oświadczeń, dostarczyć kilkanaście informacji i zabezpieczyć pomoc np. hipoteką.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2009 r. zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę załogi stanowią takie osoby, będą mogły ubiegać się o dofinansowania do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie pomocy finansowej udzielanej zakładom pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Firmy ubiegające się o takie wsparcie będą musiały jednak spełnić wiele warunków. Już w trakcie składania wniosku o dofinansowanie lub refundację do jednostki samorządu województwa pracodawcy zostaną zobowiązani do złożenia pięciu oświadczeń, np. o sytuacji ekonomicznej zakładu, karalności za przestępstwa w gospodarce lub długach oraz przekazania m.in. bilansu zysku i strat zakładu za ostatni rok obrotowy, rozliczenia podatkowego i informacji o miesięcznych stanach zatrudnienia niepełnosprawnych (ogółem i z podziałem na stopnie niepełnosprawności). Konieczne będzie też przedstawienie informacji m.in. o zabezpieczeniu zwrotu pomocy (np. w formie hipoteki, weksla, poręczenia, gwarancji bankowej).

- Tak rozbudowane i kosztowne procedury spowodują, że w praktyce skorzystanie z takiej pomocy dla wielu firm będzie po prostu niemożliwe - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawcy będą musieli spełnić dodatkowe obowiązki już po zawarciu umowy z jednostkami samorządu wojewódzkiego. W okresie jej obowiązywania ZPChr nie będzie mógł zmniejszyć średniego kwartalnego stanu zatrudnienia niepełnosprawnych o więcej niż 10 proc. Nie będzie mógł także zalegać z wypłatami wynagrodzeń wszystkich pracowników i opłacaniem ich składek ZUS. Na wezwanie jednostki samorządu terytorialnego zostanie zobowiązany do udokumentowania wykonania umowy. Będzie musiał także informować ją o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy (w terminie siedmiu dni od ich wystąpienia). W razie naruszenia choćby jednego warunku umowy pracodawca zostanie zobowiązany do zwrotu kwoty pomocy wraz z odsetkami. W ciągu trzech miesięcy będzie musiał też zwrócić pomoc, jeżeli wezwie go do tego jednostka samorządu lub utraci status ZPChr.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problemem dla pracodawców może być też fakt, że o przyznaniu rekompensaty mają decydować samorządy, a nie PFRON.

- Obawiam się, że wiele z nich nie jest przygotowanych do realizacji nowych zadań, choć będzie to ich obowiązek już od stycznia - mówi Jan Zając.

Hanna Maliszewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zapewnia, że Mazowsze posiada już wypracowany system organizacyjny do realizacji nowych zadań.

- Są to obowiązki zbliżone do tych, które do tej pory wykonywaliśmy - dodaje.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

REKLAMA

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

REKLAMA

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

Maksymalizacja bezpieczeństwa: Dlaczego oprogramowanie on-premise ma kluczowe znaczenie w świecie zdominowanym przez SaaS?

Jak wynika z szacunków Gartnera, już za 3 lata aż 75 proc. przedsiębiorstw będzie traktować tworzenie kopii zapasowych aplikacji typu SaaS (Oprogramowanie jako Usługa) jako wymóg krytyczny. Jeszcze w tym roku było to 15 proc . Ta istotna różnica wynika z oceny ryzyka. O ile oprogramowanie dostępne w modelu SaaS jest coraz częstszym wyborem organizacji na całym świecie, kluczowe staje się zapewnienie, że przechowywane tam dane są zarówno dobrze chronione, jak i możliwe do odzyskania. W tym kontekście zasadne może być pytanie o dostępne alternatywy, a zwłaszcza możliwość korzystania z tradycyjnego oprogramowania on-premise, które jest instalowane i zarządzane lokalnie.

REKLAMA