reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmom trudno będzie uzyskać dodatkową pomoc z PFRON

Firmom trudno będzie uzyskać dodatkową pomoc z PFRON

Aby otrzymać zwrot dodatkowych kosztów zatrudnienia niepełnosprawnych, firmy będą musiały m.in. złożyć pięć oświadczeń, dostarczyć kilkanaście informacji i zabezpieczyć pomoc np. hipoteką.


ZMIANA PRAWA

Od 1 stycznia 2009 r. zakłady pracy chronionej, których co najmniej połowę załogi stanowią takie osoby, będą mogły ubiegać się o dofinansowania do 50 proc. oprocentowania zaciągniętych kredytów bankowych, zwrot kosztów budowy lub rozbudowy obiektów i pomieszczeń zakładu oraz kosztów transportowych i administracyjnych. Tak wynika z projektu rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej w sprawie pomocy finansowej udzielanej zakładom pracy chronionej ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Firmy ubiegające się o takie wsparcie będą musiały jednak spełnić wiele warunków. Już w trakcie składania wniosku o dofinansowanie lub refundację do jednostki samorządu województwa pracodawcy zostaną zobowiązani do złożenia pięciu oświadczeń, np. o sytuacji ekonomicznej zakładu, karalności za przestępstwa w gospodarce lub długach oraz przekazania m.in. bilansu zysku i strat zakładu za ostatni rok obrotowy, rozliczenia podatkowego i informacji o miesięcznych stanach zatrudnienia niepełnosprawnych (ogółem i z podziałem na stopnie niepełnosprawności). Konieczne będzie też przedstawienie informacji m.in. o zabezpieczeniu zwrotu pomocy (np. w formie hipoteki, weksla, poręczenia, gwarancji bankowej).

- Tak rozbudowane i kosztowne procedury spowodują, że w praktyce skorzystanie z takiej pomocy dla wielu firm będzie po prostu niemożliwe - mówi Jan Zając, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Pracodawcy będą musieli spełnić dodatkowe obowiązki już po zawarciu umowy z jednostkami samorządu wojewódzkiego. W okresie jej obowiązywania ZPChr nie będzie mógł zmniejszyć średniego kwartalnego stanu zatrudnienia niepełnosprawnych o więcej niż 10 proc. Nie będzie mógł także zalegać z wypłatami wynagrodzeń wszystkich pracowników i opłacaniem ich składek ZUS. Na wezwanie jednostki samorządu terytorialnego zostanie zobowiązany do udokumentowania wykonania umowy. Będzie musiał także informować ją o wszelkich zmianach dotyczących realizacji umowy (w terminie siedmiu dni od ich wystąpienia). W razie naruszenia choćby jednego warunku umowy pracodawca zostanie zobowiązany do zwrotu kwoty pomocy wraz z odsetkami. W ciągu trzech miesięcy będzie musiał też zwrócić pomoc, jeżeli wezwie go do tego jednostka samorządu lub utraci status ZPChr.

Problemem dla pracodawców może być też fakt, że o przyznaniu rekompensaty mają decydować samorządy, a nie PFRON.

- Obawiam się, że wiele z nich nie jest przygotowanych do realizacji nowych zadań, choć będzie to ich obowiązek już od stycznia - mówi Jan Zając.

Hanna Maliszewska z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego zapewnia, że Mazowsze posiada już wypracowany system organizacyjny do realizacji nowych zadań.

- Są to obowiązki zbliżone do tych, które do tej pory wykonywaliśmy - dodaje.

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama