| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Firmy będą miały coraz gorsze wyniki

Firmy będą miały coraz gorsze wyniki

Wskaźnik informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce spadł w listopadzie po raz 17. Kurczą się portfele zamówień i słabną wyniki finansowe firm.


Przy wysokiej dynamice wzrostu płac spada wydajność pracy, co sprzyja inflacji i redukcji zatrudnienia.

Z meldunków firm wynika, że spada tempo napływu zamówień na eksport. Nawet słabnący złoty nie jest w stanie poprawić sytuacji eksporterów wobec pogarszającej się koniunktury gospodarczej na świecie. Kurczą się też zamówienia krajowe, choć na razie dane informujące o popycie krajowym nie wskazują na ograniczenie możliwości zakupowych Polaków. W październiku płace w przedsiębiorstwach były bowiem realnie wyższe o ponad 5 proc. niż przed rokiem, co przewyższa obecne tempo rozwoju gospodarki. Ponownie wzrosła dynamika zadłużania się gospodarstw domowych z tytułu kredytów. Być może część konsumentów korzysta z ostatniej szansy na zaplanowane zakupy.

Rosną zapasy wyrobów gotowych w magazynach przedsiębiorstw. Z pewnością stanie się to powodem dalszych redukcji planów produkcyjnych.

Pogarszająca się kondycja przedsiębiorstw nie może pozostać bez wpływu na stan ich finansów - najlepsze były wyniki w IV kwartale 2007 r. W perspektywie najbliższych kwartałów należy się liczyć ze spadkiem zysków. Zacieśnianie polityki kredytowej dodatkowo zagraża wielu przedsiębiorstwom utratą płynności.

Podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym wzrosła. Przyrost gotówki w obiegu w październiku ponaddziesięciokrotnie przewyższał średnie miesięczne przyrosty z ostatniego roku. Można przypuszczać, iż klienci banków wobec zawirowań i niepewności na rynkach finansowych likwidowali depozyty. We wrześniu gospodarstwa domowe wycofały z banków ok. 3,5 mld zł. Wstępne dane NBP nie potwierdzają kontynuacji tej tendencji, tak więc z oceną zjawiska należy poczekać. Można jednak przypuszczać, że depozytariusze w warunkach niepewności poszukują bezpieczniejszych lokat, co rodzi popyt na obligacje skarbu państwa, złoto i gotówkę.

PKB ROŚNIE, ALE ANALITYCY TNĄ PROGNOZY

Polski produkt krajowy brutto w III kwartale 2008 r. wzrósł o 4,8 proc. rok do roku - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny. To wynik nieco lepszy, niż prognozowali analitycy, którzy wzrost gospodarczy w Polce w poprzednim kwartale szacowali na 4,7 proc. Zdaniem ekonomistów mimo lepszego od oczekiwań wzrostu gospodarczego można się spodziewać, że Rada Polityki Pieniężnej, zaniepokojona spadkiem inwestycji, może zdecydować się w tym miesiącu na kolejną obniżkę stóp.

Jeszcze przed publikacją danych GUS amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs obniżył prognozę przyszłorocznego wzrostu gospodarczego w naszym kraju z 3,6 do 2,1 proc. To kolejna skorygowana w dół prognoza zagranicznej instytucji dla Polski. Kilka dni wcześniej analitycy banku BNP Paribas podali, że spodziewają się, iż przyszłoroczny PKB Polski wzrośnie o 0,4 proc., co jest najgorszą ze wszystkich opublikowanych do tej pory prognoz. isk

MARIA DROZDOWICZ

Bureau for Investments and Economic Cycles

www.biec.org

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ChinskiRaport.pl

Serwis umożliwiający weryfikację chińskich firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK