REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Po zakończonej rekrutacji można pozostawić dane kandydatów

Grzegorz Sibiga

REKLAMA

Pracodawca może przetwarzać dane osobowe kandydata do pracy po zakończeniu rekrutacji, jeśli wyraził on na to zgodę w oświadczeniu.

W artykułach: Firmy nie mogą tworzyć baz danych kandydatów do pracy oraz: Po rekrutacji tworzenie baz danych CV jest niedozwolone (GP nr 159 z 14 sierpnia 2008 r.) zostało przedstawione niezwykle istotne dla funkcjonowania zakładu pracy stanowisko. Wynika z niego, że po zakończeniu rekrutacji pracodawca nie może nadal przetwarzać dokumentów CV oraz znajdujących się w nich danych niezatrudnionych kandydatów do pracy. Cytowany w tekście Michał Serzycki (generalny inspektor ochrony danych osobowych) kategorycznie stwierdził:

REKLAMA

- Dane osobowe kandydatów przesłane na potrzeby rekrutacji, którzy ostatecznie nie zostali zatrudnieni, powinny zostać zniszczone lub odesłane im po zakończeniu rekrutacji na dane stanowisko.

REKLAMA

Zgodnie z przepisami o ochronie danych osobowych nie można zgodzić się z tym stanowiskiem. Kodeks pracy w art. 221 ogranicza zakres danych, których pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Jednak nie wyznacza się w tym artykule dopuszczalnego czasu przetwarzania takich danych. Nie jest to w ogóle przedmiotem regulacji. Po wejściu w życie tego przepisu (1 stycznia 2004 r.) GIODO słusznie zauważył, że stosuje się go na etapie samej rekrutacji. Po tym okresie do przetwarzania danych mają zastosowanie ogólne zasady zawarte w ustawie z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Stanie się tak ze względu na odesłanie znajdujące się w art. 221 par. 5 k.p. oraz przepisy samej ustawy o ochronie danych osobowych, określające zakres jej stosowania (art. 2 ust. 1-2).

Dopuszczalność przetwarzania danych należy oceniać na podstawie przesłanek wskazanych w art. 23 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych. Jedną z nich, alternatywną wobec szczególnego przepisu prawa, jest zgoda na przetwarzanie danych osobowych. Takie oświadczenie osoby, której dane dotyczą, musi spełniać szczególne warunki ustawowe. Nie może być domniemane lub dorozumiane z oświadczenia woli o innej treści. Wszystkie aspekty przetwarzania danych, których dotyczy zgoda, powinny być znane składającemu oświadczenia w momencie jej wyrażania.

REKLAMA

Niewystarczające jest zatem stosowanie rozpowszechnionego w praktyce oświadczenia, w którym akceptuje się przetwarzanie swoich danych w celach rekrutacyjnych. Nie wynika z niego bowiem w ogóle, że po zakończeniu rekrutacji będą one nadal przetwarzane przez pracodawcę. Oprócz tego zgoda musi zostać wyrażona swobodnie. Nie można warunkować udziału kandydata w rekrutacji od udzielenia jej na późniejsze przetwarzanie jego danych. Kandydat ma prawo w każdym czasie złożyć oświadczenie wycofujące swoją zgodę, pomimo że takiej możliwości nie przewidują wprost przepisy ustawy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po spełnieniu tych warunków nie ma ograniczeń, aby po zakończeniu rekrutacji pracodawca nadal przetwarzał dane niezatrudnionych kandydatów na podstawie oświadczenia zgody. Czynności te mogą obejmować np. pozostawienie dokumentów CV oraz tworzenie i prowadzenie elektronicznych baz danych kandydatów. Pracodawca (jako administrator danych) jest oczywiście obowiązany zastosować środki zabezpieczające dane osobowe (w tym przed udostępnieniem danych osobom nieupoważnionym).

GRZEGORZ SIBIGA

Instytut Nauk Prawnych PAN, Kancelaria Traple, Konarski, Podrecki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA