REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Światowy kryzys dotknie nasz przemysł tekstylny

Polscy producenci tekstyliów i papieru najbardziej odczują osłabienie na światowych rynkach. Problemy za granicą nie przełożą się na polskie firmy budowlane i dystrybucji masowej.

Inwestorzy uzyskają więcej terenów

Specjalne strefy ekonomiczne będą mogły pozyskiwać również grunty prywatne, ale maksymalny limit rozszerzenia nie może przekroczyć 20 tys. ha.

Będzie wyższy limit do prowadzenia ksiąg

Próg przychodów do prowadzenia pełnej rachunkowości wzrośnie do 1,2 mln euro - zdecydował Sejm.

Firmy lepiej chronione przed ryzykiem

Dopłaty do oprocentowania kredytów eksportowych uchronią firmy przed ryzykiem wzrostu krótkoterminowych stóp procentowych. Limit wartości kredytów do spłaty corocznie będzie określany w ustawie budżetowej.

REKLAMA

Pomorskie mikrofirmy dostaną środki, ale nie na inwestycje budowlane

Mali przedsiębiorcy z Pomorza mogą od dziś ubiegać się o unijne dotacje. Nie dostaną ich jednak na każdy cel. Znów przeszkadza niedostosowanie polskiego prawa do unijnego.

Niepełnosprawni nie otrzymują refundacji składek

Osoby niepełnosprawne prowadzące firmy nie mogą uzyskać żadnych informacji, dlaczego jeszcze nie otrzymały zwrotu składek na ubezpieczenie społeczne wpłaconych do ZUS.

Rynek przejęć rósł o 60 proc., a teraz zwalnia

Wykup spółki W.Kruk może ośmielić inwestorów do agresywnych przejęć. Wartość transakcji przejęć w Polsce przekracza w skali roku 17 mld dol. Spadek światowej koniunktury odbije się także na rynku polskim.

Tylko zarejestrowane substancje będą dopuszczone do obrotu

Pierwszego czerwca rozpocznie się wstępna rejestracja substancji chemicznych w europejskim systemie REACH, która potrwa do 1 grudnia 2008 r.

REKLAMA

Od czerwca właściciele firm zapłacą do ZUS wyższe składki

W okresie czerwiec - sierpień osoby prowadzące własne firmy zapłacą do ZUS ponad 12 zł miesięcznie więcej niż obecnie.

Przedsiębiorcy w kraju będą mogli rozliczać się w euro

Nie będzie konieczne regulowanie zobowiązań pieniężnych na obszarze Polski tylko w złotówkach. Przedsiębiorcy będą mogli rozliczać się także w walucie obcej bez konieczności uzyskania zezwolenia.

Obowiązek posiadania e-podpisu odroczony

Po 21 lipca zdecydowana większość przedsiębiorców nie będzie musiała posiadać bezpiecznego e-podpisu.

Dalsze podwyżki stóp procentowych są możliwe

Zgodnie z oczekiwaniami Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian na majowym posiedzeniu. Wiele wskazuje jednak, że RPP podniesie stopy procentowe i to prawdopodobnie już za miesiąc.

Przedsiębiorcy sami rezygnują z unijnych dotacji

Co 20 firma, która mogła dostać wsparcie z UE, dobrowolnie rezygnuje z przyznanych jej pieniędzy - wynika z szacunków GP.

Przygotowania do zmian w VAT trzeba zacząć już dziś

Od 2010 roku zmieni się wiele zasad dotyczących rozliczeń VAT w ramach Unii Europejskiej. Skutkiem nowych regulacji ma być opodatkowanie w państwie, w którym siedzibę ma usługobiorca. Polscy przedsiębiorcy już dziś powinni zacząć przygotowywać się do nowych rozwiązań.

Od 2009 roku spółki mogą zmienić zasady rozliczeń

Od nowego roku niektóre spółki stosujące standardy międzynarodowe będą mogły powrócić do sprawozdawczości finansowej zgodnej z ustawą o rachunkowości.

Niemieccy i polscy przedsiębiorcy o polskiej gospodarce

Zaledwie 23 proc. firm, zrzeszonych w Polsko- Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej, spodziewa się w tym roku poprawy sytuacji gospodarczej Polski. Jednak dobrze ocenia ją dziś 73 proc. badanych - wynika z badań Izby.

Inwestycje w tym kwartale sięgną 62 mld zł

W II kwartale 2008 r. inwestycje przedsiębiorstw w Polsce mają wynieść 34 mld zł. W kolejnych miesiącach dynamika inwestycji osłabnie, ale utrzyma poziom powyżej 10 proc. Głównym powodem hamowania inwestycji będą skutki spowolnienia gospodarczego na świecie.

Będzie wyższy limit dla ksiąg rachunkowych

W Sejmie odbędzie się drugie czytanie nowelizacji ustawy, która podwyższa do 1,2 mln euro limit dla prowadzenia pełnej rachunkowości.

Co czwarta firma zatrudnia nielegalnie

W ubiegłym roku co druga skontrolowana przez inspektorów pracy firma łamała przepisy dotyczące legalności zatrudnienia i opłacania składek na Fundusz Pracy i ZUS.

Będzie mniej odpadów wydobywczych

Przedsiębiorcy prowadzący kopalnie będą musieli posiadać zezwolenia na prowadzenie obiektów unieszkodliwiania odpadów.

Standardy również dla oddziałów spółek

Niektóre oddziały przedsiębiorcy zagranicznego będą mogły sporządzać sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

100 tys. zł na prowadzenie własnej firmy

Od 5 czerwca rolnicy ubezpieczeni w KRUS dodatkowo prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą będą mogli otrzymać 100 tys. zł pomocy z UE.

NOT może przyznawać dotacje dla małych firm na badania naukowe

Naczelna Organizacja Techniczna może wdrażać unijne dotacje dla małych firm, które chcą zrealizować badania naukowe i potem wykorzystać biznesowo ich efekty - dowiedziała się GP.

RPP prawdopodobnie zakończy cykl podwyżek w czerwcu

Z prognoz GP wynika, że Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Wielu ekonomistów zastrzega, że prawdopodobieństwo podwyżki jest jednak duże.

Firma może z pomocą ZUS kontrolować zwolnienia lekarskie swoich pracowników


Co robi ZUS, gdy firma zwraca się do niego o kontrolę zwolnienia lekarskiego jej pracownika?

Spółki internetowe zatrudniają poza Warszawą i oszczędzają

Większość serwisów i firm internetowych otwiera oddziały poza Warszawą, żeby ograniczyć koszty i uniknąć rotacji pracowników.

Bez Centrum nie będzie partnerstwa publicznego z prywatnym

Nie ma w Polsce żadnego przypadku zastosowania w praktyce ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. PPP może być dobrą receptą dla inwestycji infrastrukturalnych. Urzędnicy boją się jednak łączenia publicznego z prywatnym. Brakuje dobrych wzorów postępowania.

Ponad 0,5 mln osób pracuje w niebezpiecznych warunkach

Aż o jedną trzecią wzrosła kwota świadczeń wypłacanych pracownikom z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej.

Jak wynająć pracownika na tydzień, miesiąc lub rok

Usługi agencji pracy tymczasowej to skuteczny sposób na chwilowe zwiększenie liczby pracowników. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy firma otrzymuje dodatkowe zamówienie, a załoga jest na urlopie.

W tym roku polskie firmy poszukiwały prawie 60 tys. pracowników ze Wschodu

Coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy przyjeżdża do pracy w Polsce. Zatrudniają się głównie w rolnictwie i budownictwie.

Łatwiejszy dostęp do dużych zamówień

Nowelizacja prawa zamówień publicznych zakłada, że o zamówienia będą mogły ubiegać się także firmy, które przedstawią pisemne gwarancje dużych przedsiębiorstw do udostępnienia im potencjału technicznego lub kadrowego. Co rozwiązanie takie oznacza w praktyce?

Ryzyko inwestycji zwiększają rekordowe ceny ropy

Taniejący dolar negatywnie wpływa na wyniki Lotosu i Orlenu. Jednak mimo to wyniki firm w II kw. powinny być dobre. W najbliższym czasie korzystniejszy powinien być zakup akcji PKN Orlen.

Wydatki na e-learning stanowią koszt firmy

Wydatki związane z e-learningiem są kosztem podatkowym, gdy pracodawca umożliwia pracownikom dokształcanie w tej formie.

Droższe prowadzenie hurtowni

Za zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej będzie trzeba zapłacić 4,6 tys. zł.

By otrzymać dotację, firma musi zatrudniać dwóch doktorów

Firma myśląca o unijnej dotacji na tworzenie centrum badawczo-rozwojowego musi przed rozpoczęciem inwestycji zatrudniać dwóch pracowników z tytułem doktora. To bezsensowny przepis - oburzają się przedsiębiorcy.

ZUS będzie samodzielnie korygować firmowe dane

ZUS będzie mógł samodzielnie korygować wysokość składek obliczonych przez firmę za pracownika. Jeśli nie zgodzi się ona z decyzją zakładu, będzie miała 14 dni na zgłoszenie poprawek.

Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Jeden dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto średnio o 4,6 mld zł. Spadek produkcji częściowo rekompensuje aktywność branży turystycznej i gastronomicznej. Kolejne długie weekendy w sierpniu i listopadzie mogą zmniejszyć PKB w 2008 roku o 9 mld zł.

Szanse na podwyżkę stóp w maju mniejsze niż 50 proc.

Wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu okazał się prawie zgodny z prognozami GP - 14,6 proc. rok do roku i wyniósł 14,9 proc.

Nie wiadomo, jak analizować skutki powstania hipermarketu

Do wniosku o zgodę na utworzenie hipermarketu przedsiębiorca musi dołączyć analizę lub opinię dotyczącą skutków utworzenia obiektu.

Zmiana stawek VAT najwcześniej w 2010 roku

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian stawek podatku od towarów i usług w najbliższym czasie. Nowe rozwiązania będą wprowadzane razem ze zmianami w ramach Unii Europejskiej, czyli w 2010 roku. Eksperci apelują, aby jak najszybciej dostosować polską ustawę o VAT do regulacji wspólnotowych.

Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Rząd wciąż pracuje nad rozporządzeniem określającym zasady przyznawania unijnych środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na szkolenia, w tym e-learningowe, zarezerwowano blisko 7 mld zł.

W święta mogą pracować osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych

W święta nie mogą pracować w handlu osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy o pracę. Sklepy mogą jednak otwierać ich właściciele.

Duże sieci wchłoną niezależny handel

Na zakazie handlu w święta najwięcej mogą stracić małe sklepy, które nie są w stanie zrekompensować sobie przerw w pracy. Konkurencja ze strony dużych sieci jeszcze wzrośnie.

Budynki amortyzuje się liniowo

Podatnik nie może amortyzować zakupionej nieruchomości, dokonując jednorazowego odpisu, ani korzystać z metody degresywnej.

W 2008 roku firmy wydadzą 250 mln zł na e-learning

Aby skorzystać ze szkoleń pracowników za pośrednictwem sieci, można już dziś wykorzystać nie tylko komputer, ale np. telefon komórkowy czy iPoda.

W kwietniu płace wzrosły o 12,6 proc.

Po niższej dynamice wzrostu płac w marcu według GUS średnia płaca w kwietniu wzrosła do 3138 zł brutto.

Produkcja znów wyraźnie przyspieszyła

Dynamika produkcji w kwietniu mogła sięgnąć 14,6 proc. - wynika z prognoz GP.

Spółki ujawnią więcej informacji

Spółki będą musiały ujawniać informacje o poszczególnych produktach, obszarach geograficznych i kluczowych klientach.

Alkohole tylko w standardowych butelkach

Alkohole nie będą mogły być sprzedawane w dowolnych opakowaniach.

Zyski spółek lepsze od oczekiwań

Większość dużych spółek, dla których GP opublikowała prognozy wyników za I kwartał, miała przychody oraz zysk operacyjny i zysk netto zgodne lub lepsze od oczekiwań analityków.

REKLAMA