REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pracę dla byłego szefa można opodatkować liniowo przy zmianie zakresu czynności

Samozatrudniony, współpracując ze swoim byłym pracodawcą, może rozliczać PIT według stawki liniowej. Musi jednak wykonywać inne czynności niż te, które świadczył wcześniej na podstawie umowy o pracę.

Co najmniej 3 tys. zł grzywny za dyskryminację

Zmiana prawa - Nie tylko pracownicy będą mogli występować do sądów ze sprawami dotyczącymi dyskryminacji. Takie prawo zyska każdy obywatel, który spotka się z nierównym traktowaniem.

Zgoda na budowę obiektów handlowych po analizie i opinii

Wójt, burmistrz i prezydent miasta nie mogą wydać zgody na utworzenie hipermarketu bez przeprowadzenia analizy i uzyskania opinii. Już rok czekają na przepisy określające sposób ich sporządzania.

Dziś jeszcze można namówić wspólników

 Zmieniła się polityka Ministerstwa Sprawiedliwości i nie tylko urzędy skarbowe, ale i sądy rejestrowe zaczęły stosować sankcje za niezłożenie sprawozdania finansowego.

REKLAMA

Więcej praw dla firm

ZMIANA PRAWA - Sejm uchwalił nowelizację prawa zamówień publicznych.

Klaster to pomysł na wspólne działanie konkurencyjnych firm

Białostockie firmy bieliźniarskie łączą siły, aby móc rozwijać sprzedaż za granicą. Utworzyły klaster. W Polsce działa ich już około stu.

Dotacja na rozpoczęcie biznesu przez bezrobotnego wzrośnie do 18 tys. zł

zmiana prawa - Bezrobotni, którzy założą własną firmę, otrzymają wyższą dotację. Jak sprawdziliśmy, jest to skuteczne narzędzie aktywizacji, bo niewiele osób, które z niego korzysta, wraca do rejestrów urzędów pracy.

Upadłość grozi nie tylko stoczniom, ale też innym państwowym przedsiębiorstwom

Tylko szybka prywatyzacja może zapobiec powtórce kryzysu ze stoczniami w innych branżach. Jeśli plany dla stoczni Gdynia, Gdańsk i Szczecin są realistyczne, to możemy liczyć na przychylność Brukseli.

REKLAMA

Stary e-podpis ważny jeszcze rok

nowe prawo - Płatnicy składek nie będą musieli kupować bezpiecznych certyfikatów do kontaktów z ZUS. Jeszcze przez 12 miesięcy będą ważne e-podpisy wydawane przez ZUS.

Jakie spółki będą mogły obniżyć kapitał zakładowy

Czy obecnie funkcjonujące spółki kapitałowe będą mogły dokonać obniżenia kapitału zakładowego po wejściu w życie nowelizacji kodeksu spółek handlowych?

Firmom łatwiej będzie rozliczać się z PFRON

Pracodawcy, którzy w lipcu opłacą składki do ZUS za niepełnosprawnych pracowników, łatwiej będą mogli starać się o refundację z PFRON.

Trybunał Konstytucyjny o prawie przedsiębiorcy do sądu

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przedsiębiorcy w procesie gospodarczym nie można przy składaniu apelacji stawiać takich warunków jak adwokatom i radcom prawnym.

Analitycy: kolejna podwyżka stóp po wakacjach

Już wiadomo, że stopy jeszcze wzrosną w tym roku. Analitycy sądzą, że przed nami jeszcze dwie podwyżki.

Spółka z o.o. za 5 tys. zł

ZMIANA PRAWA - Wspólnicy spółki cywilnej nie będą już musieli przekształcać jej obowiązkowo w spółkę jawną po osiągnięciu określonego progu obrotów.

Do czterech lat wydłuży się okres ważności pozwoleń

Zmiana prawa - Prywatny inwestor będzie miał trzy lata na rozpoczęcie prac budowlanych, natomiast publiczny nawet więcej niż cztery lata od chwili otrzymania pozwolenia na budowę.

Najlepiej założyć spółkę z miejscową firmą

Obecna w Kazachstanie od 10 lat spółka PNiG Kraków zawarła kolejny kontrakt na poszukiwanie ropy i gazu na tamtejszych polach naftowych. W tym kraju działa na razie ponad 100 polskich firm. Największe szanse na sukces mają nasze przedsiębiorstwa budowlane, chemiczne i spożywcze.

Lokale komunalne za pieniądze prywatnego inwestora

Resort gospodarki po raz pierwszy dofinansuje najlepsze projekty partnerstwa publiczno-prywatnego.

Przekształcenie i podział spółki zwolnione z podatku

zMIANA PRAWA - Przekształcenie spółki kapitałowej w inną spółkę oraz czynności restrukturyzacyjne, w tym podział spółek kapitałowych, zostaną wyłączone z opodatkowania.

Firma wliczy premię do zasiłku, gdy nie wypłaci jej na zwolnieniu

Jeśli firma pobierze składkę chorobową do premii, a nie wypłaca jej pracownikowi w okresie zwolnienia lekarskiego, to taki składnik wynagrodzenia powinien być wliczany do podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

Wybrano 66 urzędów najbardziej przyjaznych przedsiębiorcom

Laureatami VI edycji konkursu Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy zostało 66 urzędów. To o sześć więcej niż w ubiegłorocznej edycji konkursu.

Niższa składka wypadkowa za przestrzeganie bhp

Pracodawcy, którzy wdrożą system zarządzania bhp, zapłacą niższą składkę na ubezpieczenie wypadkowe. Firmy będą rejestrować tylko te wypadki przy pracy, które powodują niezdolność do pracy powyżej trzech dni.

Kopiowanie protokołu za zgodą zamawiającego

ZMIANA PRAWA - Przedsiębiorcy uzyskają szerszy dostęp do dokumentacji przetargowej.

Punkty za eksport bez zmian

Resort rozwoju regionalnego nie zmieni kontrowersyjnych kryteriów dla konkursów w programie Innowacyjna Gospodarka.

Szykują się inwestycje za kilkanaście miliardów złotych

Do Ministerstwa Gospodarki trafił wniosek o przyznanie wsparcia na kwotę ponad 150 mln zł. Starającym się jest anonimowy na razie inwestor, który planuje w Polsce rekordowo duży projekt.

Termin zatwierdzenia sprawozdań finansowych mija 30 czerwca

Firmy, których rok obrotowy pokrywa się z kalendarzowym, mają do końca czerwca czas na zatwierdzenie sprawozdań finansowych.

Bez winiet na autostradach dopiero od października

Od 1 lipca miał funkcjonować nowy system opłat za poruszanie się po drogach krajowych. Sejm nie zdoła jednak w tak krótkim czasie zmienić przepisów.

Rada podwyższy stopy w czerwcu, a w kolejnych miesiącach jeszcze co najmniej jeden raz

Ekonomiści są przekonani, że w środę Rada Polityki Pieniężnej poinformuje o podniesieniu głównej stopy procentowej do poziomu 6 proc.

Szybka amortyzacja nowego samochodu

Dla potrzeb prowadzonej prywatnej praktyki podatnik może odkupić samochód, który jako nowy był kupiony przez inną osobę, np. brata, wpisać go do ewidencji środków trwałych i amortyzować o połowę krócej niż w przypadku zakupu nowego auta przez siebie.

Gorsze nastroje przedsiębiorców

 Z danych GUS wynika, że w czerwcu doszło do spadku wskaźnika koniunktury w przemyśle oraz handlu.

Korzystna metoda rozliczeń pozwoli uniknąć podatku

Nowe prawo - Prezydent podpisał ustawę o ratyfikacji protokołu między Polską i Austrią, dotyczącego zmiany umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania.

Firmy mogą obawiać się zatrudniania niepełnosprawnych

Dostosowania budynków i środków transportu do potrzeb niepełnosprawnych i zakaz ich dyskryminacji. Takie m.in. zmiany zawiera projekt nowej ustawy o wyrównywaniu szans osób z niepełnosprawnością.

Można sprawdzić, czy składki emerytalne za lata 1999-2001 zostały zapisane na koncie w ZUS

 Osoby zainteresowane same mogą sprawdzić, czy składki za lata 1999-2001 na ich koncie zostały zewidencjonowane i w jakiej kwocie.

Firmy koczowały pod urzędem, aby złożyć wniosek w konkursie na dotacje

Kilka dni spędzonych przed urzędem, komitety kolejkowe, spanie w samochodach, a nawet wynajmowanie staczy - w taki sposób przedsiębiorcy z warmińsko-mazurskiego starali się o unijne dotacje.

Zaniżenie akcyzy powoduje skutki w VAT

Organy podatkowe, w razie stwierdzenia zaniżenia zobowiązania podatkowego w akcyzie, automatycznie przyjmują zaniżenie należnego VAT.

Odwrócona hipoteka będzie jak emerytura

 Na rynku finansowania nieruchomości brakuje tzw. odwróconego kredytu hipotecznego.

Pieniądze z opłat recyklingowych trafią nie tylko do przedsiębiorców

Stacje demontażu nie są w stanie wykorzystać wszystkich pieniędzy przeznaczonych na recykling starych aut. Dlatego ze środków z opłat recyklingowych skorzystają także inni.

O dotacje trudniej firmom, które nie eksportują

Firmy, które dotychczas nie eksportowały, oraz te, które nie współpracują z jednostką badawczo-rozwojową, mają mniejsze szanse na uzyskanie dotacji.

Połączenie spółek tylko na podstawie planu

Spółka kapitałowa oraz spółka kapitałowo-akcyjna będą mogły łączyć się ze spółkami w innym państwie UE, pod warunkiem opracowania planu połączenia transgranicznego.

Brak rozporządzenia stopuje unijne dotacje dla mikrofirm

Opóźnienia w uruchamianiu funduszy na rozwój wsi uderzyły w najmniejsze firmy, które starają się o dotacje z innych źródeł. Nie dostaną ich, dopóki resort rolnictwa nie wyda stosownego przepisu.

Firmy będą stosować nowe kody ubezpieczeniowe

Od lipca zmienią się niektóre kody wykorzystywane przez firmy przy wypełnianiu dokumentów ubezpieczeniowych.

Firmy łatwiej wycenią swoje produkty

Przy obliczaniu kosztu wytworzenia produktu niewielkie spółki uwzględnią zarówno wydatki bezpośrednie, jak i pośrednie. Będzie to dla tych firm istotne ułatwienie.

Dokumenty elektroniczne zastąpią papierowe druki

Nowy Wspólnotowy Kodeks Celny wprowadzi deklaracje elektroniczne. Mają one w przyszłości wyeliminować druki papierowe.

E-głosowanie szansą dla akcjonariuszy

Akcjonariusze spółek publicznych będą mogli głosować podczas walnego zgromadzenia elektronicznie lub korespondencyjnie i odmiennie z każdej akcji.

Wpis od odwołania będzie o połowę niższy

Przy robotach budowlanych wpis od odwołania wyniesie 10 lub 20 tys. zł, a nie 40 tys. zł lub 20 tys. zł jak dziś.

PFRON dofinansuje 85 proc. kosztów zakupu pojazdu

Tylko do końca czerwca zakłady aktywności zawodowej mogą składać wnioski o dofinansowanie do zakupu samochodu ze środków PFRON.

W kolejnych miesiącach produkcja będzie rosnąć nieco szybciej

Dynamika produkcji znowu negatywnie zaskoczyła i w maju wzrosła o zaledwie 2,3 proc. w ujęciu rocznym. Ekonomiści uspokajają, że to zaburzenia wynikające z dwóch długich weekendów w maju.

Informację PIT-11 prześlemy elektronicznie

Resort finansów przygotował dwa projekty rozporządzeń, które dostosowują przepisy o e-deklaracjach do zmian w podatkach oraz określają ich strukturę logiczną.

W święto Trzech Króli będziemy pracować

Rząd nie poprze obywatelskiego projektu ustawy ustanawiającej święto Trzech Króli dniem wolnym od pracy. Nie chce też, aby wolny był Wielki Piątek.

Rząd będzie wspierał nowe inwestycje ulgami podatkowymi

Rząd przyjął rozporządzenie w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc regionalną.

Do BIG trafi więcej danych o długach

Fundusze sekurytyzacyjne i firmy windykacyjne chcą mieć prawo do przekazywania informacji gospodarczych o konsumentach.

REKLAMA