REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ostatni dzień na złożenie wniosku o nadanie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości

Arkadiusz Jaraszek

REKLAMA

Kandydaci na pośredników i zarządców nieruchomości otrzymali trzy dodatkowe terminy, w których odbędą się postępowania kwalifikacyjne o uzyskanie licencji.

Zainteresowanie licencjami zawodowymi przeszło najśmielsze oczekiwania urzędników z resortu infrastruktury. Ministerstwo Infrastruktury postanowiło więc wyznaczyć dodatkowe terminy postępowań kwalifikacyjnych. Pierwsze ma odbyć się 30 września.

Osoby, które chciałyby otrzymać licencję w tym terminie, muszą jednak do końca tego tygodnia złożyć wniosek, bowiem zgodnie z rozporządzeniem ministra infrastruktury w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31, poz. 189) kandydat na pośrednika lub zarządcę nieruchomości musi złożyć swój wniosek najpóźniej na 40 dni przed terminem postępowania kwalifikacyjnego. Tak więc jeszcze tylko dziś można składać wnioski o nadanie licencji pośrednika i zarządcy nieruchomości.

- Do tej pory Komisja Kwalifikacyjna miała do rozpoznania ponad 1,8 tys. wniosków. Na każdym terminie było to około 600 wniosków. Tak duża liczba kandydatów sprawiła, że minister zdecydował o wyznaczeniu dodatkowych terminów postępowań kwalifikacyjnych - wyjaśnia Małgorzata Kutyła, dyrektor Departamentu Nieruchomości i Planowania Przestrzennego w Ministerstwie Infrastruktury.

Dodatkowe szanse na zdobycie licencji pośrednika nieruchomości będą mieli także kandydaci na pośredników nieruchomości. W ich przypadku pierwsze dodatkowe postępowanie kwalifikacyjne odbędzie się już 24 września.

Tak duże zainteresowanie zdobyciem uprawnień pośrednika lub zarządcy nieruchomości jest efektem przede wszystkim likwidacji egzaminów, które pozytywnie zdawało zaledwie kilka procent kandydatów. Od tego roku licencje przyznawane są bez konieczności rozwiązywania testów.

- Przed zmianą przepisów trudniej było zdobyć licencję, bowiem egzaminy były bardzo trudne i niewielu osobom udawało się je pozytywnie zdać. Zakres materiału do opanowanie znacznie bowiem wykraczał poza wiedzę, którą powinien posiadać pośrednik czy zarządca nieruchomości - mówi Ryszard Brukarz, pośrednik nieruchomości z Gdyni. Dodaje, że problemy ze zdaniem egzaminu miały nawet osoby, które legitymowały się wieloletnim stażem pracy w obrocie nieruchomościami.

Zdaniem jednak przedstawicieli Komisji Kwalifikacyjnej tak duża liczba kandydatów i w efekcie wydanych licencji negatywnie wpłynie na poziom wiedzy i jakość świadczonych usług przez pośredników i zarządców nieruchomości.

- Naturalną rzeczą jest, że jeżeli jest egzamin, to kandydaci lepiej się przygotowują, a w konsekwencji mają większą wiedzę. Teraz poprzeczka dla kandydatów na pośredników i zarządców nieruchomości została znacznie obniżona, co z pewnością ma duży wpływ na poziom wiedzy, jaką posiadają osoby, które otrzymują licencję - mówi prof. Ewa Kucharska-Stasiak, przewodnicząca Państwowej Komisji Kwalifikacyjnej. Jej zdaniem stracą na tym przede wszystkim klienci.

Osoby, które chcą otrzymać licencję pośrednika lub zarządcy nieruchomości, powinny dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych, posiadanie wyższego wykształcenia oraz ukończenie studiów podyplomowych w zakresie pośrednictwa w obrocie nieruchomościami lub zarządzania nieruchomościami oraz potwierdzające niekaralność.

Kandydat na pośrednika lub zarządcę nieruchomości musi także odbyć praktyki zawodowe, a do wniosku powinien dołączyć dziennik z ich przebiegu. Konieczne jest ponadto uiszczenie opłaty za postępowanie kwalifikacyjne w wysokości 250 zł.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra infrastruktury z 15 lutego 2008 r. w sprawie nadawania uprawnień i licencji zawodowych w dziedzinie gospodarowania nieruchomościami (Dz.U. nr 31, poz. 189).

• Ustawa z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 2004 r. nr 261, poz. 2603 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA