REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Włączyć ustawę koncesyjną do prawa zamówień publicznych

Resort gospodarki chce wstrzymać prace nad ustawą o koncesjach do czasu opracowania własnego projektu ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym.

Wzrosną ceny papierosów i gazu do aut

Projekt nowej ustawy o podatku akcyzowym trafił właśnie do uzgodnień międzyresortowych. Zakłada on m.in. wprowadzenie wyższej o 15,8 proc. akcyzy na papierosy od początku 2009 roku. Wzrośnie również akcyza na gaz LPG do samochodów i wprowadzony zostanie podatek na gaz ziemny do aut - CNG.

Przedsiębiorcy mogą bezpłatnie zgłaszać dłużników do KRD

Przedsiębiorcy, którzy do końca czerwca br. podpiszą umowę z Krajowym Rejestrem Długów (KRD), będą mogli bezpłatnie umieścić w rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników.

PFRON może kontrolować firmy nawet w niedzielę

Przedsiębiorca musi zapewnić urzędnikom kontrolującym oddzielny pokój, telefon, a nawet kopiowanie dokumentów.

REKLAMA

Młodociani będą tworzyć radę

Pracownicy młodociani będą wliczani do liczby wszystkich osób zatrudnionych w firmach i brać udział w powoływaniu rady pracowników.

Przedsiębiorstwa emitujące zapachy będą karane

Przedsiębiorcy, których działalność powoduje powstawanie uciążliwych zapachów dla mieszkańców w sąsiedztwie, będą musieli liczyć się z karami finansowymi, jeżeli nie ograniczą lub nie wyeliminują emisji odorów.

Firma zapłaci właścicielowi za korzystanie z gruntu

Przedsiębiorca, który chce wybudować urządzenia przesyłowe, może domagać się ustanowienia na cudzej nieruchomości służebności gruntowej.

Złoty w tym tygodniu powinien jeszcze się umocnić

W tym tygodniu złoty się może dalej umacniać dzięki danym makroekonomicznym, które mogą zwiastować kolejną podwyżkę stóp procentowych.

REKLAMA

Od 2009 roku renty mogą być niższe

Wysokość przyzwanych od nowego roku rent ma bardziej zależeć od wysokości kapitału emerytalnego w ZUS. To konieczne, bo inaczej renty mogłyby być wyższe niż emerytury.

Mimo zmian rozliczenia VAT pozostaną zbiurokratyzowane

Projekt zmian w ustawie o VAT nie uprości w pełni rozliczeń podatkowych. Nowelizacja utrzymuje m.in. wymóg posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Przedsiębiorcy nie unikną zbiurokratyzowanych procedur dokumentowania transakcji.

Łączenie spółek międzynarodowych stanie się możliwe

Spółki kapitałowe z państw Unii i Europejskiego Obszaru Gospodarczego będą mogły się łączyć przez fuzje i zawiązanie nowych spółek.

Badania pracowników na podstawie umowy

Pracodawca będzie musiał zawierać co najmniej na rok pisemne umowy z zakładem opieki zdrowotnej, któremu zleci wykonywanie badań wstępnych i okresowych pracowników.

Firmy ze Szczecina z szansami na odszkodowania

Wskazanie odpowiedzialnego za przerwę w dostawie prądu umożliwi dochodzenie roszczeń. Nie wiadomo, czy czyste straty finansowe będą mogły być pokryte z polis OC. Nawet małe firmy mogą kupić ubezpieczenia od skutków przerw w dostawach prądu.

Przedsiębiorcy chcą ulgi dla izb gospodarczych

Posłowie proponują, żeby dochody izb gospodarczych w części przeznaczonej na cele statutowe zwolnić z podatku dochodowego od osób prawnych.

Zwolnienie lekarskie uzasadnia zaprzestanie opłacania składek do ZUS

Podstawą do zwolnienia z obowiązku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne jest udokumentowanie przez przedsiębiorcę faktu, że nie może prowadzić działalności gospodarczej.

Więcej osób przejdzie na samozatrudnienie

Działalnością gospodarczą będzie również działalność prowadzona we własnym imieniu, ale na cudzy rachunek.

Firma musi odkupić urządzenia przesyłowe

Nieruchomość można obciążyć służebnością przesyłu na rzecz przedsiębiorcy, który wybudował na niej urządzenie służące do odprowadzenia wody, pary, gazu lub prądu.

Firma nie zorganizuje wyborów rady pracowników

Pracodawcy nie będą musieli już organizować wyborów kolejnej rady pracowników. Wystarczy, że o uprawnieniu takim poinformują podwładnych.

Elektroniczne przetargi zapewnią konkurencję

System udzielania kontraktów publicznych ma być przyjazny dla małych i średnich przedsiębiorców.

Straty do rozliczenia z zapłaconych podatków

Przedsiębiorca powinien mieć możliwość rozliczenia straty z podatków zapłaconych w ciągu pięciu wcześniejszych lat - uważa Komisja Przyjazne państwo.

Niesolidne firmy trafią na internetową czarną listę

Na stronie internetowej Urzędu Zamówień Publicznych już wkrótce pojawi się wykaz nierzetelnych wykonawców, którzy wyrządzili szkodę przy wykonywaniu kontraktów publicznych.

Rozpoczął się wyścig po 2,5 mld zł z Unii

Potwierdzają się wcześniejsze informacje GP - od 12 maja przedsiębiorcy będą mogli składać wnioski w konkursach o unijne pieniądze w programie Innowacyjna Gospodarka.

Rady nadzorcze odpowiedzą za prawidłowość sprawozdań

Nowelizacja ustawy o rachunkowości zwiększy odpowiedzialność rad nadzorczych. Członkowie tych organów będą musieli zatroszczyć się o prawidłowość sprawozdań finansowych. Ustawodawca zapomniał jednak wyposażyć rady nadzorcze w skuteczne mechanizmy nadzoru.

Firmy transportowe tracą dziennie 2 mln zł na granicy

Nie strajk celników, lecz wejście Polski do strefy Schengen spowodowało, że na wschodniej granicy tiry stoją kilka dni. Każdy dzień postoju samochodu ciężarowego na przejściu granicznym kosztuje ok. 1000 zł. Firmy transportowe coraz częściej żądają odszkodowań za przestój, najmniejsze to 300 tys. zł.

Publiczne odtwarzanie muzyki kosztuje

ZAiKS opublikował nowe stawki opłat licencyjnych za korzystanie z utworów. Przedsiębiorcy odtwarzający publicznie utwory muszą uiszczać opłaty do ZAiKS. O uiszczanie opłat mogą upomnieć się także inne organizacje.

Dla sprzedaży bezpośredniej ratunkiem staje się internet

W 2007 roku wartość rynku sprzedaży bezpośredniej wzrosła tylko o 5 proc., do 2 mld zł. W tym samym czasie obroty w całym handlu spożywczym wzrosły aż o prawie 15 proc.

Gospodarka może nie sprostać optymizmowi konsumentów

Wskaźniki optymizmu konsumentów są wysokie - z jednej strony to dobrze, bo wysoka konsumpcja gwarantuje szybki wzrost PKB, z drugiej strony może być to zagrożeniem dla stabilności gospodarki.

Firmy szukały w marcu ponad 100 tys. pracowników

W ciągu ostatniego miesiąca status bezrobotnego straciło 72 tys. osób.

Można zaskarżyć wykreślenie hipoteki po upadłości

Na postanowienie o niedopuszczalności wpisu hipoteki lub zastawu po ogłoszeniu upadłości dłużnika będzie przysługiwać zażalenie. Wpis hipoteki będzie dopuszczalny, jeśli taki wniosek został złożony co najmniej na sześć miesięcy przed wnioskiem o upadłość.

Dzień wolny od pracy w święto Trzech Króli

 40 tys. podpisów poparcia pod obywatelskim projektem ustawy o ustanowieniu 6 stycznia - święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy zebrał komitet inicjatywy ustawodawczej.

Firmy nie udzieliły urlopu 116 tysiącom osób

Pracodawcy wciąż nieterminowo udzielają urlopów wypoczynkowych - stwierdziła Państwowa Inspekcja Pracy podczas ubiegłorocznych kontroli.

Przedsiębiorcy z Warszawy będą podlegać urzędowi w Białymstoku

Ministerstwo Finansów zmienia właściwość niektórych urzędów kontroli skarbowej dla podatników. W związku z tym przedsiębiorcy z Warszawy będą musieli jeździć do urzędów w Białymstoku.

MRR: terminy konkursów dla firm w tym tygodniu

W tym tygodniu ogłoszone zostaną terminy konkursów na unijne dotacje dla firm w programie Innowacyjna Gospodarka - zapowiada Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

Duże sklepy podnoszą pensje i zatrudniają obcokrajowców

Duże sieci handlowe nie mają wyjścia - coraz częściej sklepowych kas nie ma kto obsługiwać. Podwyżki płac nie zawsze wystarczają - czasem trzeba sprowadzać pracowników z zagranicy.

Polskie firmy budowlane mogą płacić mniej

Wykonując zamówienia w Niemczech, polscy podwykonawcy nie muszą stosować się do stawek minimalnych wynagrodzeń ustalonych w obowiązujących tam układach zbiorowych.

Firma sama wybiera doradcę zawodowego

To pracodawca decyduje, czy doradca zawodowy, odpowiedzialny m.in. za podział środków na rehabilitację pracowników, posiada odpowiednie kwalifikacje.

Sprzedaż alkoholu w internecie jest nielegalna

Za sprzedawanie alkoholu w sieci można stracić zezwolenie nawet na trzy lata. Przepisy pozwalają wyłącznie na handel trunkami w tradycyjnych sklepach. KIG domaga się szybkiego znowelizowania ustawy o wychowaniu w trzeźwości.

Pracodawca nie może narzucać pracownikom terminu utworzenia rady

Już od półtora tygodnia w firmach zatrudniających powyżej 50 osób pracownicy i związki zawodowe mogą powoływać rady pracowników.

Pracownicy stosują nowe formy nacisku na firmy

Coraz więcej pracowników zapowiada protesty. Firmy nie mogą badać legalności akcji strajkowych. Nowy kodeks pracy zmieni zasady sporów zbiorowych.

Wyższa stawka na papierosy

Od jutra minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie do 181,72 zł za każde 1000 sztuk.

Firmy chcą zwrotu kosztów

Pracodawcy chcą, aby pomoc na zatrudnianie osób niepełnosprawnych obejmowała także koszty administracyjne i związane z dokumentacją pracowniczą.

Wyroby niebezpieczne szybciej znikną z rynku

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zastąpi Główny Inspektorat Inspekcji Handlowej. Inspektoraty w województwach będą koordynowały plany kontroli.

Co czwarta firma budowlana zatrudnia na czarno

W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy ujawniła ponad 1,2 tys. przypadków nielegalnego zatrudnienia na budowach.

Sprawdzony podatnik będzie zalegalizowany

Trwają prace nad zmianami w Ordynacji podatkowej, które wprowadzą instytucję sprawdzonego podatnika. Przedsiębiorca miałby być m.in. informowany o kontroli fiskusa na siedem dni przed jej rozpoczęciem. Mimo że przepisy nie przewidują takiej instytucji, dzięki wytycznym MF firmy są od dwóch lat zawiadamiane o kontrolach.

Producenci nie informują o sposobie postępowania ze starymi urządzeniami

Prawie jedna trzecia urządzeń AGD sprowadzanych do Polski nie zawiera informacji o tym, jak należy postępować z odpadami powstałymi z takich urządzeń.

Małym firmom może być trudno szkolić pracowników

Małe firmy mimo refundacji z Funduszu Pracy kosztów, jakie poniosą na szkolenia starszych pracowników, mogą nie być nimi zainteresowane. Trudno będzie im znaleźć zmienników na miejsce szkolących się pracowników.

Firmy i ubezpieczeni będą mogli dłużej dopominać się o nadpłacone do ZUS składki

Osoby, za które firmy na początku reformy emerytalnej wpłaciły do ZUS za dużo składek, będą mogły domagać się ich zwrotu. Muszą jednak wystąpić z wnioskiem do ZUS w ciągu najbliższego roku.

Obniżki stóp możliwe dopiero w połowie 2009 roku

Konieczna jest kolejna podwyżka stóp procentowych już w kwietniu, a potem po kilku miesiącach być może kolejna. Obniżki są możliwe, jeśli inflacja spadnie, a perspektywy wzrostu gospodarczego będą się pogarszać.

Będzie więcej średnich firm

Ministerstwo Gospodarki chce rozszerzyć grupę małych i średnich przedsiębiorstw i zaliczyć do niej również te, które zatrudniają od 250 do 500 osób.

Od 2009 roku do 20 tygodni wydłuży się urlop macierzyński

Firmy zatrudniające rodziców wracających z urlopów macierzyńskich i wychowawczych przez trzy lata nie będą opłacać za nich składek do FP i FGŚP.

REKLAMA