REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Aktualności

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Standardy również dla oddziałów spółek

Niektóre oddziały przedsiębiorcy zagranicznego będą mogły sporządzać sprawozdanie finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości.

NOT może przyznawać dotacje dla małych firm na badania naukowe

Naczelna Organizacja Techniczna może wdrażać unijne dotacje dla małych firm, które chcą zrealizować badania naukowe i potem wykorzystać biznesowo ich efekty - dowiedziała się GP.

Bez Centrum nie będzie partnerstwa publicznego z prywatnym

Nie ma w Polsce żadnego przypadku zastosowania w praktyce ustawy o partnerstwie publiczno-prywatnym. PPP może być dobrą receptą dla inwestycji infrastrukturalnych. Urzędnicy boją się jednak łączenia publicznego z prywatnym. Brakuje dobrych wzorów postępowania.

Ponad 0,5 mln osób pracuje w niebezpiecznych warunkach

Aż o jedną trzecią wzrosła kwota świadczeń wypłacanych pracownikom z tytułu wypadków przy pracy lub choroby zawodowej.

REKLAMA

Firma może z pomocą ZUS kontrolować zwolnienia lekarskie swoich pracowników


Co robi ZUS, gdy firma zwraca się do niego o kontrolę zwolnienia lekarskiego jej pracownika?

Spółki internetowe zatrudniają poza Warszawą i oszczędzają

Większość serwisów i firm internetowych otwiera oddziały poza Warszawą, żeby ograniczyć koszty i uniknąć rotacji pracowników.

RPP prawdopodobnie zakończy cykl podwyżek w czerwcu

Z prognoz GP wynika, że Rada Polityki Pieniężnej nie podniesie stóp na rozpoczynającym się dziś posiedzeniu. Wielu ekonomistów zastrzega, że prawdopodobieństwo podwyżki jest jednak duże.

Jak wynająć pracownika na tydzień, miesiąc lub rok

Usługi agencji pracy tymczasowej to skuteczny sposób na chwilowe zwiększenie liczby pracowników. Sprawdza się zwłaszcza w sytuacji, gdy firma otrzymuje dodatkowe zamówienie, a załoga jest na urlopie.

REKLAMA

Łatwiejszy dostęp do dużych zamówień

Nowelizacja prawa zamówień publicznych zakłada, że o zamówienia będą mogły ubiegać się także firmy, które przedstawią pisemne gwarancje dużych przedsiębiorstw do udostępnienia im potencjału technicznego lub kadrowego. Co rozwiązanie takie oznacza w praktyce?

W tym roku polskie firmy poszukiwały prawie 60 tys. pracowników ze Wschodu

Coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy przyjeżdża do pracy w Polsce. Zatrudniają się głównie w rolnictwie i budownictwie.

Ryzyko inwestycji zwiększają rekordowe ceny ropy

Taniejący dolar negatywnie wpływa na wyniki Lotosu i Orlenu. Jednak mimo to wyniki firm w II kw. powinny być dobre. W najbliższym czasie korzystniejszy powinien być zakup akcji PKN Orlen.

By otrzymać dotację, firma musi zatrudniać dwóch doktorów

Firma myśląca o unijnej dotacji na tworzenie centrum badawczo-rozwojowego musi przed rozpoczęciem inwestycji zatrudniać dwóch pracowników z tytułem doktora. To bezsensowny przepis - oburzają się przedsiębiorcy.

Wydatki na e-learning stanowią koszt firmy

Wydatki związane z e-learningiem są kosztem podatkowym, gdy pracodawca umożliwia pracownikom dokształcanie w tej formie.

Droższe prowadzenie hurtowni

Za zezwolenie na prowadzenie hurtowni farmaceutycznej będzie trzeba zapłacić 4,6 tys. zł.

ZUS będzie samodzielnie korygować firmowe dane

ZUS będzie mógł samodzielnie korygować wysokość składek obliczonych przez firmę za pracownika. Jeśli nie zgodzi się ona z decyzją zakładu, będzie miała 14 dni na zgłoszenie poprawek.

Dwa długie weekendy w maju zmniejszą PKB o 13 mld złotych

Jeden dzień wolny od pracy zmniejsza produkt krajowy brutto średnio o 4,6 mld zł. Spadek produkcji częściowo rekompensuje aktywność branży turystycznej i gastronomicznej. Kolejne długie weekendy w sierpniu i listopadzie mogą zmniejszyć PKB w 2008 roku o 9 mld zł.

Szanse na podwyżkę stóp w maju mniejsze niż 50 proc.

Wzrost produkcji przemysłowej w kwietniu okazał się prawie zgodny z prognozami GP - 14,6 proc. rok do roku i wyniósł 14,9 proc.

Nie wiadomo, jak analizować skutki powstania hipermarketu

Do wniosku o zgodę na utworzenie hipermarketu przedsiębiorca musi dołączyć analizę lub opinię dotyczącą skutków utworzenia obiektu.

Duże sieci wchłoną niezależny handel

Na zakazie handlu w święta najwięcej mogą stracić małe sklepy, które nie są w stanie zrekompensować sobie przerw w pracy. Konkurencja ze strony dużych sieci jeszcze wzrośnie.

Dopiero w lipcu firmy będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze na szkolenia

Rząd wciąż pracuje nad rozporządzeniem określającym zasady przyznawania unijnych środków na podnoszenie kwalifikacji pracowników. Na szkolenia, w tym e-learningowe, zarezerwowano blisko 7 mld zł.

W święta mogą pracować osoby zatrudnione na podstawie umów cywilnoprawnych

W święta nie mogą pracować w handlu osoby zatrudnione m.in. na podstawie umowy o pracę. Sklepy mogą jednak otwierać ich właściciele.

Zmiana stawek VAT najwcześniej w 2010 roku

Ministerstwo Finansów nie planuje zmian stawek podatku od towarów i usług w najbliższym czasie. Nowe rozwiązania będą wprowadzane razem ze zmianami w ramach Unii Europejskiej, czyli w 2010 roku. Eksperci apelują, aby jak najszybciej dostosować polską ustawę o VAT do regulacji wspólnotowych.

Budynki amortyzuje się liniowo

Podatnik nie może amortyzować zakupionej nieruchomości, dokonując jednorazowego odpisu, ani korzystać z metody degresywnej.

W kwietniu płace wzrosły o 12,6 proc.

Po niższej dynamice wzrostu płac w marcu według GUS średnia płaca w kwietniu wzrosła do 3138 zł brutto.

Alkohole tylko w standardowych butelkach

Alkohole nie będą mogły być sprzedawane w dowolnych opakowaniach.

Spółki ujawnią więcej informacji

Spółki będą musiały ujawniać informacje o poszczególnych produktach, obszarach geograficznych i kluczowych klientach.

W 2008 roku firmy wydadzą 250 mln zł na e-learning

Aby skorzystać ze szkoleń pracowników za pośrednictwem sieci, można już dziś wykorzystać nie tylko komputer, ale np. telefon komórkowy czy iPoda.

Produkcja znów wyraźnie przyspieszyła

Dynamika produkcji w kwietniu mogła sięgnąć 14,6 proc. - wynika z prognoz GP.

Zyski spółek lepsze od oczekiwań

Większość dużych spółek, dla których GP opublikowała prognozy wyników za I kwartał, miała przychody oraz zysk operacyjny i zysk netto zgodne lub lepsze od oczekiwań analityków.

Ułatwienia dla firm dotyczące opakowań

Producenci aerozoli będą sami decydowali o pojemności opakowań swoich produktów - zakłada przygotowany przez resort gospodarki projekt nowelizacji ustawy o towarach paczkowanych.

Były wspólnik otrzyma zwrot podatku

W przypadku ustania bytu prawnego spółki osobowej roszczenie o zwrot VAT przejdzie na byłych wspólników.

Brak porozumienia rządu z biznesem hamuje postępy informatyzacji

Budowa e-gospodarki w Polsce to niespójne działania i ciągłe zmiany planów. Warunkiem powodzenia projektu jest stworzenie jednej, dalekosiężnej strategii e-Polski - zgadzają się uczestnicy debaty GP.

Firma, która jest dłużnikiem ZUS, sama zapłaci za wykreślenie hipoteki

ZUS nie zapłaci za wniosek o wykreślenie hipoteki na nieruchomości swojego dłużnika. Nie ma nawet obowiązku złożyć go w sądzie.

90 mln zł na aktywizację bezrobotnych powyżej 45 roku życia

Do 30 czerwca marszałkowie województw mogą składać w resorcie pracy wnioski o sfinansowanie programów aktywizacji osób, które ukończyły 45 lat.

Prognoza GP: płace wzrosły o 11,2 proc.

Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw w kwietniu ponownie przekroczył 10 proc. Ekonomiści uspokajają, że to nie musi jeszcze oznaczać, że w maju wzrosną stopy procentowe.

Powstanie instrukcja korzystania z refundacji składek ZUS

Każdy niepełnosprawny przedsiębiorca otrzyma instrukcję jak ubiegać się o refundację składek na ubezpieczenia społeczne z PFRON. Będzie też mógł skorzystać ze specjalnej infolinii.

Łatwiej będzie poprawić omyłkę

Nowelizacja przepisów o poprawianiu oczywistych omyłek ma przyczynić się do wyeliminowania z praktyki zjawiska odrzucania o wiele tańszych ofert.

Przedsiębiorcy poczekają na tańsze patenty

Porozumienie londyńskie w sprawie kosztów tłumaczeń patentów, obowiązujące od 1 maja 2008 r., obniża koszty wdrażania nowych technologii. Polska dotychczas nie podpisała tego porozumienia.

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia

Osoby fizyczne likwidujące działalność gospodarczą skorzystają z okresowego zwolnienia z VAT ze sprzedaży towarów.

Mocny złoty nie szkodzi eksportowi

Niska dynamika produkcji przemysłowej i mocny złoty miały spowolnić eksport. Jego wzrost o 19 proc. w marcu zaskoczył ekonomistów.

Firmy sieciowe zapłacą mniej za recykling

Firmy, które rozbudują swoją sieć demontażu aut, będą miały zmniejszane opłaty recyklingowe.

Wzrosną limity dla elektrośmieci

Ministerstwo Środowiska chce, by nie tylko sklepy, ale również punkty skupu złomu zbierały zużyte telewizory, komputery, pralki, lodówki, odkurzacze i inny sprzęt elektryczny. Będą one musiały ewidencjonować przyjmowane elektroodpady.

Słabną nastroje w europejskim sektorze usług

Optymizm europejskich firm z sektora usług opadł pod wpływem narastających obaw, że trudniejsze warunki kredytu odbiją się niekorzystnie na zyskach.

Za niedopracowane zmiany dla kas fiskalnych zapłaci podatnik

Projekt nowego rozporządzenia w sprawie kas fiskalnych poza korzyściami dla podatnika wynikającymi z oszczędności w zużyciu drogiego papieru może też przysporzyć podatnikom kłopotów. Resort finansów musi dopracować jego przepisy. Inaczej za błędy Ministerstwa Finansów zapłaci podatnik.

Wyłudzone zwolnienia kosztują 0,5 mld zł rocznie

Zasadność co dziesiątego zwolnienia lekarskiego jest podważana przez ZUS. Lekarzy wystawiających zwolnienia prawie nikt nie kontroluje. Pracodawcy rzadko występują do ZUS o skontrolowanie chorego pracownika.

Przedsiębiorcy wolą liniowy PIT

Przedsiębiorcy, którzy decydują się na otwarcie swojego biznesu, z roku na rok chętniej wybierają opodatkowanie liniowym PIT. Również więcej podatników złożyło PIT-36L za 2007 niż za 2006 rok.

Inflacja w kwietniu wyhamowała

Tempo wzrostu cen spada i RPP może wstrzymać się z kolejną podwyżką stóp procentowych do czerwca.

Koniec ze stabilną inflacją, do sierpnia ceny będą rosły szybciej

Od grudnia 2007 r. do kwietnia 2008 r. tempo wzrostu cen oscylowało w okolicach 4 proc., ale już od maja ceny będą rosły szybciej, prawdopodobnie do sierpnia, kiedy to inflacja osiągnie 4,7-4,8 proc.

Wyższe odpisy na fundusz

Pracodawcy, którzy tworzą fundusz socjalny, muszą do końca maja wpłacić na jego konto nową, wyższą ratę tzw. odpisu podstawowego.

Trudniej będzie zmusić firmę do umowy o pracę

Ponad 31 tys. osób pracujących bez umów o pracę uzyskało je po ubiegłorocznych interwencjach Państwowej Inspekcji Pracy. Pracodawcy coraz częściej dbają o warunki zatrudnienia, bo na rynku brakuje pracowników. Rząd chce ograniczyć uprawnienia inspektorów pracy dotyczące przymuszania firm do zawarcia umowy o pracę.

REKLAMA