REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podrożeją publiczne pożyczki dla małych i średnich firm

REKLAMA

O kilka procent droższe będą pożyczki dla małych i średnich firm, udzielane przez fundusze wykorzystujące w tym celu środki publiczne. To efekt zaleceń Komisji Europejskiej, obligującej te instytucje do stosowania określonych marż.

O zmianie zasad ustalenia wysokości marż przy preferencyjnych pożyczkach dla małych firm poinformował w środę PAP prezes Funduszu Górnośląskiego (FG) w Katowicach, Jacek Matusiewicz. Należący w większości do samorządu woj. śląskiego Fundusz specjalizuje się we wspieraniu pożyczkami i poręczeniami firm z tego sektora.

REKLAMA

"Dotychczas nasza marża oscylowała wobec 1 proc. powyżej stopy referencyjnej, publikowanej przez Komisję Europejską. W myśl nowych zasad musimy stosować marże w wysokości ok. 2,2 oraz 4 proc." - powiedział prezes.

REKLAMA

Do połowy tego roku Komisja publikowała stopę referencyjną i nie ingerowała w sprawę marż instytucji udzielających pożyczek. Natomiast od 1 lipca obowiązująca jest stopa bazowa (6,42 proc.), natomiast marże, w przypadku instytucji wykorzystujących publiczne środki, mają wynosić od 0,6 do 10 proc., w zależności od ratingu pożyczkobiorcy oraz stosowanych zabezpieczeń.

Zmiany idą w kierunku zrównania zasad udzielania pożyczek przez takie instytucje z ofertą banków komercyjnych. Uznano bowiem, że nadmierne preferencje to niedozwolona pomoc publiczna. Matusiewicz zastrzegł, że dotyczy to tylko tych pożyczek, gdzie zaangażowane są publiczne środki.

Po analizie nowych wytycznych eksperci FG zdecydowali, że dla firm o niskim ratingu, ale z odpowiednim zabezpieczeniem majątkowym, marże będą wynosić 2,2 proc., natomiast dla młodych firm, które nie są w stanie przedstawić takich zabezpieczeń - 4 proc. Wraz ze stawką bazową daje to koszt pożyczki od 8,62 proc. do 10,42 proc., wobec średnio niespełna 7,5 proc. dotychczas.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

"Chcemy nadal być konkurencyjni wobec banków. Wprowadzona przez Komisję zmiana zasad nie powoduje rewolucji w obsłudze małych i średnich firm, ale nie da się ukryć, że zwiększa koszty pozyskania przez nie kapitału z instytucji takich jak nasza" - uważa Matusiewicz.

Stopa referencyjna to stopa oprocentowania wykorzystywana do obliczania wartości pomocy publicznej udzielanej w takich formach jak: pożyczka, odroczenie terminu płatności, rozłożenie płatności na raty oraz do dyskontowania pomocy. Do 30 czerwca była ona okresowo ustalana przez KE na podstawie obiektywnych kryteriów i publikowana w dzienniku urzędowym Wspólnot Europejskich.

Od 1 lipca KE nie publikuje już stopy referencyjnej tylko tzw. stopę bazową, która stanowi podstawę do obliczenia stopy referencyjnej. W zależności od zastosowania, ustala się ją poprzez dodanie do stopy bazowej marży, określonej w komunikacie KE.

Fundusz Górnośląski został powołany w 1995 r. w ramach Kontraktu Regionalnego dla Woj. Katowickiego, który podpisali z rządem przedstawiciele samorządów lokalnych, związków zawodowych i przedsiębiorców. Głównym zadaniem FG jest działanie na rzecz rozwoju przedsiębiorczości i tworzenia nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach dzięki projektom Funduszu Górnośląskiego na Śląsku powstało ok. 4 tys. nowych miejsc, a dwuipółkrotnie więcej uniknęło likwidacji. Fundusz wspiera inwestycje i - dzięki funduszowi poręczeniowemu (udzielił 550 poręczeń na kwotę ponad 58 mln zł) i pożyczkowemu (prawie 270 pożyczek na kwotę blisko 20 mln zł) - wspiera małe i średnie firmy.

Jednym z najważniejszych realizowanych w ostatnich latach projektów było wspieranie przedsiębiorczości w ramach Funduszu dla Śląska, finansowanego ze środków Banku Rozwoju Rady Europy. Przedsiębiorcy mogli otrzymać preferencyjnie oprocentowane pożyczki, które po spełnieniu określonych warunków dotyczących inwestycji i zatrudnienia są umarzane.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

REKLAMA

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

REKLAMA