reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wzrost gospodarczy w II kwartale mógł zwolnić nawet do 5,5 proc.

Wzrost gospodarczy w II kwartale mógł zwolnić nawet do 5,5 proc.

Produkcja w czerwcu wyniosła 7,2 proc. rok do roku i okazała się niższa od oczekiwań ekonomistów. Gospodarka zwalnia, co zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp.


Oczekiwania rynkowe oscylowały wokół 9-10 proc. wzrostu w skali roku, a ekonomiści liczyli, że po słabych danych majowych (2,4 proc.) odbicie będzie większe. Tak było po danych w marcu (wzrost produkcji o 1 proc. rok do roku), kiedy to wskaźnik został zaniżony przez fakt, że święta wielkanocne w tym roku były w marcu, a w zeszłym w kwietniu. Następny miesiąc przyniósł ożywienie dynamiki do ponad 15 proc. w ujęciu rocznym.

Także dane odsezonowane, a więc oczyszczone z efektów statystycznych, okazały się relatywnie słabe (7,6 proc.). Możliwe, że gospodarka zaczyna już spowalniać.

- Wygląda na to, że złote czasy polskiego przemysłu się skończyły i ciężko oczekiwać powrotu do dynamiki z 2007 roku czy nawet początku 2008 roku - mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

- Dane dobrze wpisują się w obraz polskiej gospodarki podlegającej stopniowemu spowolnieniu - dodaje Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Dynamika PKB w II kwartale, zdaniem ekonomistów, spadła poniżej 6 proc. wobec 6,1 proc. w I kwartale.

- Dane o produkcji skłaniają nas do zmiany prognozy na II kwartał do 5,4-5,5 proc. - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

Wzrost produkcji zanotowano w 19 z 29 działów produkcji.

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, że za kiepski wynik produkcji odpowiada eksport - mówi Piotr Bielski.

Ciągle bowiem silna produkcja jest udziałem producentów maszyn i samochodów, z drugiej strony, np. spadła dynamika w dziale drewno i wyroby z drewna, co może sugerować problemy producentów mebli z mocnym złotym.

- Częściowo może odbijać się mniejszy popyt na polskie towary za granicą, możliwe też, że mocny złoty coraz bardziej wpływa na kondycję firm.

- Dane te dodatkowo potwierdzają obawy niektórych członków RPP obawiających się spowolnienia gospodarczego i w związku z tym Rada Polityki Pieniężnej może być mniej chętna do podwyżek stóp - mówi Mateusz Szczurek.

Ciągle jednak dostępne już dane nie dają odpowiedzi, co RPP zrobi w najbliższych miesiącach i ile będzie podwyżek stóp procentowych - wygląda na to, że w lipcu stopy się nie zmienią.

- Z jednej strony, mamy spowolnienie produkcji i dynamiki zatrudnienia, ale z drugiej, płace rosły szybciej niż się spodziewano, nieco wyższa była także inflacja. Więc porcja informacji płynących z gospodarki nie jest jednoznaczna, a RPP będzie chciała poczekać - mówi Piotr Bielski.

Zdaniem Mateusza Szczurka do podwyżki jednak dojdzie.

- Inflacja osiągnie prawdopodobnie poziom 5 proc. i RPP będzie chciała pokazać, że czuwa, kontrolując jednocześnie oczekiwania inflacyjne - tłumaczy.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama