REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wzrost gospodarczy w II kwartale mógł zwolnić nawet do 5,5 proc.

Mirek Kuk

REKLAMA

Produkcja w czerwcu wyniosła 7,2 proc. rok do roku i okazała się niższa od oczekiwań ekonomistów. Gospodarka zwalnia, co zmniejsza prawdopodobieństwo dalszych podwyżek stóp.

Oczekiwania rynkowe oscylowały wokół 9-10 proc. wzrostu w skali roku, a ekonomiści liczyli, że po słabych danych majowych (2,4 proc.) odbicie będzie większe. Tak było po danych w marcu (wzrost produkcji o 1 proc. rok do roku), kiedy to wskaźnik został zaniżony przez fakt, że święta wielkanocne w tym roku były w marcu, a w zeszłym w kwietniu. Następny miesiąc przyniósł ożywienie dynamiki do ponad 15 proc. w ujęciu rocznym.

REKLAMA

Także dane odsezonowane, a więc oczyszczone z efektów statystycznych, okazały się relatywnie słabe (7,6 proc.). Możliwe, że gospodarka zaczyna już spowalniać.

- Wygląda na to, że złote czasy polskiego przemysłu się skończyły i ciężko oczekiwać powrotu do dynamiki z 2007 roku czy nawet początku 2008 roku - mówi Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING Banku.

- Dane dobrze wpisują się w obraz polskiej gospodarki podlegającej stopniowemu spowolnieniu - dodaje Piotr Bielski, ekonomista Banku Zachodniego WBK.

Dynamika PKB w II kwartale, zdaniem ekonomistów, spadła poniżej 6 proc. wobec 6,1 proc. w I kwartale.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Dane o produkcji skłaniają nas do zmiany prognozy na II kwartał do 5,4-5,5 proc. - mówi Ryszard Petru, główny ekonomista BPH.

Wzrost produkcji zanotowano w 19 z 29 działów produkcji.

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, że za kiepski wynik produkcji odpowiada eksport - mówi Piotr Bielski.

Ciągle bowiem silna produkcja jest udziałem producentów maszyn i samochodów, z drugiej strony, np. spadła dynamika w dziale drewno i wyroby z drewna, co może sugerować problemy producentów mebli z mocnym złotym.

- Częściowo może odbijać się mniejszy popyt na polskie towary za granicą, możliwe też, że mocny złoty coraz bardziej wpływa na kondycję firm.

- Dane te dodatkowo potwierdzają obawy niektórych członków RPP obawiających się spowolnienia gospodarczego i w związku z tym Rada Polityki Pieniężnej może być mniej chętna do podwyżek stóp - mówi Mateusz Szczurek.

Ciągle jednak dostępne już dane nie dają odpowiedzi, co RPP zrobi w najbliższych miesiącach i ile będzie podwyżek stóp procentowych - wygląda na to, że w lipcu stopy się nie zmienią.

- Z jednej strony, mamy spowolnienie produkcji i dynamiki zatrudnienia, ale z drugiej, płace rosły szybciej niż się spodziewano, nieco wyższa była także inflacja. Więc porcja informacji płynących z gospodarki nie jest jednoznaczna, a RPP będzie chciała poczekać - mówi Piotr Bielski.

Zdaniem Mateusza Szczurka do podwyżki jednak dojdzie.

- Inflacja osiągnie prawdopodobnie poziom 5 proc. i RPP będzie chciała pokazać, że czuwa, kontrolując jednocześnie oczekiwania inflacyjne - tłumaczy.

Mirek Kuk

mirek.kuk@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

REKLAMA

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

REKLAMA