REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europa musi zbudować sektor silnych, małych, innowacyjnych firm

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

W Unii Europejskiej rozpoczęła się dyskusja nad kształtem polityki spójności, której elementem są fundusze unijne po 2013 roku. Polski rząd chciałby, by Polska dostała na lata 2014-2020 co najmniej tyle pieniędzy, ile w obecnej perspektywie. Czy to jest realne? 

- Jest jeszcze za wcześnie, by rozmawiać na tematy finansowe. W Komisji Europejskiej przyjęliśmy zasadę, że cała obecna refleksja nad okresem po 2013 roku odbywa się z pominięciem kwestii finansowych. Debata nad budżetem na lata 2014-2020 powinna być konsekwencją programu politycznego, a nie odwrotnie. Można przewidzieć, że część państw będzie chciała ograniczenia budżetu, a inne będą chciały go zwiększyć. Jednak najważniejsze jest, by najpierw się dowiedzieć, co chcemy wspólnie robić w UE w kontekście zidentyfikowanych wyzwań, takich jak zmiany klimatyczne, demograficzne, energetyczne czy pojawienie się nowych wielkich gospodarek.

REKLAMA

W jaki sposób Polska może przekonać inne państwa UE do zwiększenia nakładów na politykę spójności?

REKLAMA

- Powinna pochwalić się tym, co osiągnęła dzięki środkom, które dostała na lata 2004-2006. Wykorzystanie pieniędzy w tej perspektywie finansowej to w przypadku Polski prawdziwe success story. Polska jest w czołówce, jeśli chodzi o wykorzystanie środków. Mam nadzieję, że nie jest to kwestia czysto ilościowa. Wkład projektów współfinansowanych przez UE w rozwój Polski, wzrost zatrudnienia czy budowanie konkurencyjnej gospodarki to argument za tym, że polityka spójności przyczynia się do pobudzenia rozwoju. Moim zdaniem wykorzystanie polityki spójności to argument najbardziej przekonujący. Wzmacnia ona Europę w kontekście wyzwań, o których wcześniej mówiłam.

Według pani polityka spójności po 2013 roku powinna skoncentrować się na niektórych priorytetach. Czy jest szansa na utrzymanie dotychczasowego modelu wspierania przedsiębiorczości?

- To kwestia otwarta i będzie przedmiotem dyskusji. Zachęcam wszystkich, by wzięli udział w konsultacjach na temat przyszłego kształtu polityki spójności. Ekonomiczna siła Europy zależy od tego, czy uda nam się zbudować sektor MSP, który będzie konkurencyjny i będzie miał dostęp do najnowszych technologii i innowacji. Myślę, że nie chodzi tylko o tworzenie ramowych warunków do funkcjonowania przedsiębiorczości, ale także o ułatwianie dostępu do tego, co decyduje o konkurencyjności. Należy się zastanowić nad rodzajami wsparcia firm. Bezpośrednia pomoc inwestycyjna jest najbardziej kwestionowana. W przeciwieństwie do tego, co służy innowacyjności, rozwijaniu różnych form finansowania działalności przedsiębiorstw, szczególnie związanych z wysokim ryzykiem, czy też inżynierii finansowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Danuta Hubner, komisarz UE ds. polityki regionalnej

Rozmawiał MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA