REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Został tydzień na opłatę na środowisko

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Raz na pół roku przedsiębiorcy mają obowiązek uiszczenia opłaty środowiskowej. Za I półrocze 2008 r. muszą to zrobić w ciągu najbliższego tygodnia.

Przedsiębiorcy sygnalizują, że często nie wiedzą o obowiązku uiszczenia opłaty na środowisko lub mają duży problem z jej wyliczaniem. Eksperci szacują, że może to dotyczyć nawet 100 tys. firm. Jednak nie tylko ich, bo opłaty ponoszą także podmioty, które nie są przedsiębiorcami, takie jak szpitale, szkoły czy urzędy, a nawet w określonych przypadkach osoby fizyczne.

REKLAMA

REKLAMA

Obowiązek ponoszenia opłat za korzystanie ze środowiska nakłada na firmy i inne podmioty ustawa Prawo ochrony środowiska. Według niej opłata jest odprowadzana do urzędów marszałkowskich w cyklu półrocznym. Firmy, które jej nie zapłaciły za I półrocze 2008 r., mają czas tylko do końca lipca. W przypadku II półrocza terminem jej wniesienia będzie koniec stycznia 2009 r. Od tej zasady są jednak wyjątki.

- Do 30 czerwca, po zakończeniu cyklu produkcji, należy ponieść opłatę zryczałtowaną za odprowadzane ścieki pochodzące z chowu lub hodowli ryb, innych niż łososiowate lub innych organizmów wodnych. Natomiast do 31 stycznia opłata musi zostać zapłacona, gdy w poprzednim roku kalendarzowym na składowisku odpadów umieszczono odpady - wyjaśnia Marek Krzemiński, dyrektor ds. rozwoju produktów w firmie Atmoterm.

Za niewniesione w terminie opłaty doliczane są odsetki za zwłokę - do 20 proc. w skali roku. Zaległe opłaty ulegają przedawnieniu po pięciu latach, licząc od końca roku, kalendarzowego, w którym upłynął termin jej płatności.

REKLAMA

Do wyliczenia tego ekologicznego podatku służy ewidencja zanieczyszczeń, którą zgodnie z prawem powinien prowadzić każdy przedsiębiorca. Wysokość opłaty jest wyliczana na podstawie wpisów do ewidencji. Obowiązek wnoszenia podatku hipotetycznie ciąży nawet na przedsiębiorcy, który ma jeden samochód służbowy lub piec grzewczy. Większe firmy stosują do wyliczania opłaty specjalistyczne oprogramowanie, w przypadku mniejszych wystarcza odpowiednio przygotowany arkusz kalkulacyjny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Marek Krzemiński zwraca uwagę, że w jeśli stawka za emisję zanieczyszczeń jest zryczałtowana, to wyliczenie opłaty nie powinno stanowić problemu. Tak jest np. z opłatami za używanie niewielkich (do 5 MW) kotłów czy spalanie paliw w silnikach. Nie jest liczona ryczałtem w przypadku spawania czy zużycia farb i rozpuszczalników.

Na koniec najważniejsza zasada - przedsiębiorca nie musi uiszczać żadnej opłaty, jeśli jej wysokość nie przekracza 400 zł. To nie zwalnia jednak z obowiązku przedstawienia urzędowi marszałkowskiemu wykazu emitowanych zanieczyszczeń oraz należnych opłat. Niezłożenie na czas takiego wykazu jest traktowane jak uchylenie się od obowiązku uiszczenia opłaty.

Jak regulować opłaty za korzystanie ze środowiska

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Podstawa prawna

Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. z 2008 r. nr 25, poz. 150 ze zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA