| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 200 małopolskich firm ubiega się o dotacje z Unii Europejskiej

200 małopolskich firm ubiega się o dotacje z Unii Europejskiej

Unijnych dotacji nie wystarczy dla wszystkich firm, które się o nie starały w Małopolsce. W puli konkursu jest 40 mln zł, a zapotrzebowanie jest ponad dwa razy większe.


W Małopolsce 200 małych firm złożyło wnioski w pierwszym na terenie województwa konkursie na unijne dotacje na inwestycje przedsiębiorców. Jak mówi Rafał Solecki, dyrektor Małopolskiego Centrum Przedsiębiorczości, środki, o które wnioskują przedsiębiorcy, to ponad dwa razy więcej niż pula dostępna w konkursie.

- Na wsparcie przeznaczyliśmy ponad 40 mln zł, a przedsiębiorcy zgłosili się po 90 mln zł - mówi dyrektor Rafał Solecki.

Większe zainteresowanie pieniędzy z UE odnotowano w tych województwach, które zakończyły już nabory inwestycji od najmniejszych firm. Na przykład w Wielkopolsce zgłosiło się 218 firm, które chciały ponad 26 mln zł. Tymczasem do podziału było 4,5 mln zł. Podobnie było w Opolskiem, gdzie 260 mikrofirm walczy o 18 mln zł z UE.

Małopolskie Centrum Przedsiębiorczości rozpoczęło już ocenę złożonych projektów. Potrwa ona ok. trzy miesiące. Potem dwa tygodnie będzie miał zarząd województwa na zatwierdzenie list firm, które dostaną wsparcie. Oznacza to, że pierwsi przedsiębiorcy podpiszą umowy w połowie października.

- We wrześniu planujemy kolejny konkurs, tym razem dla mikroprzedsiębiorstw. Natomiast wsparcie dla średnich firm uruchomimy na początku przyszłego roku - mówi Rafał Solecki.

Jeśli chodzi o inne regiony, to obecnie przedsiębiorcy mogą składać wnioski o unijne dotacje w województwie wielkopolskim, śląskim, pomorskim, lubuskim i mazowieckim. W ostatnim przypadku jest to największy wyścig o unijne pieniądze z regionów. Do podziału jest ponad 300 mln zł. Dziś data rozpoczęcia pierwszych konkursów zostanie natomiast ogłoszona w województwie zachodniopomorskim.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK