REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca wyda świadectwo pracy na życzenie pracownika

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Firmy zatrudniające pracowników sezonowych nie będą musiały za każdym razem, przy powierzaniu im pracy, wysyłać ich na szkolenia bhp.

zmiana prawa

REKLAMA

Trzeba uprościć zasady wydawania świadectwa pracy dla pracowników zatrudnionych do prac sezonowych albo dorywczych - uważa senator Władysław Sidorowicz (PO), jeden ze współautorów projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Senackie propozycje zakładają więc, że przedsiębiorca, który zatrudnia na umowę na czas określony pracownika do prac sezonowych albo dorywczo, nie będzie obligatoryjnie wydawać mu świadectwa pracy za każdym razem, gdy taka umowa wygaśnie. Warunkiem jest jednak, aby strony nawiązały kolejną umowę o pracę przed upływem 90 dni od dnia ustania ostatniego stosunku pracy. Pracodawca nadal, jak obecnie będzie musiał na żądanie pracownika wydawać mu taki dokument.

- To szczególnie istotne w odniesieniu dla takich pracodawców jak ja, którzy zwiększają zatrudnienie pracowników głównie w sezonie - mówi Stanisław Robuń, właściciel firmy budowlanej z województwa podkarpackiego.

Tłumaczy, że wydawanie świadectw pracy pracownikom za każdym razem, gdy wygasa im umowa na czas określony - szczególnie gdy planowane jest nawiązanie kolejnej takiej umowy - rodzi niepotrzebne koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Władysław Sidorowicz tłumaczy z kolei, że zatrudnienie dorywcze, cykliczne lub sezonowe realizowane jest w zależności od potrzeb pracodawcy i dlatego należy wprowadzić ułatwienia. Wskazuje, że z tego powodu nie powinno się stosować do tego typu zatrudnienia kodeksowych rygorów przewidzianych dla typowych stosunków pracy np. umów o pracę na czas nieokreślony.

Kolejnym ułatwieniem, jakie przewiduje projekt, jest zniesienie konieczności wykonywania wstępnych badań lekarskich dla pracowników, którzy już posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

- Obecnie ten sam pracownik za każdym razem, kiedy od nowa podejmuje u mnie pracę, musi wykonywać wstępne badania lekarskie. To dla mnie spory koszt - mówi Jarosław Cieszacki z Firmy Handlowo-Usługowej Jarciesz z województwa podlaskiego.

Monika Libertyńska z zadowoleniem przyjmuje też projektowaną regulację, zgodnie z którą pracodawcy będą zwolnieni z obowiązku przeszkolenia w zakresie bhp pracownika przed dopuszczeniem go do pracy w sytuacji, gdy mają zamiar zatrudnić go ponownie na tym samym co wcześniej stanowisku, w ramach kolejnej umowy o pracę, o ile nie upłynie więcej niż 90 dni od poprzedniej umowy.

- Agencja pracy tymczasowej, jako pracodawca takiego pracownika, musi za każdym razem przeszkolić go w zakresie bhp, kiedy kieruje go do pracy. To uciążliwe i kosztowne - podkreśla Monika Libertyńska.

PROPOZYCJE ZMIAN W KODEKSIE PRACY

pracodawca zatrudniający pracownika do prac dorywczych lub sezonowych nie będzie musiał po ustaniu każdej umowy o pracę wydawać mu świadectwa pracy, o ile nawiąże z nim przed upływem 90 dni kolejną umowę

• zniesienie konieczności odbycia wstępnych badań lekarskich dla osób przyjmowanych do pracy, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

• zwolnienie pracodawcy z obowiązku przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy, gdy jest zatrudniany przez tego samego pracodawcę na tym samym stanowisku w ramach kolejnej umowy o pracę

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

REKLAMA

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

REKLAMA

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

Cyfryzacja dwóch prędkości. Jak się digitalizują polskie firmy?

Analizy rynkowe wskazują na istnienie wśród polskich przedsiębiorstw zjawiska „cyfryzacji dwóch prędkości”. Implementacja elementarnych cyfrowych narzędzi, jak podpis elektroniczny czy cyfrowa pieczęć, może stać się pierwszym krokiem w kierunku zniwelowania różnic względem liderów.

REKLAMA