REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca wyda świadectwo pracy na życzenie pracownika

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Firmy zatrudniające pracowników sezonowych nie będą musiały za każdym razem, przy powierzaniu im pracy, wysyłać ich na szkolenia bhp.

zmiana prawa

REKLAMA

Trzeba uprościć zasady wydawania świadectwa pracy dla pracowników zatrudnionych do prac sezonowych albo dorywczych - uważa senator Władysław Sidorowicz (PO), jeden ze współautorów projektu nowelizacji kodeksu pracy.

Senackie propozycje zakładają więc, że przedsiębiorca, który zatrudnia na umowę na czas określony pracownika do prac sezonowych albo dorywczo, nie będzie obligatoryjnie wydawać mu świadectwa pracy za każdym razem, gdy taka umowa wygaśnie. Warunkiem jest jednak, aby strony nawiązały kolejną umowę o pracę przed upływem 90 dni od dnia ustania ostatniego stosunku pracy. Pracodawca nadal, jak obecnie będzie musiał na żądanie pracownika wydawać mu taki dokument.

- To szczególnie istotne w odniesieniu dla takich pracodawców jak ja, którzy zwiększają zatrudnienie pracowników głównie w sezonie - mówi Stanisław Robuń, właściciel firmy budowlanej z województwa podkarpackiego.

Tłumaczy, że wydawanie świadectw pracy pracownikom za każdym razem, gdy wygasa im umowa na czas określony - szczególnie gdy planowane jest nawiązanie kolejnej takiej umowy - rodzi niepotrzebne koszty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Władysław Sidorowicz tłumaczy z kolei, że zatrudnienie dorywcze, cykliczne lub sezonowe realizowane jest w zależności od potrzeb pracodawcy i dlatego należy wprowadzić ułatwienia. Wskazuje, że z tego powodu nie powinno się stosować do tego typu zatrudnienia kodeksowych rygorów przewidzianych dla typowych stosunków pracy np. umów o pracę na czas nieokreślony.

Kolejnym ułatwieniem, jakie przewiduje projekt, jest zniesienie konieczności wykonywania wstępnych badań lekarskich dla pracowników, którzy już posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.

- Obecnie ten sam pracownik za każdym razem, kiedy od nowa podejmuje u mnie pracę, musi wykonywać wstępne badania lekarskie. To dla mnie spory koszt - mówi Jarosław Cieszacki z Firmy Handlowo-Usługowej Jarciesz z województwa podlaskiego.

Monika Libertyńska z zadowoleniem przyjmuje też projektowaną regulację, zgodnie z którą pracodawcy będą zwolnieni z obowiązku przeszkolenia w zakresie bhp pracownika przed dopuszczeniem go do pracy w sytuacji, gdy mają zamiar zatrudnić go ponownie na tym samym co wcześniej stanowisku, w ramach kolejnej umowy o pracę, o ile nie upłynie więcej niż 90 dni od poprzedniej umowy.

- Agencja pracy tymczasowej, jako pracodawca takiego pracownika, musi za każdym razem przeszkolić go w zakresie bhp, kiedy kieruje go do pracy. To uciążliwe i kosztowne - podkreśla Monika Libertyńska.

PROPOZYCJE ZMIAN W KODEKSIE PRACY

pracodawca zatrudniający pracownika do prac dorywczych lub sezonowych nie będzie musiał po ustaniu każdej umowy o pracę wydawać mu świadectwa pracy, o ile nawiąże z nim przed upływem 90 dni kolejną umowę

• zniesienie konieczności odbycia wstępnych badań lekarskich dla osób przyjmowanych do pracy, które posiadają aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku

• zwolnienie pracodawcy z obowiązku przeszkolenia pracownika w zakresie bhp przed dopuszczeniem go do pracy, gdy jest zatrudniany przez tego samego pracodawcę na tym samym stanowisku w ramach kolejnej umowy o pracę

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA