REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firmom i samorządom będzie łatwiej dostać pieniądze z UE

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Rozwoju Regionalnego powoła zespół, który ma zająć się upraszczaniem procedur starania się o unijne dotacje.

Już wkrótce droga po unijne dotacje ma być prostsza - obiecuje Elżbieta Bieńkowska, minister rozwoju regionalnego.

REKLAMA

Likwidacją niepotrzebnych i kłopotliwych procedur oraz biurokratycznych pułapek ma zająć się specjalny zespół w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Zostanie powołany do życia w ciągu kilku najbliższych dni.

- Jeszcze nie podpisałam formalnej decyzji o jego powstaniu, ale zrobię to w tym tygodniu - zapewnia Elżbieta Bieńkowska.

Dodaje, że na czele zespołu stanie dwóch wiceministrów rozwoju regionalnego: Jarosław Pawłowski i Krzysztof Hetman. To oni odpowiadają za dwa kluczowe rodzaje wsparcia, na których zespół skoncentruje swoje prace. Chodzi o unijne wsparcie dla przedsiębiorców oraz dla samorządów.

Według minister Bieńkowskiej zespół nie będzie składał się z samych urzędników. W jego pracach wezmą udział także przedstawiciele organizacji skupiających przedsiębiorców oraz samorządowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Nie dostaliśmy jeszcze zaproszenia do zespołu, ale chętnie weźmiemy udział w jego pracach - mówi Marzena Chmielewska z PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Dodaje, że zespół powinien przede wszystkim zająć się wypracowaniem jednolitych wymogów formalnych w regionalnych programach operacyjnych. Kolejnym punktem powinny być jednolite zasady informowania o wymogach przeprowadzania ocen oddziaływania na środowisko.

- Ministerstwo sądzi, że wydało wytyczne w tym zakresie i wszystko jest w porządku. Tymczasem urzędy, które dzielą unijne fundusze, informują o nowych obowiązkach w różnoraki sposób. Często jest to informacja o tym, że pojawił się taki obowiązek, i na tym koniec - uważa Marzena Chmielewska.

Jej zdaniem, uproszczenia wymaga także sam dostęp do dotacji. Chodzi m.in. o kwestie stosowanych zabezpieczeń.

Według Elżbiety Bieńkowskiej zespół będzie otwarty na propozycje spoza ministerstwa. Dodatkowo w resorcie już wcześniej rozpoczęły się prace nad konkretnymi rozwiązaniami. Propozycje zostaną skonfrontowane z opiniami przedstawicieli firm oraz samorządów. Pierwszych ułatwień można spodziewać się już we wrześniu.

Samorządy i firmy głównymi odbiorcami dotacji z UE

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MARIUSZ GAWRYCHOWSKI

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA