REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Najem między firmami nawet do 30 lat

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Nawet na 30 lat przedsiębiorcy będą mogli zawierać umowy najmu. Dopiero po upływie tego okresu umowy te będą traktowane jako zawarte na czas nieoznaczony.

Zmiana prawa

REKLAMA

Posłowie z Sejmowej Komisji Przyjazne Państwo chcą znowelizować przepisy regulujące najem między przedsiębiorcami w kodeksie cywilnym. Autorzy projektu proponują, aby najem zawarty między przedsiębiorcami na czas dłuższy niż 30 lat był uważany po upływie tego terminu za zawarty na czas nieoznaczony. Obowiązujące przepisy stanowią, że umowy tego rodzaju są zawarte na czas nieoznaczony już po upływie dziesięciu lat, gdy zawarto ją na dłużej niż dziesięć lat.

Dłuższe terminy

Umożliwienie zawierania umowy najmu na czas określony dłuższy niż do tej pory jest ważne dla przedsiębiorców, ponieważ przy obu rodzajach umów, czyli zawieranych na czas określony i na czas nieokreślony, stosowane są odmienne zasady wcześniejszego ich rozwiązywania. Gdy czas trwania najmu nie jest oznaczony, to wynajmujący i najemca mogą wypowiedzieć umowę z zachowaniem terminów wskazanych w niej, a w razie ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. Ustawowe terminy zależą od sposobu płacenia czynszu. Gdyby był on płatny w okresach dłuższych niż miesiąc, to wówczas najem można wypowiedzieć na trzy miesiące na przód na koniec kwartału kalendarzowego. Przy czynszach płatnych miesięcznie wypowiada się go na miesiąc na przód na koniec miesiąca kalendarzowego, zaś przy czynszu płatnym w krótszych okresach umowę wypowiada się na trzy miesiące naprzód a przy najmie dziennym na jeden dzień naprzód.

Wypowiedzenie w umowie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Natomiast w razie oznaczonego terminu umowy najmu wynajmujący i najemca mogą wypowiedzieć go tylko w wypadkach określonych w umowie. Dlatego wyeliminowanie sztucznego ograniczenia możliwości zawierania przez przedsiębiorców umowy najmu na czas oznaczony przekraczający dziesięć lat pozwoli na zwiększenie trwałości stosunku najmu - twierdzą autorzy projektu w uzasadnieniu do nowelizacji. Strony będą mogły z góry przewidzieć, kiedy umowa najmu może ulec rozwiązaniu, i w ten sposób uniemożliwić rozwiązanie jej w każdym czasie bez podania przyczyny.

Czas najmu

REKLAMA

Zdaniem autorów projektu zaproponowana przez nich zmiana umożliwi przedsiębiorcom rezygnację z szukania dodatkowych instrumentów zabezpieczenia trwałości stosunki najmu, które najczęściej prowadzą tylko do uzyskania rekompensaty finansowej.

Zaproponowane zmiany nie wprowadzą zakazu swobodnego określenia w umowie czasu trwania najmu. Przedsiębiorcy będą więc mogli zawierać je również na czas oznaczony krótszy niż 30 lat.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA