REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

Radykalnemu skróceniu powinien ulec czas założenia nowej firmy. Docelowo nie może on być dłuższy niż tydzień - uważa Komisja Europejska, która przygotowała program zmian legislacyjnych dla małych i średnich firm.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Komisja Europejska przygotowała wytyczne, które państwa członkowskie powinny wprowadzić do krajowego ustawodawstwa, by ułatwić funkcjonowanie małych i średnich firm. Przyjęty przez nią Small Business Act for Europe zawiera 10 zasad, których stosowanie uprości prowadzenie działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy (MSP) oraz wzmocni ich pozycję na rynku wewnętrznym.

- Ustawodawstwo tak unijne, jak i krajowe musi oczyścić drogę z barier dla tych, którzy chcą tworzyć więcej miejsc pracy i budować wzrost gospodarczy w Europie - podkreślił Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przedsiębiorstwa i przemysł.

Jak wskazuje Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Small Business Act for Europe nie ma charakteru wiążącego dla państw należących do Unii Europejskiej.

- Pokazuje jednak narzędzia, dzięki którym można wzmocnić sektor małych i średnich przedsiębiorstw - podkreśla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szansa dla small businessu

REKLAMA

Bardzo ważnym obszarem reformy unijnego prawa są propozycje dotyczące powołania nowej europejskiej spółki prywatnej (ESP). ESP miałyby działać na podobnych zasadach we wszystkich krajach UE. Dzięki nowemu rodzajowi spółki miałyby zniknąć bariery, jakim podlegają MSP działające na arenie międzynarodowej. Obecnie muszą one zakładać różne formy przedsiębiorstw zależnych w każdym państwie członkowskim, w którym chcą prowadzić działalność.

- Taka formuła jest bardzo potrzebna. Działająca obecnie spółka europejska, która jest spółką akcyjną, przez przeidealizowanie stała się konstrukcją nieżyciową - podkreśla prof. Andrzej Szumański.

Dzięki europejskiej spółce prywatnej w praktyce MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie członkowskim czy w innym. Prowadząc działalność w formie europejskiej spółki prywatnej, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych.

30 dni na zapłatę

REKLAMA

W 2009 roku przewidywana jest również zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która ma za zadanie ustanowienie wspólnych zasad regulowania płatności przy zawieraniu umów na terenie całej UE, w tym dotyczących stałych warunków płatności oraz ustawowego prawa do stopy odsetkowej za opóźnienia w płatnościach. Modyfikacja przepisów pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MSP płatności w określonym terminie 30 dni.

- Prawo dotyczące przedsiębiorców należy rzeczywiście ujednolicić. Z jednej strony mamy różne ustawodawstwa, z drugiej mamy swobodę przepływu kapitału. Dlatego wielu przedsiębiorców dąży do tego, żeby zakładać swoją spółkę pod rządami prawa korzystniejszego. Jeżeli przedsiębiorca tylko z tego powodu wybiera prawo obce, to dochodzi do faktycznej i niepożądanej deformacji - ocenia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek w dokumencie przyjętym przez Komisję brakuje jeszcze trzech rzeczy. MSP muszą mieć możliwość podjęcia równej walki o dobrych, wyszkolonych pracowników z dużymi firmami. Należy też ułatwić im dostęp do funduszy strukturalnych i silniej wesprzeć je we wdrażaniu innowacyjności.

Reforma po amerykańsku

Przyjęte przez Komisję zasady będą też sprzyjać dawaniu drugiej szansy zbankrutowanym firmom.

Diametralnemu skróceniu ma ulec czas potrzebny na założenie nowej firmy. Docelowo nie będzie on mógł być dłuższy niż tydzień. Z kolei okres oczekiwania na uzyskanie licencji czy zezwoleń na prowadzenie działalności ma nie przekraczać jednego miesiąca. Mają również powstać punkty kompleksowej obsługi, które będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników. Propozycje te przypominają rozwiązania funkcjonujące już od dawna w USA.

- W Ameryce młody człowiek zafascynowany swoim pomysłem na biznes nie marnuje swojego czasu na załatwianie formalności w urzędach - podkreśla prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, przewodniczący Amerykańsko-Polskiej Rady Handlu.

- Może założyć działalność gospodarczą w ciągu godziny i to przez internet. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się również piętna raz założonej firmy w razie niepowodzenia. Bankructwo to tylko kolejna lekcja na drodze kariery, a nie koniec przygody z biznesem.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W USA jest wiele programów wspierania przedsiębiorczości, adresowanych głównie do małych i średnich firm. Jednym z nich jest Small Business Administration utworzony w 1953 roku z oddziałami w całym kraju, który oferuje pomoc w każdej dziedzinie, w tym nisko oprocentowane pożyczki, dostęp do funduszy venture capital, szkolenia itp.

Zmiany prawa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  REKLAMA

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  REKLAMA

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  REKLAMA