| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Radykalnemu skróceniu powinien ulec czas założenia nowej firmy. Docelowo nie może on być dłuższy niż tydzień - uważa Komisja Europejska, która przygotowała program zmian legislacyjnych dla małych i średnich firm.


ZMIANA PRAWA

Komisja Europejska przygotowała wytyczne, które państwa członkowskie powinny wprowadzić do krajowego ustawodawstwa, by ułatwić funkcjonowanie małych i średnich firm. Przyjęty przez nią Small Business Act for Europe zawiera 10 zasad, których stosowanie uprości prowadzenie działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy (MSP) oraz wzmocni ich pozycję na rynku wewnętrznym.

- Ustawodawstwo tak unijne, jak i krajowe musi oczyścić drogę z barier dla tych, którzy chcą tworzyć więcej miejsc pracy i budować wzrost gospodarczy w Europie - podkreślił Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przedsiębiorstwa i przemysł.

Jak wskazuje Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Small Business Act for Europe nie ma charakteru wiążącego dla państw należących do Unii Europejskiej.

- Pokazuje jednak narzędzia, dzięki którym można wzmocnić sektor małych i średnich przedsiębiorstw - podkreśla.

Szansa dla small businessu

Bardzo ważnym obszarem reformy unijnego prawa są propozycje dotyczące powołania nowej europejskiej spółki prywatnej (ESP). ESP miałyby działać na podobnych zasadach we wszystkich krajach UE. Dzięki nowemu rodzajowi spółki miałyby zniknąć bariery, jakim podlegają MSP działające na arenie międzynarodowej. Obecnie muszą one zakładać różne formy przedsiębiorstw zależnych w każdym państwie członkowskim, w którym chcą prowadzić działalność.

- Taka formuła jest bardzo potrzebna. Działająca obecnie spółka europejska, która jest spółką akcyjną, przez przeidealizowanie stała się konstrukcją nieżyciową - podkreśla prof. Andrzej Szumański.

Dzięki europejskiej spółce prywatnej w praktyce MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie członkowskim czy w innym. Prowadząc działalność w formie europejskiej spółki prywatnej, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych.

30 dni na zapłatę

W 2009 roku przewidywana jest również zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która ma za zadanie ustanowienie wspólnych zasad regulowania płatności przy zawieraniu umów na terenie całej UE, w tym dotyczących stałych warunków płatności oraz ustawowego prawa do stopy odsetkowej za opóźnienia w płatnościach. Modyfikacja przepisów pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MSP płatności w określonym terminie 30 dni.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »