REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

Radykalnemu skróceniu powinien ulec czas założenia nowej firmy. Docelowo nie może on być dłuższy niż tydzień - uważa Komisja Europejska, która przygotowała program zmian legislacyjnych dla małych i średnich firm.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Komisja Europejska przygotowała wytyczne, które państwa członkowskie powinny wprowadzić do krajowego ustawodawstwa, by ułatwić funkcjonowanie małych i średnich firm. Przyjęty przez nią Small Business Act for Europe zawiera 10 zasad, których stosowanie uprości prowadzenie działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy (MSP) oraz wzmocni ich pozycję na rynku wewnętrznym.

- Ustawodawstwo tak unijne, jak i krajowe musi oczyścić drogę z barier dla tych, którzy chcą tworzyć więcej miejsc pracy i budować wzrost gospodarczy w Europie - podkreślił Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przedsiębiorstwa i przemysł.

Jak wskazuje Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Small Business Act for Europe nie ma charakteru wiążącego dla państw należących do Unii Europejskiej.

- Pokazuje jednak narzędzia, dzięki którym można wzmocnić sektor małych i średnich przedsiębiorstw - podkreśla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szansa dla small businessu

REKLAMA

Bardzo ważnym obszarem reformy unijnego prawa są propozycje dotyczące powołania nowej europejskiej spółki prywatnej (ESP). ESP miałyby działać na podobnych zasadach we wszystkich krajach UE. Dzięki nowemu rodzajowi spółki miałyby zniknąć bariery, jakim podlegają MSP działające na arenie międzynarodowej. Obecnie muszą one zakładać różne formy przedsiębiorstw zależnych w każdym państwie członkowskim, w którym chcą prowadzić działalność.

- Taka formuła jest bardzo potrzebna. Działająca obecnie spółka europejska, która jest spółką akcyjną, przez przeidealizowanie stała się konstrukcją nieżyciową - podkreśla prof. Andrzej Szumański.

Dzięki europejskiej spółce prywatnej w praktyce MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie członkowskim czy w innym. Prowadząc działalność w formie europejskiej spółki prywatnej, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych.

30 dni na zapłatę

REKLAMA

W 2009 roku przewidywana jest również zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która ma za zadanie ustanowienie wspólnych zasad regulowania płatności przy zawieraniu umów na terenie całej UE, w tym dotyczących stałych warunków płatności oraz ustawowego prawa do stopy odsetkowej za opóźnienia w płatnościach. Modyfikacja przepisów pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MSP płatności w określonym terminie 30 dni.

- Prawo dotyczące przedsiębiorców należy rzeczywiście ujednolicić. Z jednej strony mamy różne ustawodawstwa, z drugiej mamy swobodę przepływu kapitału. Dlatego wielu przedsiębiorców dąży do tego, żeby zakładać swoją spółkę pod rządami prawa korzystniejszego. Jeżeli przedsiębiorca tylko z tego powodu wybiera prawo obce, to dochodzi do faktycznej i niepożądanej deformacji - ocenia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek w dokumencie przyjętym przez Komisję brakuje jeszcze trzech rzeczy. MSP muszą mieć możliwość podjęcia równej walki o dobrych, wyszkolonych pracowników z dużymi firmami. Należy też ułatwić im dostęp do funduszy strukturalnych i silniej wesprzeć je we wdrażaniu innowacyjności.

Reforma po amerykańsku

Przyjęte przez Komisję zasady będą też sprzyjać dawaniu drugiej szansy zbankrutowanym firmom.

Diametralnemu skróceniu ma ulec czas potrzebny na założenie nowej firmy. Docelowo nie będzie on mógł być dłuższy niż tydzień. Z kolei okres oczekiwania na uzyskanie licencji czy zezwoleń na prowadzenie działalności ma nie przekraczać jednego miesiąca. Mają również powstać punkty kompleksowej obsługi, które będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników. Propozycje te przypominają rozwiązania funkcjonujące już od dawna w USA.

- W Ameryce młody człowiek zafascynowany swoim pomysłem na biznes nie marnuje swojego czasu na załatwianie formalności w urzędach - podkreśla prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, przewodniczący Amerykańsko-Polskiej Rady Handlu.

- Może założyć działalność gospodarczą w ciągu godziny i to przez internet. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się również piętna raz założonej firmy w razie niepowodzenia. Bankructwo to tylko kolejna lekcja na drodze kariery, a nie koniec przygody z biznesem.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W USA jest wiele programów wspierania przedsiębiorczości, adresowanych głównie do małych i średnich firm. Jednym z nich jest Small Business Administration utworzony w 1953 roku z oddziałami w całym kraju, który oferuje pomoc w każdej dziedzinie, w tym nisko oprocentowane pożyczki, dostęp do funduszy venture capital, szkolenia itp.

Zmiany prawa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MRiRW: Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r.

Projektowane stawki płatności bezpośrednich oraz przejściowego wsparcia krajowego za 2024 r. W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowane zostały projekty rozporządzeń określających stawki poszczególnych płatności bezpośrednich podstawowych oraz ekoschematów obszarowych (bez ekoschematu Dobrostan zwierząt).

Liderzy Eksportu nagrodzeni podczas Gali PAIH Forum Biznesu

Najlepsi polscy eksporterzy wyłonieni. Za nami rozdanie nagród Lidera Eksportu PAIH. Wyróżnienia w czterech kategoriach były kluczowymi punktami gali, która zakończyła pierwszy dzień trwającego PAIH Forum Biznesu.

PAIH Forum Biznesu 2024 wystartowało!

Rozpoczęło się wyjątkowe spotkanie przedsiębiorców, reprezentantów regionów i instytucji rozwoju, czyli PAIH Forum Biznesu 2024. Na wydarzenie zarejestrowało się łącznie niemal 5000 osób, a już pierwszy dzień imprezy zgromadził na PGE Narodowym setki firm z sektora MŚP, dziesiątki przedstawicieli świata polityki i nauki oraz licznych ekspertów PAIH i innych instytucji otoczenia biznesu. Warszawa stała się właśnie centrum polskiej przedsiębiorczości.

Emigracja zarobkowa. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści?

Emigracja zarobkowa na świecie. Gdzie najczęściej uciekają specjaliści? W tym roku na podium znalazła się Australia, wyprzedzając dotychczasowego lidera – Kanadę. A gdzie można znaleźć najwięcej specjalistów z Polski? 

REKLAMA

Jak ulga na ekspansję wspiera przedsiębiorców w zdobywaniu nowych rynków?

Ulga na ekspansję, która weszła w życie 1 stycznia 2022 roku. Jej celem jest wspieranie przedsiębiorców w zwiększaniu przychodów ze sprzedaży produktów, szczególnie poprzez rozszerzenie działalności na nowe rynki. Mimo że ulga na ekspansję pozwala zaoszczędzić do 190 tys. złotych rocznie, w praktyce okazała się mało popularna – w 2022 roku skorzystało z niej jedynie 224 podatników CIT. To pokazuje, że pomimo potencjalnie dużych korzyści, ulga wciąż nie cieszy się szerokim zainteresowaniem wśród przedsiębiorców.

Fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną? Ekspertka krytycznie o planach Ministerstwa Finansów

Ministerstwo Finansów planuje zmiany w opodatkowaniu fundacji rodzinnych od 2025 r. Zdaniem ekspertki dr Anny Marii Panasiuk proponowane przez resort finansów zmiany idą za daleko, a ich wprowadzenie może doprowadzić do tego, że fundacje rodzinne umrą śmiercią naturalną.

Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Już 400 tysięcy firm wpisanych na listy dłużników. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze?

W Polsce na listy dłużników wpisanych jest już 400 tysięcy firm. Najtrudniej jest w branży meblarskiej, transportowej, budowlanej i IT. Aż 27% dłużników nie płaci zobowiązań nie dlatego, że nie ma pieniędzy, ale dlatego że ma złe intencje. Takie alarmujące dane podaje Skaner MŚP 2024 dla BIG InfoMonitor. Jak odzyskiwać zaległe pieniądze? 

REKLAMA

Właściciele wiodących firm rodzinnych na Kongresie 4 GENERATIONS w Fabryce Norblina w Warszawie

Według badań Instytutu Biznesu Rodzinnego i GUS-u w Polsce jest nawet 2,2 mln firm, w których większościowe udziały ma rodzina: „rodzina biznesowa”. To nowe pojęcie wprowadzone przez IBR, ale stare w swoim znaczeniu, struktura oparta na więzach krwi i wspólnym zaangażowaniu w biznes, która może trwać przez pokolenia. Właśnie rodziny biznesowe spotkają się na Kongresie 4 GENERATIONS.

Powódź uniemożliwia realizację umowy? Sprawdź co można zrobić [Przykłady]

Jak powódź wpływa na wykonanie świadczeń umownych? Kiedy niezbędne będą rozstrzygnięcia poczynione przez sąd? Aktualne przepisy na praktycznych przykładach omawia radca Prawny Zbigniew Cieślak z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

REKLAMA