REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Europejska spółka prywatna uprości inwestowanie w krajach unijnych

Adam Makosz
Adam Makosz

REKLAMA

Radykalnemu skróceniu powinien ulec czas założenia nowej firmy. Docelowo nie może on być dłuższy niż tydzień - uważa Komisja Europejska, która przygotowała program zmian legislacyjnych dla małych i średnich firm.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Komisja Europejska przygotowała wytyczne, które państwa członkowskie powinny wprowadzić do krajowego ustawodawstwa, by ułatwić funkcjonowanie małych i średnich firm. Przyjęty przez nią Small Business Act for Europe zawiera 10 zasad, których stosowanie uprości prowadzenie działalności gospodarczej przez małe i średnie firmy (MSP) oraz wzmocni ich pozycję na rynku wewnętrznym.

- Ustawodawstwo tak unijne, jak i krajowe musi oczyścić drogę z barier dla tych, którzy chcą tworzyć więcej miejsc pracy i budować wzrost gospodarczy w Europie - podkreślił Günter Verheugen, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za przedsiębiorstwa i przemysł.

Jak wskazuje Małgorzata Krzysztoszek z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, Small Business Act for Europe nie ma charakteru wiążącego dla państw należących do Unii Europejskiej.

- Pokazuje jednak narzędzia, dzięki którym można wzmocnić sektor małych i średnich przedsiębiorstw - podkreśla.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szansa dla small businessu

REKLAMA

Bardzo ważnym obszarem reformy unijnego prawa są propozycje dotyczące powołania nowej europejskiej spółki prywatnej (ESP). ESP miałyby działać na podobnych zasadach we wszystkich krajach UE. Dzięki nowemu rodzajowi spółki miałyby zniknąć bariery, jakim podlegają MSP działające na arenie międzynarodowej. Obecnie muszą one zakładać różne formy przedsiębiorstw zależnych w każdym państwie członkowskim, w którym chcą prowadzić działalność.

- Taka formuła jest bardzo potrzebna. Działająca obecnie spółka europejska, która jest spółką akcyjną, przez przeidealizowanie stała się konstrukcją nieżyciową - podkreśla prof. Andrzej Szumański.

Dzięki europejskiej spółce prywatnej w praktyce MŚP będą mogły rejestrować swoją działalność w tej samej formie, bez względu na to, czy prowadzą ją w swoim własnym państwie członkowskim czy w innym. Prowadząc działalność w formie europejskiej spółki prywatnej, przedsiębiorcy będą mogli zaoszczędzić czas i pieniądze na poradach prawnych, zarządzaniu i czynnościach administracyjnych.

30 dni na zapłatę

REKLAMA

W 2009 roku przewidywana jest również zmiana w dyrektywie w sprawie opóźnień w płatnościach, która ma za zadanie ustanowienie wspólnych zasad regulowania płatności przy zawieraniu umów na terenie całej UE, w tym dotyczących stałych warunków płatności oraz ustawowego prawa do stopy odsetkowej za opóźnienia w płatnościach. Modyfikacja przepisów pomoże zagwarantować otrzymywanie przez MSP płatności w określonym terminie 30 dni.

- Prawo dotyczące przedsiębiorców należy rzeczywiście ujednolicić. Z jednej strony mamy różne ustawodawstwa, z drugiej mamy swobodę przepływu kapitału. Dlatego wielu przedsiębiorców dąży do tego, żeby zakładać swoją spółkę pod rządami prawa korzystniejszego. Jeżeli przedsiębiorca tylko z tego powodu wybiera prawo obce, to dochodzi do faktycznej i niepożądanej deformacji - ocenia prof. Andrzej Szumański z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zdaniem Małgorzaty Krzysztoszek w dokumencie przyjętym przez Komisję brakuje jeszcze trzech rzeczy. MSP muszą mieć możliwość podjęcia równej walki o dobrych, wyszkolonych pracowników z dużymi firmami. Należy też ułatwić im dostęp do funduszy strukturalnych i silniej wesprzeć je we wdrażaniu innowacyjności.

Reforma po amerykańsku

Przyjęte przez Komisję zasady będą też sprzyjać dawaniu drugiej szansy zbankrutowanym firmom.

Diametralnemu skróceniu ma ulec czas potrzebny na założenie nowej firmy. Docelowo nie będzie on mógł być dłuższy niż tydzień. Z kolei okres oczekiwania na uzyskanie licencji czy zezwoleń na prowadzenie działalności ma nie przekraczać jednego miesiąca. Mają również powstać punkty kompleksowej obsługi, które będą zapewniały pomoc ułatwiającą procedury związane z rozpoczynaniem działalności i rekrutacją pracowników. Propozycje te przypominają rozwiązania funkcjonujące już od dawna w USA.

- W Ameryce młody człowiek zafascynowany swoim pomysłem na biznes nie marnuje swojego czasu na załatwianie formalności w urzędach - podkreśla prof. Piotr Moncarz z Uniwersytetu Stanforda, przewodniczący Amerykańsko-Polskiej Rady Handlu.

- Może założyć działalność gospodarczą w ciągu godziny i to przez internet. Zdecydowanie łatwiej pozbyć się również piętna raz założonej firmy w razie niepowodzenia. Bankructwo to tylko kolejna lekcja na drodze kariery, a nie koniec przygody z biznesem.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

W USA jest wiele programów wspierania przedsiębiorczości, adresowanych głównie do małych i średnich firm. Jednym z nich jest Small Business Administration utworzony w 1953 roku z oddziałami w całym kraju, który oferuje pomoc w każdej dziedzinie, w tym nisko oprocentowane pożyczki, dostęp do funduszy venture capital, szkolenia itp.

Zmiany prawa dla małych i średnich przedsiębiorstw

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zespół marketingu w organizacji czy outsourcing usług – które rozwiązanie jest lepsze?

Lepiej inwestować w wewnętrzny zespół marketingowy czy może bardziej opłacalnym rozwiązaniem jest outsourcing usług marketingowych? Marketing odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej organizacji. W dobie cyfryzacji i rosnącej konkurencji firmy muszą stale dbać o swoją obecność na rynku, budować markę oraz skutecznie docierać do klientów.

Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

REKLAMA

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

REKLAMA