REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Małe i średnie firmy nie sięgają po dotacje na innowacyjność

Mariusz Gawrychowski

REKLAMA

Małe i średnie przedsiębiorstwa złożyły w konkursie na innowacyjne inwestycje tylko 31 wniosków na kwotę 300 mln zł. Tymczasem do wzięcia jest ponad 1 mld zł.

Do końca największego w historii konkursu na unijne dotacje dla firm - o budżecie blisko 1,5 mld zł - pozostało osiem dni. Mimo to liczba firm, które do tej pory złożyła do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wnioski, nie jest duża. Z danych PARP wynika, że na koniec ubiegłego tygodnia było to 70 przedsiębiorstw, w tym 39 to były duże firmy, a 31 przedstawiciele sektora MSP.

REKLAMA

Ta ostatnia liczba najbardziej martwi. Konkurs w Działaniu 4.4. w programie Innowacyjna Gospodarka tak został skonstruowany, że 70 proc. środków (1 mld zł) ma trafić do małych i średnich firm. Tymczasem takie firmy złożyły do tej pory wnioski na 300 mln zł.

REKLAMA

Z informacji uzyskanych przez GP w firmach doradczych wynika, że sektor MSP nie pali się do korzystanie z wsparcia z Działania 4.4. Dlatego możliwe, że po raz pierwszy nie uda się rozdzielić wszystkich unijnych pieniędzy dla przedsiębiorców.

- Zgłaszał się do nas sektor MSP, ale nie był w stanie spełnić kryteriów wejścia do Działania 4.4. - mówi Paweł Tynel z Ernst & Young. Ten sam argument przedstawiają także inni doradcy.

- Sektor MSP nie jest zainteresowany, bo ciężko im przygotować inwestycje o minimalnej wartości 8 mln zł - twierdzi Jacek Kachel z PNO Consultans.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ewa Fedor, ekspert Konfederacji Pracodawców Prywatnych, podkreśla, że od samego początku było wiadomo, że Działanie 4.4. ze względu na wymaganą innowacyjność jest skierowane do dużych firm.

- By móc złożyć projekt, firma musi ponieść wysokie nakłady na jego dostosowanie do wymogów konkursu. Małych i średnich przedsiębiorców często nie stać, by przeznaczyć nawet 100 tys. zł na ten cel - dodaje.

Tradycyjnie ostatnie dni każdego konkursu to okres, w którym spływa większość inwestycji. Może to być nawet 3/4 wszystkich wniosków.

- Małej lub średniej firmie może wystarczyć minimalna wymagana liczba punktów, by dostać dotacje - ocenia Michał Gwizda z Accreo Taxand.

Przedsiębiorcy sygnalizują jeszcze jeden problem. Z docierających do GP sygnałów wynika, że mają problemy z uzyskaniem promes bankowych na kredyt potrzebny do realizacji projektu.

Złożone wnioski w działaniu 4.4. w PO IG

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Mariusz Gawrychowski

mariusz.gawrychowski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

REKLAMA

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

REKLAMA