REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe terminy przekazania dokumentów do ZUS

Bożena Wiktorowska
Bożena Wiktorowska

REKLAMA

Dokumenty ubezpieczeniowe przekazywane przez płatników składek drogą elektroniczną zawierające tzw. błędy krytyczne będą traktowane jako niedostarczone.

Nowe prawo

REKLAMA

REKLAMA

Dopiero od 21 lipca 2009 r., a nie jak wcześniej planowano od wczoraj, wszyscy płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe przez internet będą musieli korzystać wyłącznie z bezpiecznego e-podpisu. Powodem zmiany jest ustawa z 13 czerwca 2008 r. o zmianie ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne (Dz.U. nr 127, poz. 817). Zgodnie z nią niekwalifikowane podpisy wydane płatnikom przez ZUS do 21 lipca tego roku będą ważne jeszcze przez 12 miesięcy. Dzięki temu firmy, które jeszcze nie kupiły bezpiecznych e-podpisów będą mogły korzystać z nich do czasu utraty ich ważności. Po upływie terminu ważności certyfikatu niekwalifikowanego przedsiębiorcy będą zmuszeni korzystać tylko z bezpiecznych e-podpisów.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej z tego powodu przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie wymagań, jakie muszą spełnić płatnicy składek przekazujący dokumenty ubezpieczeniowe w formie dokumentu elektronicznego przez transmisję danych. Zgodnie z nim płatnicy składek będą mogli nieodpłatnie otrzymać oprogramowanie umożliwiające łączenie i wymianę danych w komunikacji między systemami teleinformatycznymi - swoim i ZUS. Przedsiębiorcy przekazujący dokumenty już podpisane bezpiecznym e-podpisem będą też ponosić odpowiedzialność za nieprawidłowości w przekazywanych dokumentach ubezpieczeniowych. Taka odpowiedzialność będzie też dotyczyć sytuacji, kiedy osoby nieupoważnione wykorzystają bezpieczny e-podpis.

Projekt rozporządzenia zakłada również, że płatnik składek będzie miał obowiązek w ciągu 30 dni pobrać potwierdzenie przekazania dokumentu ubezpieczeniowego. Po tym terminie ZUS nie będzie już przekazywał komunikatów o odbiorze przesyłki. Potwierdzenie to będzie dostarczone przedsiębiorcy także w formie elektronicznej. Odbiór potwierdzenia przekazania przesyłki jest ważny, bo dokument zawierający tzw. błędy krytyczne (tj. takie, które uniemożliwiają indentyfikację dokumentów przez system informatyczny ZUS) będzie traktowany jako nieprzekazany do ZUS.

BoŻena Wiktorowska

Dalszy ciąg materiału pod wideo

bozena.wiktorowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA