REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezprawna kontrola w firmie nie pozwoli na wszczęcie postępowania

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

Sprawy związane z rejestracją firm będą załatwiane w jednym okienku, a w przyszłości wyłącznie przez internet, zaś zasady kontroli w firmach zostaną ujednolicone.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Na uproszczenie procedur związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej przedsiębiorcy muszą jednak jeszcze poczekać, gdyż opóźnia się termin zakończenia prac nad drugim etapem nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przedsiębiorcy oczekiwali, że projekt ustawy wprowadzającej zmiany i upraszczającej zakładanie firm oraz przeprowadzanie w nich kontroli zostanie przedstawiony w czerwcu. Tymczasem w Ministerstwie Gospodarki wciąż trwają prace nad drugim etapem nowelizacji ustawy o działalności gospodarczej.

W jednym okienku w 2009 roku

REKLAMA

Dopiero w 2009 roku przedsiębiorca załatwi wszystkie sprawy związane z założeniem firmy u jednego urzędnika w tzw. jednym okienku - przewiduje przygotowywany w Ministerstwie Gospodarki projekt kolejnej już nowelizacji ustawy. Wkrótce projekt trafi do uzgodnień międzyresortowych.

Resort zakłada też uproszczenie i ograniczenie kontroli w firmach. Ograniczeniu barier rozwoju przedsiębiorczości mają dodatkowo służyć projekty dwóch ustaw: derogacyjnej i dereglamentacyjnej, które zlikwidują zbędne zezwolenia i licencje związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Reglamentowane będą tylko dziedziny gospodarki związane z bezpieczeństwem i prawem międzynarodowym.

Obsługa elektroniczna

- Jedno okienko będzie tylko etapem przejściowym - tłumaczy wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld. W 2011 roku uruchomiony zostanie system elektronicznej rejestracji firm i jedno okienko zastąpi instytucja, o której mówimy - zero okienka - tłumaczy wiceminister. Wcześniej nie uda się zakończyć prac nad przygotowaniem nośników elektronicznych oraz oprzyrządowania - dodaje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wszystkie formalności związane z rejestracją nowej firmy będą załatwiane przez internet. Natomiast osoby prowadzące już firmy uregulują przez internet sprawy związane z rozszerzeniem zakresu działalności, ze zmianą adresu i siedziby firmy oraz kwestie danych osobowych. Będą mogły wykonywać te czynności z dowolnego miejsca na świecie.

Zgodnie z planami jedno okienko będzie funkcjonowało nie dłużej niż przez dwa lata, czyli do momentu utworzenia platformy informatycznej - Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej. Zdaniem Adama Szejnfelda jeszcze przez kilka lat po uruchomieniu CEIG przedsiębiorcy będą mogli wybrać tryb, z jakiego chcą korzystać przy załatwianiu formalności, czyli elektroniczny albo papierowy.

Uproszczenie kontroli

Przygotowywany w resorcie gospodarki projekt przewiduje uproszczenie i ograniczenie kontroli w firmach. Art. 77 obowiązującej ustawy o swobodzie działalności gospodarczej stanowi, że organy administracji publicznej kontrolują przedsiębiorców na zasadach w niej określonych.

- Zasady te trzeba sformułować konkretnie i szczegółowo, gdyż u.s.d.g. zawiera ogólne przepisy dla poszczególnych inspekcji - tłumaczy radca prawny Wojciech Biernacki z Kancelarii Radców Prawnych Biernaccy. Dziś inspektorzy zamiast przestrzegać u.s.d.g., powołują się na bardziej korzystne dla nich unormowania w przepisach resortowych regulujących prowadzenie poszczególnych kontroli. Projekt nowelizacji ograniczy więc ich uprawnienia zawarte w ponad 40 aktach prawnych oraz ujednolici zasady prowadzenia kontroli.

Autorzy nowelizacji chcą ograniczyć powody wszczynania kontroli. Ma być ona możliwa tylko po okazaniu legitymacji, bez wcześniejszego doręczenia przedsiębiorcy upoważnienia do jej przeprowadzenia. Planują także ograniczenie wykonywania czynności kontrolnych przez osoby, które nie są pracownikami inspekcji. Czynności kontrolne mają być prowadzone w taki sposób, aby nie zakłócały normalnego funkcjonowania firmy. Przepisy sprecyzują też sytuacje, gdy możliwe będzie przedłużenie czasu kontroli. U mikro i u małych przedsiębiorców kontrole będą najkrótsze.

Z kolei zdyscyplinowaniu urzędników prowadzących kontrole ma służyć wprowadzenie zasady, że dowody zebrane podczas inspekcji prowadzonej niezgodnie z prawem nie mogą uzasadniać wszczęcia postępowania przeciwko przedsiębiorcy - nie miałyby one mocy prawnej.

Rejestracja firmy i kontrole

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MaŁgorzata Piasecka-Sobkiewicz

malgorzata.piasecka@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA