| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > 15 mln euro z UE dla spółek na dofinansowanie prospektów

15 mln euro z UE dla spółek na dofinansowanie prospektów

Już 45 wniosków trafiło do PARP o dofinansowanie z UE w ramach programu, z którego mogą korzystać m.in. spółki planujące debiut na GPW i NewConnect.


Nabór wniosków rozpoczął się 16 czerwca i będzie trwać aż do wyczerpania alokacji na dany rok. W ramach Działania 3.3 o dofinansowanie mogą starać się między innymi mali i średni przedsiębiorcy - mówi Monika Karwat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Działanie 3.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka umożliwia małym i średnim firmom uzyskanie dofinansowania na usługi doradcze w zakresie przygotowania dokumentacji i analiz niezbędnych do pozyskania inwestora zewnętrznego, np. przez wejście na rynek NewConnect (NC) albo rynek podstawowy warszawskiej giełdy. Przedsiębiorcy mogą wnioskować o dofinansowanie 50 proc. kosztów przygotowania dokumentu informacyjnego bądź prospektu emisyjnego. Na Działanie 3.3 przeznaczonych zostało 50 mln euro, w tym na 2008 rok 15 mln. 45 wniosków, które wpłynęły do PARP, obejmuje dofinansowanie na kwotę przekraczającą 44 mln zł.

- Spotkaliśmy spółki, które byłyby zainteresowane skorzystaniem z programu. Obecnie współpracujemy z firmą, która specjalizuje się w dotacjach unijnych. Przygotowujemy się do tego, aby właściwie każdy klient, z którym będziemy pracować, mógł skorzystać z tego rodzaju dofinansowania - mówi Marcin Duszyński, prezes Capital One Advisors, która wprowadza firmy na NewConnect.

Chociaż wiele zależy od rozwoju sytuacji na rynkach akcji, na NewConnect za pośrednictwem Capital One Advisors może trafić w tym roku pięć spółek. Szef autoryzowanego doradcy (AD) spodziewa się, że wszystkie będą próbowały korzystać z tego rodzaju dofinansowania.

Obecnie koszty doradztwa finansowego, z jakimi powinny liczyć się spółki zainteresowane NewConnect, wynoszą od około 50 tys. do 100 tys. zł, a koszty usług prawnych i audytorskich to dodatkowe 100 tys. zł.

Do poszukiwania dodatkowych środków na przygotowania do wejścia na NewConnect spółki powinny skłonić m.in. działania GPW, twórcy nowego rynku.

- Zmienia się jego kształt. Na początku wiele spółek pojawiało się na NewConnect spontanicznie. Teraz giełda zmienia podejście, planuje między innymi weryfikację autoryzowanych doradców. Polityka się zaostrza i doradcy będą ponosili większą odpowiedzialność za przygotowanie firm do debiutu oraz zapewnienie bezpieczeństwa inwestycji. A to kosztuje - dodaje Marcin Duszyński.

W ramach Działania 3.3 nie została określona minimalna wielkość dofinansowania na projekt.

Dofinansowane jest przekazywane na zasadzie refundacji poniesionych wydatków, w formie płatności pośrednich i płatności końcowej. PARP ocenia formalnie wniosek o dofinansowanie w ciągu 10 dni roboczych. Wniosek o dofinansowanie, który spełnia wymagania formalne, jest przekazywany do oceny merytorycznej, którą przeprowadza Komisja Konkursowa. Ocena merytoryczna trwa do 30 dni roboczych.

- Przewidywany termin podpisania umowy o dofinansowaniu projektu to trzy miesiące od momentu złożenia wniosku o dofinansowanie - mówi Monika Karwat-Bury.

Finansowanie firm za pośrednictwem NewConnect

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

MAŁGORZATA KWIATKOWSKA

malgorzata.kwiatkowska@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK