REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabawki magnetyczne pod nadzorem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

W sprzedaży nie mogą znajdować się zabawki bez informacji dla klientów na opakowaniu, że zawierają magnes lub części magnetyczne.

NOWE PRAWO

REKLAMA

REKLAMA

Od dzisiaj obowiązują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych (Dz.U. nr 105, poz. 668). Na producentów zabawek magnetycznych został nałożony obowiązek umieszczania na opakowaniach dodatkowej informacji w języku polskim o tym, że zawierają one magnes lub części magnetyczne. Ostrzeżenie musi być zamieszczone w widocznym miejscu, aby konsument mógł zapoznać się z nim zanim jeszcze zdecyduje się na zakup towaru. Zabawki bez takiego ostrzeżenia nie mogą być wprowadzane na rynek, importerzy nie mogą ich sprowadzać, a dystrybutorzy dostarczać konsumentom. Natomiast zabawki, które już się znajdują na rynku, powinny być natychmiast wycofane z obrotu.

Aby zabawka uznana została za magnetyczną, powinna być przeznaczona dla dzieci do 14 lat i zawierać przynajmniej jeden magnes albo część magnetyczną. Chodzi przede wszystkim o magnesy i części magnetyczne osadzone luźno i łatwo dające się oddzielić od zabawki w normalnych warunkach używania jej przez dziecko. Zasada ta dotyczy nawet takich przedmiotów, w których magnes lub część magnetyczna znajduje się w osłonie ochronnej albo jest zabudowany w zabawce.

Do uregulowania bezpieczeństwa zabawek magnetycznych kraje unijne zostały zobowiązane decyzją Komisji Wspólnot Europejskich z 21 kwietnia 2008 r. Nałożyła na nie obowiązek zapewnienia, że zabawki magnetyczne wprowadzane na rynek lub udostępniane na nim muszą zawierać ostrzeżenie o zagrożeniu stwarzanym dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Magnesy wprawdzie stosuje się w zabawkach od dawna, ale teraz stały się silniejsze i łatwiej je oderwać, mimo że są mocowane tą samą techniką co dawniej. Dlatego częściej mogą powodować poważniejsze wypadki, np. prowadzić do przedziurawienia, zakażenia lub zatkania jelit. Przedostanie się magnesu do płuc wymaga natychmiastowego zabiegu chirurgicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

19 kwietnia 2007 r. w USA Komisja Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) wydała ostrzeżenie dla rodziców o zagrożeniach dla zdrowia i bezpieczeństwa związanych z zabawkami magnetycznymi.

18 mln zabawek magnetycznych wycofali w 2007 roku producenci, większość z rynku europejskiego

MaŁgorzata Piasecka-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych (Dz.U. nr 105, poz. 668).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

REKLAMA

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

REKLAMA

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

Przewoźnicy w 2025 r. zapłacą wyższe składki ZUS od wynagrodzeń kierowców międzynarodowych, nie podwyższając im nawet płacy

Pod koniec sierpnia rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2025 roku, z którego wynika, że przeciętne prognozowane wynagrodzenie wzrośnie blisko o 850 zł. Podwyższenie tej kwoty oznacza dla przewoźników, że muszą przygotować się do wzrostu składek do ZUS.

REKLAMA