Zabawki magnetyczne pod nadzorem
REKLAMA
NOWE PRAWO
REKLAMA
REKLAMA
Od dzisiaj obowiązują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych (Dz.U. nr 105, poz. 668). Na producentów zabawek magnetycznych został nałożony obowiązek umieszczania na opakowaniach dodatkowej informacji w języku polskim o tym, że zawierają one magnes lub części magnetyczne. Ostrzeżenie musi być zamieszczone w widocznym miejscu, aby konsument mógł zapoznać się z nim zanim jeszcze zdecyduje się na zakup towaru. Zabawki bez takiego ostrzeżenia nie mogą być wprowadzane na rynek, importerzy nie mogą ich sprowadzać, a dystrybutorzy dostarczać konsumentom. Natomiast zabawki, które już się znajdują na rynku, powinny być natychmiast wycofane z obrotu.
Aby zabawka uznana została za magnetyczną, powinna być przeznaczona dla dzieci do 14 lat i zawierać przynajmniej jeden magnes albo część magnetyczną. Chodzi przede wszystkim o magnesy i części magnetyczne osadzone luźno i łatwo dające się oddzielić od zabawki w normalnych warunkach używania jej przez dziecko. Zasada ta dotyczy nawet takich przedmiotów, w których magnes lub część magnetyczna znajduje się w osłonie ochronnej albo jest zabudowany w zabawce.
Do uregulowania bezpieczeństwa zabawek magnetycznych kraje unijne zostały zobowiązane decyzją Komisji Wspólnot Europejskich z 21 kwietnia 2008 r. Nałożyła na nie obowiązek zapewnienia, że zabawki magnetyczne wprowadzane na rynek lub udostępniane na nim muszą zawierać ostrzeżenie o zagrożeniu stwarzanym dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Magnesy wprawdzie stosuje się w zabawkach od dawna, ale teraz stały się silniejsze i łatwiej je oderwać, mimo że są mocowane tą samą techniką co dawniej. Dlatego częściej mogą powodować poważniejsze wypadki, np. prowadzić do przedziurawienia, zakażenia lub zatkania jelit. Przedostanie się magnesu do płuc wymaga natychmiastowego zabiegu chirurgicznego.
SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK
19 kwietnia 2007 r. w USA Komisja Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) wydała ostrzeżenie dla rodziców o zagrożeniach dla zdrowia i bezpieczeństwa związanych z zabawkami magnetycznymi.
18 mln zabawek magnetycznych wycofali w 2007 roku producenci, większość z rynku europejskiego
MaŁgorzata Piasecka-SOBKIEWICZ
malgorzata.piasecka@infor.pl
Podstawa prawna
• Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych (Dz.U. nr 105, poz. 668).
REKLAMA
REKLAMA