REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zabawki magnetyczne pod nadzorem

Piasecka-Sobkiewicz Małgorzata

REKLAMA

W sprzedaży nie mogą znajdować się zabawki bez informacji dla klientów na opakowaniu, że zawierają magnes lub części magnetyczne.

NOWE PRAWO

REKLAMA

REKLAMA

Od dzisiaj obowiązują przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych (Dz.U. nr 105, poz. 668). Na producentów zabawek magnetycznych został nałożony obowiązek umieszczania na opakowaniach dodatkowej informacji w języku polskim o tym, że zawierają one magnes lub części magnetyczne. Ostrzeżenie musi być zamieszczone w widocznym miejscu, aby konsument mógł zapoznać się z nim zanim jeszcze zdecyduje się na zakup towaru. Zabawki bez takiego ostrzeżenia nie mogą być wprowadzane na rynek, importerzy nie mogą ich sprowadzać, a dystrybutorzy dostarczać konsumentom. Natomiast zabawki, które już się znajdują na rynku, powinny być natychmiast wycofane z obrotu.

Aby zabawka uznana została za magnetyczną, powinna być przeznaczona dla dzieci do 14 lat i zawierać przynajmniej jeden magnes albo część magnetyczną. Chodzi przede wszystkim o magnesy i części magnetyczne osadzone luźno i łatwo dające się oddzielić od zabawki w normalnych warunkach używania jej przez dziecko. Zasada ta dotyczy nawet takich przedmiotów, w których magnes lub część magnetyczna znajduje się w osłonie ochronnej albo jest zabudowany w zabawce.

Do uregulowania bezpieczeństwa zabawek magnetycznych kraje unijne zostały zobowiązane decyzją Komisji Wspólnot Europejskich z 21 kwietnia 2008 r. Nałożyła na nie obowiązek zapewnienia, że zabawki magnetyczne wprowadzane na rynek lub udostępniane na nim muszą zawierać ostrzeżenie o zagrożeniu stwarzanym dla zdrowia i bezpieczeństwa.

Magnesy wprawdzie stosuje się w zabawkach od dawna, ale teraz stały się silniejsze i łatwiej je oderwać, mimo że są mocowane tą samą techniką co dawniej. Dlatego częściej mogą powodować poważniejsze wypadki, np. prowadzić do przedziurawienia, zakażenia lub zatkania jelit. Przedostanie się magnesu do płuc wymaga natychmiastowego zabiegu chirurgicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

19 kwietnia 2007 r. w USA Komisja Bezpieczeństwa Produktów Konsumenckich (CPSC) wydała ostrzeżenie dla rodziców o zagrożeniach dla zdrowia i bezpieczeństwa związanych z zabawkami magnetycznymi.

18 mln zabawek magnetycznych wycofali w 2007 roku producenci, większość z rynku europejskiego

MaŁgorzata Piasecka-SOBKIEWICZ

malgorzata.piasecka@infor.pl

Podstawa prawna

• Rozporządzenie Rady Ministrów z 3 czerwca 2008 r. w sprawie wprowadzenia środków przewidzianych przepisami o ogólnym bezpieczeństwie produktów w odniesieniu do zabawek magnetycznych (Dz.U. nr 105, poz. 668).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA