reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Zajęcie rachunku bankowego nie stanowi uciążliwej egzekucji

Zajęcie rachunku bankowego nie stanowi uciążliwej egzekucji

Mniej uciążliwe dla podatnika jest zajęcie rachunku bankowego niż egzekucja z rzeczowego majątku firmy.


Przedsiębiorca, będący osobą fizyczną, w deklaracji za czerwiec 2007 r. wykazał należność w VAT, której nie wpłacił. Z tego powodu zostało wobec niego wystosowane upomnienie, którego podatnik nie odebrał. Po dwukrotnym awizowaniu organ uznał je za doręczone i wystawił wobec podatnika tytuł wykonawczy, na podstawie którego organ egzekucyjny zajął rachunek bankowy podatnika.

Wobec prowadzonej egzekucji podatnik zgłosił zarzut bezzasadnego, zajęcia konta bankowego, uzasadniając, że jest to środek nazbyt uciążliwy, który uniemożliwia mu prowadzenie działalności, a tym samym nie jest w stanie wywiązać się z ciążących na nim zobowiązań podatkowych. Dodatkowo stwierdził, że egzekucja jest środkiem ostatecznym w sytuacji, gdy nie ma możliwości współpracy z dłużnikiem. Ponadto podniósł zarzut nieodroczenia przez organ terminu zapłaty podatku.

W odpowiedzi na ten zarzut organ podniósł, że termin nie został odroczony, ponieważ podatnik nie złożył stosownego wniosku. Odnośnie do zajęcia rachunku bankowego organ stwierdził, że nie jest to najuciążliwsza droga zaspokojenia roszczeń i nie powoduje to nadmiernych trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej przez podatnika. Nie zgadzając się ze stanowiskiem organu, podatnik wniósł skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego.

Wojewódzki sąd administracyjny, oddalając skargę podatnika podzielił stanowisko organów podatkowych, podkreślając, że istotnie zajęcie rachunku bankowego nie jest najuciążliwszym środkiem zaspokojenia roszczeń, gdyż organ mógł zastosować egzekucję składników majątkowych przedsiębiorstwa, co w większym stopniu utrudniłoby prowadzenie działalności.

Za prawidłowe uznał również stanowisko organów, zgodnie z którym warunkiem przedłużenia terminu zapłaty podatku jest wniosek podatnika.

Sygn. akt I SA/Bk 88/08

JULIUSZ MAKAREWICZ

Zespół Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte

Więcej: www.deloitte.com/pl/tax24

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Twój Biznes Covid-19 i tarcza antykryzysowa98.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama