| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Obrót licencjami nie stanowi przychodu

Obrót licencjami nie stanowi przychodu

Obrót prawami majątkowymi, które nie zostały zaliczone do środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.


Przedsiębiorca prowadzi działalność gospodarczą oraz wytwarza znaki towarowe, które następnie sprzedaje lub udziela na ich używanie licencji. Powstały spór z organami podatkowymi, dotyczył tego, do jakiego źródła przychodów należy zaliczyć przychody z tytułu udzielenia licencji na używanie znaków towarowych oraz z tytułu sprzedaży praw ochronnych do tych znaków. Prawa licencyjne nie zostały jednak zaewidencjonowane do środków trwałych.

Zdaniem podatnika przychód z udzielenia licencji na używanie wytworzonych znaków towarowych i praw do nich stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Skarżący podkreślał, że nie ma znaczenia, że przychód ten mieści się także w definicji innego źródła przychodu.

NSA uznał, że przychody z działalności gospodarczej nie mogą zostać zaliczone do innego źródła przychodu, a tak jest w tej sprawie. Artykuł 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o PIT stanowi, że źródłem przychodu są prawa majątkowe i zbycie tych praw. Z kolei art. 18 tej ustawy określa, że za przychód z praw majątkowych uważa się m.in. przychody z praw do znaków towarowych i z odpłatnego zbycia tych praw. Dalej, jak podkreślił NSA, w art. 14 ust. 2 ustawy jest mowa o przychodach, które można uznać za przychody z działalności ponad działalność gospodarczą. Biorąc pod uwagę te przepisy sąd uznał, że przychód z obrotu prawami majątkowymi, które nie zostały zaewidencjonowane jako wartości niematerialne i prawne w ewidencji środków trwałych, nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Sygn. akt II FSK 1436-37/07, II FSK 1444/07, II FSK 677-679/08, II FSK 735/07

Łukasz Zalewski

lukasz.zalewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK