REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Z dłuższego macierzyńskiego skorzysta też ojciec dziecka

Izabela Rakowska-Boroń

REKLAMA

Co najmniej sześć tygodni będzie mógł przebywać na urlopie ojciec dziecka. Rodzice zdecydują, które z nich skorzysta z dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Resort pracy chce ułatwić ojcom opiekę nad dzieckiem w przypadku choroby jego matki.

Od przyszłego roku podstawowy urlop macierzyński w przypadku urodzenia jednego dziecka ma wynosić nie 18 tygodni, jak obecnie, a 20 tygodni. Oznacza to, że ojciec dziecka będzie mógł wykorzystać sześć, a nie cztery tygodnie takiego urlopu, jeśli matka dziecka zdecyduje się na skrócenie macierzyńskiego. W kolejnym roku ojcowie mają mieć też prawo do korzystania z tzw. dodatkowego urlopu macierzyńskiego. Wynika to z rządowego projekt nowelizacji kodeksu pracy, który został już przesłany do Sejmu. Jeśli zmiany te wejdą w życie, to np. w 2010 roku ojciec bliźniąt będzie mógł przebywać na urlopie macierzyńskim nawet 20 tygodni.

REKLAMA

W Ministerstwie Pracy trwają też prace nad przepisami, które umożliwiłyby ojcom opiekę nad dzieckiem, w przypadku długotrwałej choroby matki noworodka przebywającej na urlopie macierzyńskim.

Uprawnienia dla ojca

REKLAMA

- Obecnie przepisy nie przewidują możliwości wykorzystania takiego urlopu przez ojca dziecka w sytuacji, w której matka, ze względu na stan zdrowia, nie może sprawować opieki nad noworodkiem. W resorcie trwają jednak już prace nad ich zmianą - powiedział GP Radosław Mleczko, wiceminister pracy i polityki społecznej.

Nie wiadomo jeszcze, czy przepis przyznający ojcom takie uprawnienie znajdzie się w kodeksie pracy, czy resort zdecyduje się po prostu na wydłużenie okresu pobierania przez ojców zasiłku opiekuńczego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Musimy być bardzo precyzyjni, aby uniknąć wątpliwości interpretacyjnych na tle prawa unijnego i jednocześnie nie narazić rodziców na rozwiązanie, które w pewnych specyficznych warunkach, mogłoby okazać się mniej korzystne finansowo - podkreśla Radosław Mleczko.

REKLAMA

Obecnie jeśli pracownica wykorzysta co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, z pozostałej części skorzystać może ojciec dziecka. Prawo do niewykorzystanej części takiego urlopu ma on także w sytuacji zgonu matki dziecka w trakcie urlopu macierzyńskiego.

Natomiast gdy poród lub choroba uniemożliwia matce sprawowanie opieki nad dzieckiem, ojciec ma tylko prawo do zwolnienia od wykonywania pracy z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem. Wówczas na podstawie ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.) przysługuje mu zasiłek opiekuńczy maksymalnie przez 60 dni w danym roku kalendarzowym.

Dodatkowy urlop na dziecko

Zgodnie z przekazaną już do Sejmu nowelizacją kodeksu pracy od stycznia 2009 r. pracownicy, która urodzi jedno dziecko, będzie przysługiwać 20 tygodni obligatoryjnego urlopu macierzyńskiego, czyli o dwa tygodnie więcej niż obecnie. Jeśli natomiast w trakcie jednego porodu urodzi więcej dzieci, otrzyma 31 tygodni urlopu. Po wykorzystaniu pierwszych 14 tygodni pozostałą część urlopu - tak jak obecnie - będzie mógł wykorzystać ojciec dziecka.

Ponadto od 2010 r. po wykorzystaniu obligatoryjnego urlopu macierzyńskiego jedno z rodziców będzie mogło wykorzystać dodatkowy urlop w wymiarze sześciu lub ośmiu tygodni (w zależności od liczby potomstwa, które przyszło na świat). Pracodawca będzie musiał udzielić dodatkowego urlopu, jeśli rodzic złoży wniosek w tej sprawie bezpośrednio po wykorzystaniu obligatoryjnego urlopu.

Dodatkowe wolne będzie wprowadzane stopniowo. W 2010 i 2011 roku jednemu z rodziców będą przysługiwały dwa tygodnie dodatkowego urlopu lub trzy (w przypadku urodzenia więcej niż jednego dziecka). W kolejnych dwóch latach rodzice będą mieli prawo do odpowiednio czterech lub sześciu tygodni takiego urlopu.

- Taka regulacja może przyczynić się do tego, że ojcowie chętniej będą korzystać z tego tzw. urlopu tacierzyńskiego - wskazuje dr Ewa Lisowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

W jej przekonaniu taki urlop wykorzystywany przez mężczyznę może zmienić świadomość pracodawców i przyczynić się do zerwania z tradycyjnym postrzeganiem w roli rodzica wyłącznie kobiet.

- To kobietom przypisuje się obowiązki rodzicielskie. W związku z tym pracodawcy więcej inwestują w mężczyzn, bo są oni dyspozycyjni i nie odchodzą z pracy, gdy pojawia się dziecko. Tym samym pogłębia się dysproporcja płci na rynku pracy i utrwalanie stereotypów - podkreśla Ewa Lisowska.

Jej opinii nie podzielają jednak pracodawcy. Michał Starzyk, właściciel biura rachunkowego z Bielska-Białej, wskazuje, że mężczyźni rzadko będą korzystać z tego rozwiązania.

- Trzem moim pracownikom urodziły się niedawno dzieci. Żaden z nich nie zamierza korzystać z czterech tygodni urlopu macierzyńskiego. Twierdzą, że nie interesuje ich także fakultatywny urlop na opiekę nad dzieckiem po wejściu w życie projektowanych przepisów - mówi Michał Starzyk.

Niedźwiedzia przysługa

Podział urlopu macierzyńskiego na część obligatoryjną i fakultatywną, choć daje rodzicom wybór, czy dłużej przebywać na macierzyńskim, czy wcześniej wrócić do pracy, może nie być jednak tak korzystny, jak mogłoby się wydawać. W opinii Andrzeja Langera, eksperta NSZZ Solidarność i członka Rady Ochrony Pracy, pracodawcy mogą wymuszać na podwładnych, aby nie korzystali z urlopu dodatkowego. Podobnego zdania jest Joanna Kluzik-Rostkowska, była minister pracy.

- Dzielenie urlopu macierzyńskiego na części to rozwiązanie tylko pozornie korzystne dla rodziców. Obawiam się, że pod presją pracodawcy wielu z nich nie wykorzysta tej dodatkowej części urlopu - twierdzi Joanna Kluzik-Rostkowska.

Według Doroty Głogosz z Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych długi urlop macierzyński utrudnia powrót na rynek pracy. Przyznaje jednak, że może on nastąpić bardziej naturalnie, jeśli wejdą w życie rządowe propozycje, zgodnie z którymi rodzice w trakcie dodatkowego urlopu będą mogli wykonywać pracę u dotychczasowego pracodawcy, maksymalnie na pół etatu. Pracownik, który zdecyduje się w okresie fakultatywnego urlopu macierzyńskiego podjąć pracę na pół etatu, zachowa prawo do połowy zasiłku macierzyńskiego.

Planowanie przez resort pracy zmiany w urlopach macierzyńskich

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

60 dni w roku kalendarzowym może korzystać z zasiłku opiekuńczego osoba zajmująca się małym dzieckiem

Izabela Rakowska-Boroń

izabela.rakowska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA