reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Wyższa dotacja na założenie firmy przez bezrobotnego

Wyższa dotacja na założenie firmy przez bezrobotnego

Resort pracy jest przeciwny podwyższeniu do 40 tys. zł dotacji na rozpoczęcie działalności gospodarczej przez bezrobotnego.

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego chce, żeby dotacja z Funduszu Pracy na rozpoczęcie biznesu przez bezrobotnego była wyższa i wynosiła nawet 40 tys. zł. Tyle bezrobotny może obecnie otrzymać ze środków unijnych w ramach działania 6.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

- To dobry pomysł - mówi Henryk Michałowicz z Konfederacji Pracodawców Polskich.

Dodaje, że podwyższenie dotacji z Funduszu Pracy do 40 tys. zł spowoduje, że więcej bezrobotnych będzie starało się o wsparcie na rozpoczęcie biznesu - mówi.

Resort pracy jest jednak przeciwny podwyższeniu wspomnianej kwoty, bo spowodowałoby to zbyt duże obciążenie dla budżetu. Z jego wyliczeń wynika, że gdyby dotacja wynosiła 40 tys. zł, to w Funduszu Pracy musiałoby zostać zarezerwowane na ten cel 3,6 mld zł. To o ponad 100 proc. więcej od przewidywanej kwoty (1,7 mld zł). Dotacja dla bezrobotnych na rozpoczęcie działalności gospodarczej ma wzrosnąć od nowego roku z pięcio- do sześciokrotnej wysokości przeciętnego wynagrodzenia. Wyniesie więc około 18 tys. zł (obecnie 14,9 tys.). Przewiduje to przygotowany w resorcie pracy projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

- Zainteresowanie tą formą pomocy jest duże - mówi Czesława Ostrowska, wiceminister pracy i polityki społecznej.

W 2005 roku z takich dotacji skorzystało 27,9 tys. osób, w 2007 roku już ponad 45 tys. W tym roku w Funduszu Pracy jest zarezerwowane na ten cel 560 mln zł. Wzrost zainteresowania otrzymaniem takiej formy pomocy potwierdzają też urzędy pracy. Niektóre już wykorzystały wszystkie przyznane im środki na ten cel.

Bezrobotny, aby ubiegać się o wsparcie finansowe na rozpoczęcie działalności gospodarczej, musi złożyć wniosek do PUP. Przedstawia biznesplan i zabezpieczenie finansowe (najczęściej weksel in blanco i poręczenie wekslowe) na wypadek, gdyby przedsięwzięcie się nie powiodło. Wówczas zwraca pieniądze z odsetkami, jeśli zlikwidował biznes w ciągu roku od podpisania umowy z PUP.

Paweł Jakubczak
reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Dokumentacja kadrowa. Zasady prowadzenia i przechowywania79.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama