REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spowalniająca gospodarka może zniechęcić RPP do podwyżek stóp

Mirek Kuk

REKLAMA

O 5,6 proc. wzrosła dynamika produkcji w lipcu w ujęciu rocznym. Dane potwierdzają tezę o spowolnieniu gospodarki.

Podane przez GUS kilka dni temu dane o wynagrodzeniach były argumentem za podwyżką stóp. Tymczasem dane o produkcji to argument za pozostawieniem stóp na obecnym poziomie. Prognoza GP mówiła o wzroście na poziomie 7,4 proc., a niższa dynamika w lipcu to dowód na to, że polska gospodarka nie opiera się tak skutecznie spowolnieniu gospodarek europejskich.

- Można zastanawiać się, jak mocny złoty wpływa na kondycję eksportu, ale kwestia jest bardziej ogólna: nasza gospodarka cierpi z po- wodu spowolnienia w Europie. Niestety teza, jakoby czekało nas łagodne spowolnienie i dodatkowo trwające relatywnie krótko, może okazać się nieprawdziwa. Bardziej będzie to przypominać cykl, w ja- kim działają gospodarki europejskie - mówi Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE Banku.

Choć to dopiero pierwszy miesiąc III kwartału, to już teraz ekonomiści spodziewają się, że spowolnienie w tym kwartale będzie większe niż w II kwartale, kiedy porównamy go do I kwartału (według prognozy GP w II kwartale wzrost PKB wyniósł 5,6 proc. wobec 6,1 proc. w I kwartale).

- Dane o produkcji przemysłowej zwiększają ryzyko ukształtowania się wzrostu gospodarczego w III kwartale na poziomie niższym niż prognozowane przez nas 4,9 proc. rok do roku - mówi Adam Antoniak, ekonomista BPH.

Tym bardziej że w sierpniu dynamika produkcji może być nawet ujemna - choć po części będą za to odpowiadały czynniki statystyczne (mniejsza liczba dni roboczych niż w sierpniu 2007 r.).

Środowe dane oddalają perspektywę podwyżek stóp procentowych - spowalniająca gospodarka może zniechęcić RPP do podnoszenia kosztu kredytu.

- To bardzo silny argument przeciw podwyżkom. Nawet członkowie Rady Polityki Pieniężnej prezentujący jastrzębie poglądy dopuszczali kolejne podwyżki, ale tylko przy dobrych informacjach z gospodarki. Tymczasem produkcja w sierpniu może być ujemna, a inflacja od sierpnia może spadać - mówi ekonomista BRE Banku.

5 proc. maksymalnie może wynieść wzrost gospodarczy w III kwartale

Mirek Kuk

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA

Paragon fiskalny przy sprzedaży on-line: kiedy i jak powinien wystawić sprzedawca oraz dostarczyć klientowi [wszystkie przypadki]

Dla klientów kupowanie w e-sklepach jest wygodniejsze niż w placówkach stacjonarnych. Dla samych sprzedawców jednak procedura ta jest dużo bardziej skomplikowana od strony fiskalnej. Dotyczy to zwłaszcza wystawiania paragonów i obowiązków w podatku VAT.

Pomoc dla sadowników do 31 stycznia 2025 roku

Pomoc dla polskich sadowników (sady i winorośle) do 31 stycznia 2025 roku - Komisja Europejska zdecydowała. To wsparcie dla sadowników, którzy ucierpieli w trakcie kwietniowych przymrozków i gradobicia.

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku - dla kogo?

Wyższa opłata środowiskowa za użytkowanie samochodów spalinowych od 2026 roku nie dla wszystkich. Kto zapłaci więcej? Co więcej, sposób naliczania opłaty oraz stawki dla części dotyczącej transportu zmienią się od 2026 r.

Tachografy do wymiany, ważna zmiana prawa. Kto musi, w jakim terminie, jaka kara

Nadchodzi rewolucja w branży transportowej. Od styczna 2025 roku zaczną obowiązywać nowe przepisy dotyczące tachografów wynikające z Pakietu Mobilności. Pierwszy etap obowiązkowej wymiany urządzeń na inteligentne tachografy drugiej generacji (G2V2) kończy się już w grudniu 2024 roku.

REKLAMA

Udostępnianie i wymiana informacji gospodarczych - zmiana przepisów jeszcze w 2024 roku. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 9 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych, przedłożony przez Ministra Rozwoju i Technologii. Rząd chce uprościć przepisy, które dotyczą udostępniania oraz wymiany informacji i danych gospodarczych. Proponowane zmiany obejmują też pracę biur informacji gospodarczej. Co się zmieni i od kiedy?

Branża IT pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju [WYWIAD]

Sektor data center i chmury - jak pogodzić cyfrową transformację z drogą do zrównoważonego rozwoju? Czym w praktyce jest unijny pakiet ustaw Fit for 55 i co będą musiały zrobić przedsiębiorstwa, żeby się dostosować do zmian? Rozmawiamy z Wojciechem Stramskim, Prezesem Zarządu Beyond.pl, dostawcy usług data center, chmury i Managed Services i pierwszego w Polsce operatora zasilającego swoje obiekty w 100% energią odnawialną. 

REKLAMA