REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płace menedżerów niższe niż w Unii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bianka Jaworska

REKLAMA

Polski menedżer średnio zarabia 1340 euro, szeregowy pracownik w UE 1970 euro, a zarządzający w Unii 4 tys. euro. U nas awans ze stanowiska starszego specjalisty na menedżera to wzrost płacy o 74 proc., przy średniej w UE o 20-40 proc. Wynagrodzenia specjalistów będą w Polsce rosnąć szybciej niż menedżerów.
RAPORT

Różnice między zarobkami na poszczególnych szczeblach zarządzania należą w Polsce do najbardziej nieproporcjonalnych w Europie - wynika z raportu przygotowanego przed Sedlak & Sedlak. Najmniej, bo o około 14 proc., różnią się wynagrodzenia młodszych specjalistów (zarabiających średnio po około 590 euro) i pracowników szeregowych (517 euro). Największe rozpiętości są w wynagrodzeniach starszych specjalistów i menedżerów (według Międzynarodowego Standardu Klasyfikacji Zawodów). Zarządzający zarabiają aż o 74 proc. więcej niż ich koledzy pracujący tylko jeden szczebel niżej w zawodowej hierarchii. Bo już między wynagrodzeniami młodszego i starszego specjalisty (590 i 770 euro) jest różnica 31 proc., co jest zgodne z tendencją występującą w większości krajów Europy.

REKLAMA

Odstajemy od normy

Dla specjalistów to jasny sygnał: ich zarobki będą rosły, żeby zniwelować te dysproporcje. Zwłaszcza że, jak pokazują statystyki, w krajach bardziej rozwiniętych gospodarczo jak: Niemcy, Francja, Holandia czy Islandia, różnice płac między specjalistami a menedżerami są znacznie mniejsze, bo ok. 20-procentowe.

- Kraje bogate charakteryzuje tendencja do proporcjonalnego wzrostu płac pomiędzy poszczególnymi szczeblami zarządzania - mówi Kazimierz Sedlak, dyrektor Sedlak & Sedlak.

Przy czym z analizy wynagrodzeń na kolejnych szczeblach kariery wynika, że w krajach tych znacznie bardziej niż awans na menedżera premiowane jest zawodowe doskonalenie i przejścia od szeregowego pracownika do starszego specjalisty.

Ponaddwukrotne procentowe różnice płac między najwyższymi stanowiskami to specyfika naszego i innych krajów Europy Wschodniej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- W Polsce można spodziewać się stopniowego wyrównywania relacji między wynagrodzeniem na poszczególnych szczeblach zarządzania. Przede wszystkim powinny wzrosnąć płace na niższych stanowiskach. Wynagrodzenia menedżerów prawdopodobnie będą rosły wolniej od płac pozostałych grup stanowisk - dodaje Kazimierz Sedlak.

Punkt odniesienia ma znaczenie

- Najlepiej zarabiający polscy menedżerowie to 30-45-latkowie z wyższym wykształceniem i dyplomem MBA, biegle władający co najmniej dwoma językami obcymi - wylicza Kamila Błaszk, konsultant ds. rekrutacji Bigram Personnel Consulting.

REKLAMA

Choć wzrost gospodarczy ostatnich lat i emigracja zarobkowa blisko 2,5 mln Polaków sprowokowała podwyżki wynagrodzeń wszystkich grup pracowników, to Polska, jak i inne kraje Europy Środkowej i Wschodniej, musi przejść jeszcze długą drogę, żeby dorównać poziomem płac krajom zachodnim.

Na każdym ze szczebli zarządzania nominalna wartość polskiego wynagrodzenia (liczona w euro) sytuuje nasz kraj na 21-22 miejscu wśród reszty państw Europy. Jest to najczęściej wartość trzy-, czterokrotnie niższa niż średnia płaca wszystkich państw europejskich. Kadra menedżerska nominalnie zarabia w Polsce średnio ok. 1340 euro, wynika z badania wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak. Jednak satysfakcja tej grupy z zarobków spada, kiedy porównuje się wysokość wynagrodzenia kadry zarządzającej w Polsce i w krajach Europy Zachodniej. Średnie unijne wynagrodzenie menedżera to ponad 4 tys. euro. Menedżer w Polsce zarabia mniej, niż wynosi średnia unijna płaca szeregowego pracownika, który zarabia ok. 1970 euro.

Zarobki naszych menedżerów są więc trzykrotnie niższe niż średnia dla wszystkich państw Europy; choć polskie płace kadry zarządzającej można uznać za atrakcyjne, porównując je z wynagrodzeniami w nowych krajach członkowskich, np. Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Estonii.

- Polscy specjaliści i menedżerowie są dobrze wynagradzani w metropoliach. Poza nimi zarobki są adekwatne do wyobraźni i przyzwyczajenia kadry zarządczej. Jeśli ta jest w swym myśleniu prowincjonalno-nowobogacka, należy spodziewać się małej skłonności do dzielenia się wypracowanym przez firmę zyskiem i uznawania zasług pracowników poprzez gratyfikację - mówi Robert Krool, doradca i trener liderów.

Pensje będą rosnąć do Euro

REKLAMA

Eksperci rynku pracy sugerują, że dla polskiej gospodarki kluczowy będzie 2012 rok, do tego czasu napędzać ją będą m.in. inwestycje związane z mistrzostwami Europy w piłce nożnej. W ciągu kolejnych czterech lat roczny wzrost wynagrodzeń powinien wynosić ok. 6 proc.

- Nie należy się jednak spodziewać, by w ciągu najbliższych dwóch lat bezwzględny poziom wynagrodzeń znacząco zbliżył się do standardów obowiązujących w bogatszej części Unii Europejskiej - mówi Piotr Bielawski, kierownik badania wynagrodzeń w Hewitt Associates.

Dodaje, że polskie firmy nie będą w stanie oferować wyższych niż dotychczas wynagrodzeń. Brakuje im bowiem specjalistów oraz nowoczesnych technologii, które pomogłyby zwiększyć efektywność produkcji i wydajność pracy, a co za tym idzie - konkurencyjność na światowych rynkach, zaś w konsekwencji wypracować większe zyski.

SZERSZA PERSPEKTYWA - RYNEK

Ustawa z 3 marca 2000 r. o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi ogranicza wysokość zarobków menedżerów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa do maksymalnie sześciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw (nie licząc nagród z zysku w IV kwartale roku poprzedniego). W praktyce oznacza to, że prezesi takich firm, jak PZU, PKO BP, PKP czy Ruch zarabiają miesięcznie brutto nie więcej niż 19,8 tys. zł. Przyjęta niedawno przez parlament nowelizacja ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych miała zmienić tę sytuację. Zakłada ona, że wysokość wynagrodzeń będą ustalały rady nadzorcze spółek. Wysokość pensji menedżerów podlegałaby kontroli akcjonariuszy lub Ministerstwa Skarbu Państwa, którego szef miałby możliwość obniżenia wynagrodzenia menedżerów w podległych mu spółkach. Nowelizację zawetował jednak prezydent. Parlament będzie głosował nad wetem prezydenta po wakacjach sejmowych, czyli najwcześniej w drugim tygodniu września.

WYNAGRODZENIE NOMINALNE

Wynagrodzenie nominalne to wielkość wynagrodzenia pieniężnego oraz w naturze przysługującego pracownikowi bez uwzględnienia siły nabywczej pieniądza. Wynagrodzenie realne skorygowane jest o indeks cen artykułów i usług konsumpcyjnych, pokazuje ilość dóbr i usług, które pracownik może za nie nabyć.

Zarobki menedżerów

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Bianka Jaworska

bianka.jaworska@infor.pl

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak założyć spółkę z o.o. z aktem notarialnym?

Umowa spółki z o.o. w formie aktu notarialnego jest konieczna, gdy wspólnicy zamierzają wprowadzić do umowy postanowienia, których dodanie nie jest możliwe w przypadku spółki z o.o. zakładanej przez S24. Dotyczy to m.in. sytuacji, w których wspólnicy zamierzają wnieść wkłady niepieniężne, wprowadzić obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych, zmienić zasady głosowania w spółce, uprzywilejować udziały co do głosu, czy do dywidendy.

W jaki sposób hakerzy wykorzystują e-maile do ataków? Mają swoje sposoby

Najpopularniejszą formą cyberataku jest obecnie phishing. Fałszywe wiadomości są coraz trudniejsze do wykrycia, bo cyberprzestępcy doskonale się wyspecjalizowali. Jak rozpoznać niebzepieczną wiadomość? Jak chronić swoją firmę przed cyberatakami?

Co nowego dla firm biotechnologicznych w Polsce? [WYWIAD]

Na co powinny przygotować się firmy z branży biotechnologicznej? O aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z finansowaniem tego sektora mówi Łukasz Kościjańczuk, partner w zespole Biznes i innowacje w CRIDO, prelegent CEBioForum 2025.

Coraz trudniej rozpoznać fałszywe opinie w internecie

40 proc. Polaków napotyka w internecie na fałszywe opinie, wynika z najnowszego badania Trustmate.io. Pomimo, że UOKiK nakłada kary na firmy kupujące fałszywe opinie to proceder kwietnie. W dodatku 25 proc. badanych ma trudności z rozróżnieniem prawdziwych recenzji.

REKLAMA

To nie sztuczna inteligencja odbierze nam pracę, tylko osoby umiejące się nią posługiwać [WYWIAD]

Sztuczna inteligencja stała się jednym z największych wyścigów technologicznych XXI wieku. Polskie firmy też biorą w nim udział, ale ich zaangażowanie w dużej mierze ogranicza się do inwestycji w infrastrukturę, bez realnego przygotowania zespołów do korzystania z nowych narzędzi. To tak, jakby maratończyk zaopatrzył się w najlepsze buty, zegarek sportowy i aplikację do monitorowania wyników, ale zapomniał o samym treningu. O tym, dlaczego edukacja w zakresie AI jest potrzebna na każdym szczeblu kariery, jakie kompetencje są niezbędne, które branże radzą sobie z AI najlepiej oraz czy sztuczna inteligencja doprowadzi do redukcji miejsc pracy, opowiada Radosław Mechło, trener i Head of AI w BUZZcenter.

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Dziękuję, które liczy się podwójnie. Jak benefity mogą wspierać ludzi, firmy i planetę?

Coraz więcej firm mówi o zrównoważonym rozwoju – w Polsce aż 72% organizacji zatrudniających powyżej 1000 pracowników deklaruje działania w tym obszarze1. Jednak to nie tylko wielkie strategie kształtują kulturę organizacyjną. Często to codzienne, pozornie mało znaczące decyzje – jak wybór dostawcy benefitów czy sposób ich przekazania pracownikom – mówią najwięcej o tym, czym firma kieruje się naprawdę. To właśnie one pokazują, czy wartości organizacji wykraczają poza hasła w prezentacjach.

Windykacja należności. Na czym powinna opierać się działalność windykacyjna

Chociaż windykacja kojarzy się z negatywnie, to jest ona kluczowa w zapewnieniu stabilności finansowej przedsiębiorstw. Branża ta, często postrzegana jako pozbawiona jakichkolwiek zasad etycznych, w ciągu ostatnich lat przeszła znaczną transformację, stawiając na profesjonalizm, przejrzystość i szacunek wobec klientów.

REKLAMA

Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

REKLAMA