REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Firma ze stratami też może brać udział w przetargu

Ewa Grączewska-Ivanova

REKLAMA

Zamawiający nie może wymagać, aby o kontrakt ubiegały się tylko firmy, które prowadzą działalność gospodarczą bez strat finansowych.
Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej ogłosił przetarg na dostawę rezonansu magnetycznego. Siemens oprotestował warunki udziału w przetargu. Jego zastrzeżenia wzbudził wymóg, że o kontrakt mogą ubiegać się tylko firmy, które prowadzą działalność gospodarczą bez strat finansowych. Zamawiający oddalił protest, więc Siemens odwołał się do prezesa Urzędu Zamówień Publicznych.

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła odwołania. Uznała, że Siemens posiada interes prawny do wniesienia odwołania na wymagania specyfikacji, gdy naruszają one przepisy prawa zamówień publicznych (Dz.U. z 2007 r. nr 223, poz. 1655 - p.z.p.), a ich waga może przesądzić o legalności udzielonego zamówienia.

REKLAMA

Zamawiający postawił warunek, że o zamówienie mogą się ubiegać tylko ci wykonawcy, którzy prowadzą działalność gospodarczą bez strat finansowych w ostatnim roku obrotowym. Dowodził, że wykonawcy prowadzący działalność gospodarczą ze stratą nie osiągają celu działalności gospodarczej i nie dają gwarancji prawidłowego wykonania zamówienia. Izba miała przeciwne zdanie. Według arbitrów, ustalenie sytuacji finansowej firmy odbywa się na podstawie wielu kategorii finansowych, podlegających wycenie zgodnie z zasadami rachunkowości. Natomiast sam ujemny wynik finansowy nie jest wskaźnikiem podważającym wiarygodność ekonomiczną firmy. Izba podkreśliła, że nie można uznać, że wykonawcy, którzy w ostatnim okresie rozliczeniowym osiągnęli ujemny wynik finansowy, nie osiągają celu gospodarczego, bo ten ma często wymiar wieloletni. Nie można także jednoznacznie stwierdzić, że wykonawcy, którzy w ostatnim roku obrotowym osiągnęli ujemny wynik finansowy, nie są zdolni wykonać zamówienia publicznego.

Arbitrzy uznali także za niezgodny z prawem warunek, aby wykonawcy dysponowali środkami finansowymi do realizacji zamówienia na poziomie przekraczającym 50 proc. wartości zamówienia.

Z powodu zakazu modyfikacji specyfikacji w zakresie warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu ich oceny Izba unieważniła postępowanie.

Ewa GrĄczewska-Ivanova

Dalszy ciąg materiału pod wideo

ewa.graczewska-ivanova@infor.pl

OPINIA

Anna Rudowald, prawnik z kancelarii Salans

Anna Rudowald

prawnik z kancelarii Salans

Sytuacja ekonomiczna wykonawcy nie powinna być weryfikowana poprzez wymóg wykazania się zyskiem. Dodatni wynik finansowy przedsiębiorstwa nie określa bowiem bezpośrednio efektywności gospodarowania, w tym zdolności do wykonania zamówienia. Należy zgodzić się z KIO, że cele finansowe firm mają często wymiar długoletni, a strata wykazana w ostatnim czasie nie oznacza nie osiągnięcia tych celów. Lepszym weryfikatorem jest w tym przypadku wskaźnik bieżącej płynności finansowej, przychód netto, czy też zdolność kredytowa lub posiadane środki finansowe.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  KPO: Od 6 maja 2024 r. można składać wnioski na dotacje dla branży HoReCa - hotelarskiej, gastronomicznej, cateringowej, turystycznej i hotelarskiej

  Nabór wniosków na dotacje dla branży hotelarskiej, gastronomicznej i cateringowej oraz turystycznej i kulturalnej w ramach Krajowego Planu Odbudowy ogłoszono w kwietniu 2024 r. Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Ile pracuje mikro- i mały przedsiębiorca? 40-60 godzin tygodniowo, bez zwolnień lekarskich i urlopów

  Przeciętny mikroprzedsiębiorca poświęca dużo więcej czasu na pracę niż przeciętny pracownik etatowy. Wielu przedsiębiorców nie korzysta ze zwolnień lekarskich i nie było na żadnym urlopie. Chociaż mikroprzedsiębiorcy zwykle zarabiają na poziomie średniej krajowej albo trochę więcej, to są zdecydowanie bardziej oszczędni niż większość Polaków.

  Duży wzrost cyberataków na świecie!

  Aż 28 proc. O tyle procent wzrosła liczba ataków cyberprzestępców. Hakerzy stawiają także na naukę i badania oraz sektor administracyjno-wojskowy. W Europie liczba ataków ransomware wzrosła o 64 proc. Jest się czego obawiać. 

  Nie zrobisz zakupów w swoim ulubionym sklepie osiedlowym, bo powrót VAT na żywność doprowadzi go do bankructwa

  Po ponad dwóch latach przerwy powrócił 5-procentowy VAT na żywność. Sieci dyskontów, które toczą wojnę o klientów, kuszą obietnicą, że cen nie podniosą, bo podatek wezmą na siebie. Korzystna dla klientów zapowiedź może okazać się zabójcza dla i tak słabnących i znikających z rynku małych sklepów.

  REKLAMA

  Windykacja należności krok po kroku

  Windykacja należności krok po kroku czyli jak odzyskać swoje pieniądze? Pierwszym krokiem jest windykacja przedsądowa. Co zrobić, aby windykacja była skuteczna już na tym etapie?

  Praca tymczasowa: Liczy się wynagrodzenie, lokalizacja miejsca pracy, czas trwania rekrutacji i szansa na stałą pracę

  Praca tymczasowa to nie tylko opcja dla studentów – najwięcej pracowników stanowią osoby w przedziale wiekowym 25-44 lata. Pracownicy tymczasowi przy wyborze oferty pracy najczęściej zwracają uwagę na wysokość wynagrodzenia, lokalizację miejsca pracy oraz szansę na stałe zatrudnienie, a także szybkość procesu rekrutacji.

  Uwaga! Zbyt częste zmienianie hasła ułatwia cyberataki

  Czy trzeba zmieniać hasło co miesiąc? Okazuje się, że zbyt częsta zmiana hasła ułatwia cyberataki. Wskazania do zmiany hasła przez pracowników po czasie od 30 do 90 dni powinny się zmienić. Kiedy zmiana hasła jest konieczna?

  Cyfrowa współpraca księgowych i przedsiębiorców

  Postęp w zakresie rozwiązań technologicznych oraz innowacje w sposobie komunikacji pomiędzy urzędami i podmiotami zmieniają sposób prowadzenia przedsiębiorstw - w szczególności małych i mikrofirm. Równocześnie szybka adopcja rozwiązań technologicznych sprawia, że cyfryzacja sektora publicznego - także na linii obywatel - urząd w kontekście przykładowo cyfrowych rozliczeń podatkowych – nabiera rozpędu i będzie coraz intensywniej dotykać również inne powiązane z nią sektory i branże. 

  REKLAMA

  Jak hakerzy wyciągają nasze dane? Uważaj na aktualizacje!

  Hakerzy nie próżnują i wciąż szukają nowych sposobów na wyciągnięcie danych. Wykorzystują pliki wirtualnego dysku twardego (VHD) do dostarczania wirusa - trojana zdalnego dostępu (RAT) Remcos. W Polsce szczególnie groźne są fałszywe aktualizacje. 

  Firmy przemysłowe stawiają na AI

  Większość firm (83 proc.) z sektora przemysłowego planuje zainwestować w sztuczną inteligencję w 2024 r. Tak wynika z najnowszego raportu "State of Smart Manufacturing". 

  REKLAMA