| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Praca przy usuwaniu azbestu nadal niebezpieczna

Praca przy usuwaniu azbestu nadal niebezpieczna

Państwowa Inspekcja Pracy wystąpiła do Ministerstwa Gospodarki o doprecyzowanie przepisów dotyczących zasad bhp przy usuwaniu azbestu. Mimo to resort nie chce ich zmienić.


W ubiegłym roku co piąta firma nie zgłaszała Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) i Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego, że usuwa materiały zawierające azbest, a co trzecia nie oznaczała terenu, na którym prowadziła prace. PIP wystąpiła do Ministerstwa Gospodarki z wnioskiem o przygotowanie projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie sposobów i warunków bezpiecznego użytkowania i usuwania wyrobów zawierających azbest. Inspekcja zaproponowała wprowadzenie przepisów, które szczegółowo określiłyby warunki techniczne monitoringu powietrza przy usuwaniu tego niebezpiecznego materiału. Chciała też, aby firmy zajmujące się usuwaniem azbestu musiały informować o tym PIP co najmniej dziesięć dni przed rozpoczęciem takich prac.

Zmiany przepisów jednak nie będzie, bo resort gospodarki uznał wniosek inspekcji za nieuzasadniony.

W wyniku prac przy usuwaniu azbestu w latach 2000-2006, na choroby zawodowe zapadło jednak 1 tys. pracowników. PIP alarmuje też, że łamanie przepisów bhp przez firmy usuwające azbest powoduje nie tylko zagrożenie zdrowia i życia ich pracowników, ale także innych osób. Około 30-35 proc. firm nie umieszczała tablic ostrzegających osoby postronne o zagrożeniu azbestem, a co szósta z nich w ogóle nie wyznaczała strefy, w której prowadziła prace groźne dla życia lub zdrowia.

- Trzeba pamiętać, że azbest jest zdecydowanie bardziej groźny dla otoczenia w momencie jego usuwania, bo dzięki bodźcom zewnętrznym pył azbestowy dostaje się do dróg oddechowych - mówi prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy ds. onkologii klinicznej.

Resort gospodarki oddalił też inne wnioski PIP o doprecyzowanie przepisów bhp. Nie przygotuje np. projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie trybu sprawdzania kwalifikacji wymaganych przy obsłudze i konserwacji urządzeń technicznych. Inspekcja wnioskowała o jednoznaczne określenie kwalifikacji zawodowych, jakie muszą spełniać pracownicy obsługujący urządzenia i instalacje gazowe na stacjach autogazu.

Waldemar Pawlak, minister gospodarki, potwierdził natomiast prowadzenie prac legislacyjnych nad projektami rozporządzeń, które uwzględnią pozostałe propozycje PIP. Chodzi m.in. o wniosek w sprawie kompetencji Urzędu Regulacji Energetyki dotyczącej prawa do kontroli i nakładania sankcji na podmioty prowadzące bez koncesji działalność gospodarczą w zakresie obrotu paliwami. PIP chce też, aby resort gospodarki jednoznacznie określił częstotliwość badań i pomiarów urządzeń oraz instalacji elektroenergetycznych działających w strefach zagrożenia wybuchem.

1 tys. pracowników usuwających azbest zachorowało na pylicę, raka płuc lub inne choroby zawodowe

ŁUKASZ GUZA

lukasz.guza@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »