REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie można produkować wino z wielu odmian winorośli

Daria Stojak

REKLAMA

Producent wina nie będzie przedstawiać listy odmian winorośli, z których wytwarza wino. Nie musi też zakładać składu akcyzowego, jeśli wprowadza na rynek mniej niż 100 tys. litrów wina rocznie.

Większość przepisów reformujących rynek wina w Unii Europejskiej weszło w życie 1 sierpnia. Unia chce zapewnić lepszą ochronę środowiska w regionach winnych, zabezpieczyć tradycyjne metody produkcji win oraz uprościć zasady ich etykietowania. Dzięki zmianom z rynku mają zniknąć nadwyżki wina i niekonkurencyjni wytwórcy. Pieniądze z przydziałów krajowych będzie można wykorzystać na promocję wina, innowacje i modernizację winnic i piwnic.

Bez limitu nasadzeń

W związku z unijną reformą Ministerstwo Rolnictwa przygotowało projekt nowelizacji ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacją rynku wina. Zgodnie z nim możliwe będzie zakładanie lub wykorzystywanie już istniejących winnic do wyrobu wina w gospodarstwach rolnych lub agroturystycznych.

- Zmiany mają na celu wdrożenie rozwiązań unijnych do polskiego prawa. Chodzi przede wszystkim o zniesienie tzw. limitu nasadzeń i limitu produkcji wina - tłumaczy Iwona Chromiak z Ministerstwa Rolnictwa.

8 sierpnia weszła też w życie senacka propozycja nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina. Dzięki temu zniesiono obowiązek zakładania składu akcyzowego w stosunku do przedsiębiorcy wprowadzającego na rynek mniej niż 100 tys. litrów wina. Nowe przepisy przewidują jednak przymus oklejania butelek wina banderolą akcyzową. Ponadto winiarz jest zobowiązany do przedstawienia tytułu prawnego do budynków, w których prowadzi produkcję wina lub moszczu.

Więcej odmian winogron

Resort rolnictwa chce też, by Polscy plantatorzy mogli produkować wino ze wszystkich odmian winorośli dopuszczonych do jego wyrobu w UE. Projekt zakłada zniesienie obowiązku przedstawiania listy odmian winorośli, z których produkuje się wino. Jednak należy pamiętać, że zgodnie z obowiązującymi od 8 sierpnia przepisami, sadzonki winorośli muszą pochodzić z legalnych źródeł, co sprawdza Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa.

- Uproszczenie przepisów dotyczących produkcji win z upraw krajowych przyczyni się do rozpoczęcia wyrobu win z krajowych niewielkich upraw winogron - tłumaczy Iwona Chromiak.

Od 8 sierpnia drobne winiarnie nie muszą natomiast tworzyć laboratorium. Istnieje jednak obowiązek wdrożenia systemu kontroli wewnętrznej wyrobu i rozlewu wina gronowego. Zgodnie z projektem resortu rolnictwa producenci nie będę też musieli sporządzać planu zakładu, który obecnie musi uwzględniać pomieszczenia produkcyjne, magazynowe, socjalne i sanitarne.

Ważna jakość wina

Projekt określa też sankcję karną za wyrabianie wina w innym miejscu niż wskazane w zgłoszeniu do Agencji Rynku Rolnego. Za tego typu działanie, jak też za utrudnianie lub uniemożliwianie przeprowadzenia kontroli lub za nieusuwanie produktów ubocznych powstałych przy wyrobie wina będzie groziła grzywna do 5 tys. zł. Natomiast jakość wina może od 8 sierpnia skontrolować Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

25 tys. hektolitrów wina może obecnie wyprodukować Polska

Podstawa prawna

• Ustawa z 22 stycznia 2004 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich, obrocie tymi wyrobami i organizacji rynku wina (Dz.U. nr 34, poz. 292 z późn. zm.).

Daria Stojak

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA