| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Aktualności > Inspektor sprawdzi jakość materiałów

Inspektor sprawdzi jakość materiałów

Podwojenie liczby inspektorów i wprowadzenie tajnego zakupu kontrolnego w punktach sprzedaży przewiduje projekt nowelizacji ustawy o materiałach budowlanych, do którego dotarła GP.


zmiana prawa

Producentów i importerów kontrolować będzie blisko 200 funkcjonariuszy. Wprowadzenie zmian do ustawy o materiałach budowlanych z 2004 roku powinno skuteczniej chronić konsumentów przed wyrobami niebezpiecznymi lub wyrobami o gorszych właściwościach - zapewniają przedstawiciele Głównej Inspekcjii Nadzoru Budowlanego. Zakup kontrolowany to nowe uprawnienie inspektorów, które Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało się wprowadzić do projektu. Polegać ono będzie na możliwości nabycia określonej partii towaru budowlanego w celu zbadania próbek. Czynności te dokonywane mają być bez wiedzy i zgody kontrolowanego przez inspektorów incognito. W przypadku gdy zakupiony wyrób spełnia wymagania określone ustawą - zostanie zwrócony właścicielowi. W takiej sytuacji sprzedawca ma obowiązek zwrotu należności poniesionej w czasie transakcji.

Przyspieszenie wydawania postanowień pokontrolnych ma zapewnić nowy przepis stanowiący, że rozpoczęcie kontroli jest jednocześnie datą wszczęcia postępowania administracyjnego. W trakcie kontroli u importera i producenta inspektor będzie mógł żądać deklaracji zgodności, nazwy i adresu zakładu produkującego, oraz specyfikacji technicznych.

Od sprzedawcy natomiast - oprócz adresu producenta inspektorzy będą mogli domagać się wydania schematów konstrukcyjnych oraz instrukcji stosowania wyrobu. Inspektorzy w protokołach będą mogli wyznaczać konkretną datę usunięcia nieprawidłowości. Autorzy ustawy mają nadzieję, że wyeliminowanie z rynku nieuczciwej konkurencji przyczyni się do rozwoju firm budowlanych. Jednak projekt ustawy bardzo krytycznie oceniają przedstawiciele firm.

- Projekt ma na celu utrzymania obecnego status quo, jakim jest funkcjonowanie Instytutu Techniki Budowlanej - mówi Lech Dzierżawski z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Firm Budowlanych i Montażowych. - Wydaje on aprobaty niezgodnie z ustawą. To jest komercyjna instytucja. Jego zdaniem, aby kontrolować, trzeba wiedzieć, co jest przedmiotem kontroli. A tymczasem w projekcie nie ma zmiany dotychczasowej definicji wyrobu budowlanego.

- Ma on charakter cząstkowy, gdyż w żaden radykalny sposób nie rozwiązuje spraw jakości materiałów budowlanych - dodaje Lech Dzierżawski.

Na realizację ustawy, w tym zakupów kontrolowanych, przeznaczono 16,8 mln zł. Niemniej biorąc pod uwagę dodatkowe wpływy do budżetu państwa z tytułu kar, szacuje się, że całkowite wydatki wyniosą 12 mln zł.

Ustawa została przesłana do konsultacji międzyresortowych. Zacznie obowiązywać w trzy miesiące od opublikowania w Dzienniku Ustaw.

Nieprawidłowości dotyczące wyrobów budowlanych

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

katarzyna Żaczkiewicz

katarzyna.zaczkiewicz@infor.pl

Podstawa prawna

• Ustawa z 16 kwietnia 2004 r. o wyrobach budowlanych (Dz.U. nr 92, poz. 881).

OPINIA

ROBERT DZIWIŃSKI

główny inspektor nadzoru budowlanego

Projekt ustawy wprowadza możliwość dokonania kontroli i ukarania także importera wyrobów budowlanych. Dotychczasowe sankcje karne w odniesieniu do tych wyrobów wprowadzonych do obrotu z oznakowaniem CE zawsze były zawarte w dwóch ustawach. Z tym, że wysokość i tryb orzekania w obu przypadkach były różne. Projekt ujednolica kary i tryb orzekania o nich. Wprowadza też dodatkowe sankcje zaostrzające w przypadku recydywy. Ma to zapewnić skuteczniejsze eliminowanie z rynku wyrobów niespełniających wymagań ustawy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK