REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Samochód w firmie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dodatkowe ubezpieczenie flot ciężarowych

Fatalny stan nawierzchni i niski poziom bezpieczeństwa polskich dróg to czynniki ryzyka w usługach transportowych. Firmy specjalizujące się w ubezpieczeniach komunikacyjnych, rzucają koło ratunkowe. Operatorzy flot ciężarowych mogą liczyć na większą ochronę.

Samochód zachętą dla pracownika

Możliwość użytkowania służbowego auta, albo coraz częściej – jego klasa są ważnym czynnikiem, niejednokrotnie decydującym o przyjęciu lub odrzuceniu oferty pracy. Czy motywowanie najlepszych pracowników za pomocą służbowego pojazdu może się opłacać?

Zwrot kosztów używania przez pracownika prywatnego samochodu do celów służbowych zwolniony z PIT

Prowadzę małą firmę i zatrudniam jednego pracownika. Z pracownikiem tym podpisałem umowę o używanie samochodu osobowego do celów służbowych. Pracownik wyjeżdża poza siedzibę firmy średnio trzy razy w tygodniu w celu obsługi klientów. Na podstawie przedstawionej ewidencji przebiegu pojazdu wypłacam pracownikowi zwrot kosztów używania jego samochodu. Czy zwracane pracownikowi kwoty z tytułu używania samochodu są zwolnione z PIT?

Outsourcing uslug w branzy CFM

Wszyscy zadają sobie pytanie: kiedy skończy się kryzys? Ekonomiści starają się na nie odpowiedzieć. Jednak firmy nie mogą czekać na lepsze czasy z założonymi rękami – aby nie dać się pokonać silnej konkurencji, muszą zacisnąć pasa i skupić się na core biznesie. Jak być skutecznym i jednocześnie oszczędnym?

REKLAMA

Co z fakturą VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża charakteryzuje się tym, że cena netto jest równa cenie brutto. Brak jest wyróżnionego podatku VAT, który można byłoby rozliczyć. Czy rodzi to problem dla firmy leasingowej, która wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu? Przeczytaj.

Problem faktury VAT-marża przy leasingu

Faktura VAT-marża to taki dokument sprzedaży, na którym cena netto jest równa cenie brutto – nie ma podatku VAT, który można byłoby rozliczyć.
Firma leasingowa wszystkie opłaty nalicza od ceny zakupu netto, dodając do nich 22 proc. VAT z tytułu leasingu.

Porównanie metod finansowania

W doborze produktu finansowego bierzemy pod uwagę nie tylko oczekiwania co do wpłaty początkowej i wielkości miesięcznych obciążeń, ale analizujemy również skutki podatkowe danej metody, jej dostępność, wymogi formalne oraz szybkość finalizacji.

Zalety samochodu poleasingowego

Zaletą samochodu poleasingowego jest przede wszystkim jego wiek. Najczęściej są to młode, dwu lub czteroletnie auta. Dodatkowym atutem jest także to, że pojazdy tego typu cechuje duże zróżnicowanie w każdym z kryteriów – klasy modelowej, przebiegu, wyposażenia czy stanu technicznego.

REKLAMA

Jakie są zalety samochodów poleasingowych

Wśród zalet samochodów poleasingowych wskazuje się nie tylko ich wiek, ale także to, że posiadają odpowiednio udokumentowany stan techniczny.

Ubezpieczenie samochodu kosztem uzyskania przychodu

Koszty ubezpieczenia samochodu wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej, podatnik zaliczy do kosztów uzyskania przychodu. Pamiętać jednak musi o ograniczeniu możliwości uznania za koszty podatkowe składek na niektóre ubezpieczenia samochodów osobowych.

Ryczałt sposobem rozliczenia wydatków na samochód pracownika

Firmy mogą wykorzystywać w prowadzonej działalności samochody, które nie stanowią ich środków trwałych. Dotyczy to również samochodów pracowników. Przepisy określają warunki i limity wydatków na niefirmowe samochody, które przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów podatkowych oraz zasady zwrotu poniesionych kosztów pracownikom.

Umowa przedwstępna sprzedaży samochodu

Zawarłem umowę przedwstępną dotyczącą sprzedaży samochodu. Niestety została ona sporządzona jedynie w formie pisemnej. Co zrobić w sytuacji, gdy sprzedawca nie chce sprzedać mi samochodu?

Wybór źródła finansowania a koszty uzyskania przychodu

Zamierzam kupić pojazd i potrzebuję kosztów - z jakiego produktu powinienem skorzystać ?

Co z VAT-em przy leasingu samochodów o masie do 3,5 tony?

Kiedy jest możliwe odliczenie całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych i innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej? Czy samochód ciężarowym musi spełniać określone warunki? Przeczytaj.

VAT przy leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej 3,5 tony

Prawo do odliczenia całości podatku VAT naliczonego od opłat leasingowych lub innych płatności wynikających z zawartej umowy leasingowej jest możliwe jeżeli pojazd jest samochodem ciężarowym i spełnia obowiązujące warunki.

Czy można zwrócić wyleasingowane auto?

Czy przedmiot umowy leasingu można zwrócić? Co zrobić w sytuacji, gdy firma leasingowa sprzeda go znacznie poniżej zobowiązania i w konsekwencji trzeba będzie sporo dopłacić?

Zwrot wyleasingowanego auta

Przedmiot leasingu można zwrócić. Należy jednak liczyć się z tym, że firma leasingowa sprzeda go znacznie poniżej zobowiązania i w konsekwencji trzeba będzie sporo dopłacić.

Samochód ciężarowy a amortyzacja jednorazowa

Chcę kupić samochód ciężarowy - czy mogę skorzystać z amortyzacji jednorazowej ?

Outsourcing usług w branży motoryzacyjnej

Wszyscy zadają sobie pytanie: kiedy skończy się kryzys? Ekonomiści starają się na nie odpowiedzieć. Jednak firmy nie mogą czekać na lepsze czasy z założonymi rękami – aby nie dać się pokonać silnej konkurencji, muszą zacisnąć pasa i skupić się na core biznesie. Jak być skutecznym i jednocześnie oszczędnym?

Ubezpieczenia flot ciężarowych

Nie od dziś wiadomo, że fatalny stan nawierzchni oraz niski poziom bezpieczeństwa podnosi ryzyko świadczenia usług transportowych. Dlatego odpowiednie ubezpieczenie jest szczególnie istotne w przypadku operatorów flot ciężarowych.

Antidotum na niższy VAT od firmowych aut

Przedsiębiorcy drżą na myśl o tym, że wkrótce nie będzie już można odliczać pełnego, 100-proc. VAT od aut z popularną kratką. Ale nie wszystko stracone
– na otarcie łez mają bowiem… możliwość podwójnego odliczenia VAT w wysokości 60 procent.

Kradzież tablicy rejestracyjnej

Kradzieże tablic rejestracyjnych nie są plagą, ale dochodzi do nich systematycznie. Co w tej sytuacji pozostaje właścicielowi pojazdu? Pierwszy krok to zgłoszenie faktu kradzieży na policji.

Czy wpłata początkowa jest kosztem?

Jeżeli dokonam zawarcia umowy leasingu, to czy będę miał możliwość zaliczenia wpłaty początkowej do kosztów? Eksperci odpowiadają na pytania dotyczące wpłaty początkowej przy leasingu.

Opodatkowanie leasingu

Chcę skorzystać z leasingu, czy nie będę miał problemów jeżeli wpłatę początkową wrzucę w koszty ?

Leasing a szkoda komunikacyjna

Wypadek na drodze może się przydarzyć każdemu. Przedstawimy praktyczne wskazówki co należy zrobić jeśli szkoda komunikacyjna dotyczy samochodu w leasingu.

Co, gdy szkoda komunikacyjna dotyczy auta w leasingu

Jakie kroki należy podjąć jeżeli w wypadku uczestniczył samochód leasingowany? Przeczytaj poniższy tekst, a uzyskasz odpowiedź na to pytanie.

Milowy krok w likwidacji szkód komunikacyjnych

Długi czas trwania i wysokie koszty procesu likwidacji szkód. Trudne i czasochłonne dochodzenie roszczeń dla poszkodowanych. To główne przesłanki do wprowadzenia systemu bezpośredniej likwidacji szkód komunikacyjnych z OC. Co zmieni się na plus?

Ocena ofert leasingowych

Przeważnie oferty leasingowe zawierają wszystkie ważne informacje – trzeba je jednak umieć odnaleźć i przede wszystkim trafnie ocenić ich znaczenie przy porównywaniu firm leasingowych.

Jak oceniać oferty leasingowe

Oferty firm leasingowych z reguły wyglądają bardzo atrakcyjnie. Należy jednak uważać, aby nie zostać zaskoczonym przez opłaty dodatkowe. Jak to zrobić?

Różnice w ofertach firm finansujących zakup samochodu

Największe banki specjalizujące się w kredytach samochodowych realizują prawie całą sprzedaż nie przez swoje placówki lecz przez komisy samochodowe, dealerów, biura pośrednictwa kredytowego oraz partnerów finansowych.

Jak rozliczyć sprzedaż samochodu poleasingowego?

Czy na skutek sprzedaży samochodu poleasingowego zawsze występuje przychód podatkowy? Odpowiedź brzmi: nie. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - masz prawo do wystąpienia z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Sprzedaż samochodu poleasingowego

W przypadku sprzedaży wykorzystywanego w działalności gospodarczej poleasingowego samochodu może nie wystąpić przychód podatkowy. Jeżeli, co do niedawna było powszechną praktyką, błędnie zaliczyłeś przychód z tego tytułu do swojego dochodu podatkowego - możesz wystąpić z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty.

Wpłata początkowa

"Interesuje mnie kupno pojazdu przy jak najmniejszej wpłacie początkowej" - jest to jedno z najczęstszych zdań wypowiadanych przez przedsiębiorców planujących zakup auta na firmę.

GPS w samochodzie – prywatność zagrożona?

Standardem stało się instalowanie w samochodach służbowych nadajników GPS celem kontrolowania położenia samochodu i czasu, jaki pracownik spędza w jednym miejscu. Czy zbieranie takich danych jest jednak całkowicie nieograniczone i legalne?

Bez auto casco nie odliczysz kosztów naprawy powypadkowej

Wiele firm, tnąc koszty, nie wykupuje ubezpieczenia dobrowolnego (tzw. auto casco) dla posiadanej floty samochodowej. Postępowanie takie może jednak przynieść podwójne straty w przypadku uszkodzenia takiego samochodu w wypadku.

Odliczenie VAT od paliwa

Prawo do odliczenia VAT naliczonego od VAT należnego to podstawowe prawo podatnika VAT.

Kasacja auta a spłata kredytu czy rat leasingowych

Jeżeli pojazd ulega kasacji lub kradzieży, to praktycznie kontynuujesz spłatę kredytu zgodnie z harmonogramem, zgłaszasz szkodę do zakładu ubezpieczeniowego i po otrzymaniu decyzji o kasacji, informujesz bank.

Transport – opodatkowanie transportu i usług spedycyjnych 2011

Publikacja adresowana jest do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych. Powstała w celu rozwiązania wątpliwości, rodzących się na tle opodatkowania tej działalności.  Autorka dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem wynikającym z wieloletniej praktyki w zawodzie Doradcy Podatkowego, dając przy tym wskazówki, pomagające uniknąć błędów w rozliczaniu się z urzędem skarbowym. Wszystkich wyjaśnień udziela z uwzględnieniem aktualnego stanu prawnego ze wskazaniem przepisów prawnych regulujących poszczególne zagadnienia tematyczne. Książka stanowi praktyczny i rzeczowy poradnik ilustrowany przykładami zdarzeń gospodarczych, który w przystępny sposób omawia zagadnienia.

Zasady amortyzacji samochodów osobowych

W przypadku nabycia przez podatnika samochodu osobowego, który wprowadzony zostanie do ewidencji środków trwałych, wydatki poniesione na jego nabycie nie stanowią kosztu uzyskania przychodów, a samochód jako środek trwały podlega amortyzacji.

Jak zaliczyć samochód w najmie i leasingu do kosztów?

W jaki sposób należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z korzystaniem z samochodów osobowych na podstawie umowy najmu/dzierżawy oraz umowy leasingu operacyjnego i finansowego? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Samochody osobowe w najmie i leasingu – zaliczanie do kosztów

W poniższym opracowaniu opisujemy zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z korzystaniem z samochodów osobowych na podstawie trzech rodzajów umów występujących powszechnie w obrocie gospodarczym tj. umowy najmu/dzierżawy oraz umowy leasingu operacyjnego i finansowego.

Używanie samochodu służbowego dla celów prywatnych

Udostępnienie przez pracodawcę pracownikowi samochodu służbowego niesie za sobą określone implikacje także w sferze podatkowej.

Używanie samochodu prywatnego w działalności gospodarczej

Zgodnie z przepisami ustaw o podatkach dochodowych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem tzw. wydatków niepotrącalnych (niestanowiących kosztów uzyskania przychodów).

Co z podatkami dochodowymi przy leasingu samochodu osobowego?

Umowa leasingu, która przez długi czas pozostawała nienazwaną, sprawiała wiele problemów praktycznych oraz interpretacyjnych. Dotyczy to również podatków dochodowych.

Leasing samochodu osobowego w działalności gospodarczej – podatki dochodowe

Umowa leasingu, chociaż znana w praktyce obrotu gospodarczego, przez długi czas była tzw. umową nienazwaną, dla której podstawy prawnej należało poszukiwać w treści art. 3531 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 ze zmianami, dalej zwanej: „k.c.”), a więc w jak najbardziej ogólnym przepisie prawa cywilnego statuującym tzw. zasadę swobody umów. Nastręczało to wielu problemów praktycznych, interpretacyjnych.

Odliczanie VAT od usług serwisowych i części zamiennych

Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług („Ustawa VAT”), co do zasady, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Samochód jako środek trwały w działalności gospodarczej

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na to czy jest to osoba fizyczna, osoba prawna czy też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może – w zależności od podejmowanych decyzji biznesowych – albo zoptymalizować swoje rozliczenia podatkowe, albo wprost przeciwnie. Na tym właśnie gruncie niezwykle aktualnym, w każdym czasie, tematem jest kwestia związana z użytkowaniem samochodu w prowadzonej działalności.

Kradzież samochodu firmowego – konsekwencje podatkowe

Kradzież samochodu firmowego zaliczanego do środków trwałych podatnika oprócz dotkliwych konsekwencji praktycznych ma również określone skutki podatkowe. W szczególności rozważyć należy, w jaki sposób podatnik winien potraktować niezamortyzowaną na dzień kradzieży wartość samochodu?

Likwidacja szkody komunikacyjnej przedsiębiorcy przez zakład ubezpieczeń

Wielu przedsiębiorców boryka się z problemami dotyczącymi wypłaty odszkodowania z tytułu szkód komunikacyjnych. Powszechne jest przekonanie, że kwoty odszkodowań są zaniżone i nie odzwierciedlają rzeczywistej wartości szkody. W praktyce droga do satysfakcjonującego odszkodowania może być długa i skomplikowana.

Zajmowanie miejsc w służbowym samochodzie

Korzystanie ze służbowego auta to obecnie codzienność w wielu firmach. Mobilność jest jedną z zasad sukcesu – jeśli Twój przedstawiciel nie dotrze na czas, znajdzie się konkurencja, która to zrobi. Sama jazda samochodem nie nastręcza kłopotów. Problemy mogą pojawić się w czasie zajmowania miejsc w samochodzie.

REKLAMA