| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Najczęstsze problemy > Różnice w ofertach firm finansujących zakup samochodu

Różnice w ofertach firm finansujących zakup samochodu

Największe banki specjalizujące się w kredytach samochodowych realizują prawie całą sprzedaż nie przez swoje placówki lecz przez komisy samochodowe, dealerów, biura pośrednictwa kredytowego oraz partnerów finansowych.

Tak jak w przypadku analizy oferty leasingowej, tak wybierając osobę realizującą kredyt powinieneś kierować się nie tylko proponowaną przez niego ceną (choć jest ona kluczowa), lecz również profesjonalizmem, fachowością i rzetelnością otrzymywanych informacji. Wielkość miesięcznej raty, wymagany udział własny, rzeczywista wysokość kredytu, ilość rat, prowizja bankowa, oprocentowanie, procedura – wszystko jest istotne.

Nie zapominaj jednak, że bezpieczeństwo przebiegu Twojej inwestycji, zależy od odpowiedzialności i wiedzy doradcy kredytowego, którego doświadczenie i znajomość branży może pomóc Ci uniknąć kupna pojazdu z niepewnego źródła, ustrzec przed błędnymi decyzjami podejmowanymi na podstawie bezpodstawnych obietnic oraz realnie i elastycznie dostosować procedurę działania do specyfiki Twojej firmy.

Polecamy: Spłata rat leasingowych w walucie obcej

Jak długo trzeba prowadzić firmę by dostać leasing, a jak długo by dostać kredyt ? Wszystko zależy od tego co ma zostać sfinansowane i jaka jest tego wartość. Teoretycznie leasing może dostać nawet świeżo założony podmiot, a kredyt firma funkcjonująca minimum trzy miesiące.

Na decyzję kredytową i leasingową bardzo duży wpływ ma jednak deklarowana wpłata własna, rodzaju przedmiotu (narzędzie pracy, czy też „konsumpcja”) oraz rodzaj prowadzonej działalności i możliwość jej weryfikacji.

Jakie są możliwości maksymalnego obniżenia miesięcznych rat? Przy leasingu maksymalne obniżenie miesięcznych płatności można osiągnąć poprzez wydłużenie okresu umowy do 60 miesięcy i ewentualne zwiększenie wartości końcowej do akceptowalnego przez firmę leasingową poziomu.

Niestety każda z tych dwóch, zasygnalizowanych wyżej możliwości, ma swoje poważne ograniczenia. Maksymalny okres leasingu w większości towarzystw leasingowych wynosi 60 miesięcy. Firmy leasingowe niechętnie zwiększają wartość wykupu, gdyż ma to istotny wpływ na ryzyko – im wyższy wykup tym wolniej spłaca się przedmiot. Jeżeli Klient jest wiarygodny, to jest możliwość zwiększenia wartości końcowej nawet do 20-25 proc.

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012

Jeżeli Klient oczekuje wyższej wartości wykupu, towarzystwa leasingowe proszą o dodatkowe zabezpieczenie – najczęściej gwarancji dealera, że odkupi pojazd na końcu umowy, jeżeli Klient nie będzie wykupem zainteresowany. Przy kredycie bankowym są zdecydowanie większe możliwości obniżania miesięcznych rat.

Nie można co prawda zastosować tzw. „rat balonowych” na końcu umowy, ale można za to rozłożyć spłatę na dużo dłuższy okres – dla nowych pojazdów maksymalny okres kredytowania wynosi nawet 10 lat.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EurActiv.pl

Portal informacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »