Samochód na kredyt czy w leasingu
REKLAMA
REKLAMA
Samochód na kredyt czy w leasingu? Bez wcześniejszego zapoznania się z Twoją sytuacją ekonomiczno-finansową oraz bez informacji o parametrach transakcji (przedmiot, źródło zakupu, wartość, akceptowana wpłata początkowa, oczekiwane obciążenia) nie można w sposób jednoznaczny wskazać, która z metod finansowania jest lepsza.
REKLAMA
Przy porównywaniu produktów skupienie się wyłącznie na kosztach byłoby jednak błędem. Istotne są nie tylko różnice w dostępności i wymogach proceduralnych danego rozwiązania – trzeba pamiętać o możliwościach ewentualnego skrócenia umowy, odsprzedaży przedmiotu inwestycji lub też alternatywnie wydłużenia umowy i zmniejszenia opłat.
Kryzys i niepewność gospodarcza, skutkujące zwiększonym ryzykiem zakupów inwestycyjnych powodują, że pozakosztowe porównywanie kredytu i leasingu ma obecnie większe znaczenie niż dotychczas.
Polecamy: Porównanie metod finansowania
Czy kredyt można wcześniej spłacić
W każdym momencie kredyt można całkowicie spłacić. W celu uniknięcia nieporozumień związanych z całkowitą spłatą zadłużenia przed terminem, najlepiej skontaktować się z bankiem, który udzieli informacji o kwocie do zapłaty.
Po jej uregulowaniu, bank prześle tzw. „dokument odwłaszczeniowy”, na podstawie którego będziesz mógł zdjąć ustanowione zabezpieczenie. Jeżeli pojazd podlegał przewłaszczeniu częściowemu (najczęściej stosowane – bank widnieje na drugiej stronie dowodu rejestracyjnego jako współwłaściciel) to można go sprzedać bez konieczności wcześniejszego wykreślania banku z dowodu rejestracyjnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.