Spłata rat leasingowych w walucie obcej
REKLAMA
REKLAMA
Prawo podatkowe nie ogranicza prawa stron transakcji leasingowej w dokonywaniu dowolnych zapisów w zawieranej umowie.
REKLAMA
Jednak w momencie gdy spółka leasingowa podpisuje dokument, w których wynagrodzenie jest określone jako równowartość w PLN kwoty wyrażonej w innej walucie powstaje wątpliwość odnośnie zalet lub wad takiego sposobu spłaty rat leasingowych.
Przepisy podatkowe nie mówią wprost o umowach denominowanych oraz o sposobie wystawiania faktur dokumentujących spłatę rat leasingowych w przypadku takich umów.
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) zwraca uwagę na to, że w przypadku umowy denominowanej należność tj. kwota do zapłaty przez kontrahenta jest wyrażona w PLN. W takich przypadkach uzasadnione wydaje się wystawianie faktur w złotówkach. Jednocześnie takie faktury mogą wyróżniać w kwoty w walucie obcej oraz wyliczenie kwot w PLN.
Polecamy: Nabycie samochodu poleasingowego
REKLAMA
Z drugiej zaś strony nie ma przeciwwskazań, by leasingodawca wystawiał w takich przypadkach faktury w walucie obcej. Wówczas z chwilą dokonania przez leasingobiorcę zapłaty ewentualne różnice kursowe między kwotą należności a otrzymaną kwotą po przeliczeniu na złotówki nie mogłyby stanowić kosztów uzyskania przychodów.
Eksperci PZWLP zaznaczają, że prostszym i wygodniejszym rozwiązaniem jest zawieranie umowy leasingu określającej należności w tej walucie zamiast umowy, w której kwota rat leasingowych wyrażona jest w walucie obcej.
Warto też pamiętać, że zgodnie z przepisami wykonawczymi do ustawy VAT w wystawionych fakturach również w fakturach dokumentujących należności w walucie obcej, kwota podatku musi być określona w PLN.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.