REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Porównanie metod finansowania

Sławomir Buchta
Specjalista ds. leasingu
Porównanie metod finansowania
Porównanie metod finansowania

REKLAMA

REKLAMA

W doborze produktu finansowego bierzemy pod uwagę nie tylko oczekiwania co do wpłaty początkowej i wielkości miesięcznych obciążeń, ale analizujemy również skutki podatkowe danej metody, jej dostępność, wymogi formalne oraz szybkość finalizacji.

Jeżeli chciałbyś samodzielnie ocenić metody finansowania i wybrać korzystniejszą dla Twojej firmy to zapoznaj się z sugerowanymi uwarunkowaniami porównania tych produktów.

REKLAMA

Żeby w pełni to ocenić trzeba zastanowić się nad kryteriami oceny, którymi są: wielkość opłaty wstępnej i oczekiwane skutki podatkowe, minimalizacja opłaty miesięcznej, możliwość wcześniejszej spłaty, miejsce rejestracji, wielkość podatków drogowych, procedura, dostępność, wymagane dokumenty, czas załatwienia.

Polecamy: Jak kupić auto, które jest za granicą

REKLAMA

Bez wcześniejszego zapoznania się z Twoją sytuacją ekonomiczno-finansową oraz bez informacji o parametrach transakcji (przedmiot, źródło zakupu, wartość, akceptowana wpłata początkowa, oczekiwane obciążenia) nie można w sposób jednoznaczny wskazać, która z metod finansowania jest lepsza.

Przy porównywaniu produktów skupienie się wyłącznie na kosztach byłoby jednak błędem. Istotne są nie tylko różnice w dostępności i wymogach proceduralnych danego rozwiązania – trzeba pamiętać o możliwościach ewentualnego skrócenia umowy, odsprzedaży przedmiotu inwestycji lub też alternatywnie wydłużenia umowy i zmniejszenia opłat.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kryzys i niepewność gospodarcza, skutkujące zwiększonym ryzykiem zakupów inwestycyjnych powodują, że pozakosztowe porównywanie kredytu i leasingu ma obecnie większe znaczenie niż dotychczas.

Argument

Kredyt bankowy

Leasing operacyjny

Udział własny

Od 0% do 95%. Pełna elastyczność wielkości udziału własnego. Dodatkowo możliwość sfinansowania ubezpieczenia lub innych potrzeb kredytobiorcy.

Od 0% do 45%. Standardowo 10% od wartości netto + 22%VAT.

Okres finansowania

0d 0 do nawet 120 miesięcy. Maksymalny okres kredytowania zależy od banku oraz od wieku pojazdu.

Od 24/36 do 60 miesięcy. Umowa musi być zawarta na czas nie krótszy 40% okresu amortyzacji.

Co jest kosztem uzyskania przychodu

Kosztem uzyskania przychodu są odsetki oraz amortyzacja. Jeżeli jest możliwość zastosowania amortyzacji jednorazowej to w miesiącu zakupu w koszty wchodzi do 338.000 zł (wg limitu na 2009 rok), a potem odsetki od kredytu.

Kosztem uzyskania przychodu jest wpłata początkowa oraz miesięczne raty leasingowe. Wrzucenie całości wpłaty początkowej, zwanej niekiedy czynszem inicjalnym w koszty jest możliwe przy książce przychodów-rozchodów; przy pełnej księgowości jest to kontrowersyjne.

Procedury uproszczone

TAK - choć ograniczone są maksymalną wielkością kredytu i oczekiwanymi udziałami własnymi. Przy procedurach uproszczonych zamiast deklaracji podatkowych wystarczy tylko oświadczenie o wynikach finansowych.

TAK – limity wartości większe niż przy kredycie. W większości przypadków wymagane są jednak dokumenty finansowe. Uproszczenie procedury polega na braku wymogu zaświadczenia z US i ZUS i pewnej automatyzacji decyzyjnej.

Koszty eksploatacji

Pojazd jest zarejestrowany na Klienta, który bez udziału banku opłaca ubezpieczenie i ewentualne podatki drogowe wg stawek u niego obowiązujących.

Klient może wykupić ubezpieczenie proponowane przez firmę leasingową lub skorzystać ze swoich zniżek i własnego pakietu. Podatki drogowe płaci firma leasingowa wg stawek z miejsca rejestracji i przerzuca te koszty na Klienta.

Możliwości małej raty

Rata jest tym mniejsza Im dłuższy jest okres kredytowania lub udział własny jest większy.

Ratę można zmniejszyć poprzez wydłużenie umowy do 60 miesięcy, zwiększenie udziału własnego lub zwiększenie wartości wykupu.

Zabezpieczenie

Przewłaszczenie częściowe (rejestracja na klienta, a bank jest dopisany jako współwłaściciel) oraz cesja polisy AC pojazdu na rzecz banku.

Weksel własny in’blanco. Pojazd jest zarejestrowany na Firmę Leasingową wg siedziby jej Centrali lub Oddziału. Polisa AC wystawiona na firmę leasingową. Karta pojazdu w posiadaniu firmy leasingowej

Co jest z VAT

Rozliczenie/zwrot całości podatku VAT zawartego w cenie zakupu – bez względu na wielkość udziału własnego.

Rozliczenie/Zwrot podatku VAT zawartego w Udziale Własnym. Potem miesięcznie z każdej raty.

Zakup samochodu używanego na VAT-marżę

Podstawą kredytu jest cena zakupu – nie ma znaczenia, czy w cenie jest zawarty 22%-owy VAT, czy też nie, W konsekwencji nie pojawia się dodatkowy VAT, którego w przypadku aut osobowych nie można rozliczyć w całości.

Cena zakupu, w której nie ma VAT-u możliwego do odliczenia przez firmę leasingową, jest wartością netto umowy, od której liczone są raty leasingowe. Do każdej opłaty jest doliczany 22%-owy VAT. Jeżeli pojazd jest samochodem osobowym podatek VAT podlega rozliczeniu tylko wg limitu 60% max 6.000 zł.

Możliwość wcześniejszej spłaty

TAK - w każdym momencie

Zależna od momentu - umowa musi trwać nie krócej niż 40% okresu amortyzacji tj. dla samochodów 24 miesiące, dla ciągników siodłowych, samochodów specjalnych oraz naczep 36 miesięcy.

Możliwość przeniesienia przedmiotu na rzecz innego podmiotu

NIE – żeby sprzedać pojazd, kredyt musi być wcześniej spłacony. Istnieje możliwość przeniesienia kredytu finansującego dany pojazd, ale procedura jest skomplikowana i wymaga uczestnictwa pracownika banku w procesie przerejestrowania pojazdu.

Cesja jest możliwa w każdym momencie trwania umowy, jednak podmiot przejmujący musi spełniać wymogi firmy leasingowej.

Kradzież lub kasacja

Kwota ubezpieczenia jest przeznaczana na pokrycie pozostałego do spłaty kapitału. Nadwyżka jest klientowi zwracana.

Kwota ubezpieczenia jest przeznaczana na pokrycie sumy zdyskontowanych pozostałych do zapłaty rat leasingowych wraz z wykupem. Nadwyżka jest klientowi zwracana, a ewentualny niedobór (może wystąpić) trzeba dopłacić.

Polecamy: Zakup samochodów oraz paliwa a prawo do odliczenia VAT 2012

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
TOP 5 trendów w fakturowaniu w 2025 roku

Rok 2025 w obszarze fakturowania to istotne zmiany, związane z cyfryzacją i nowymi regulacjami. Prognozy wskazują, że rynek e-fakturowania w Europie wzrośnie o 6,13 miliarda USD do 2028 roku, z rocznym tempem wzrostu wynoszącym prawie 20%. Wraz z rozwojem technologii, te zmiany będą miały kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw. Przedstawiamy pięć nadchodzących zmian, które warto uwzględnić, by utrzymać konkurencyjność i zgodność z przepisami w 2025 roku.

Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

REKLAMA

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

REKLAMA