Wpłata początkowa
REKLAMA
REKLAMA
Zaprezentujemy warunki proponowane przez firmy leasingowe oraz banki, a z drugiej strony, w uzupełnieniu, zasygnalizujemy skutki podatkowe tych produktów, które mają wypływ na całkowitą sumę gotówki wyłożonej na uruchomienie inwestycji.
REKLAMA
Standardową, oczekiwaną opłatą wstępną jest 10 proc.-20 proc. Jeżeli przedmiot jest używany oczekiwania co do wpłaty początkowej w leasingu mogą rosnąć. Banki udział własny uzależniają przede wszystkim od wielkości udzielanego kredytu.
Polecamy: Jak kupić auto, które jest za granicą
Przy kredytach małych standardem było 0 proc. Jeżeli jego wielkość rośnie, a klient oczekuje procedury uproszczonej, konieczne jest wpłacenie 10 proc.-20 proc., a nawet 30 proc. udziału własnego.
Bez względu na wymaganą przez instytucję finansową wpłatę, ważny jest skutek podatkowy wybranej formy finansowania, która ma bardzo istotny wpływ na ilość zaangażowanej gotówki.
Jeżeli kupowany na fakturę VAT przedmiot, w cenie brutto ma pełen 22 proc. VAT, to przy leasingu, VAT rozliczysz tylko od uiszczonej wpłaty; przy kredycie natomiast, odzyskasz VAT od pełnej ceny zakupu (od 100 proc. wartości netto).
Jeżeli dany zakup kwalifikuje się do zastosowania amortyzacji jednorazowej, to oprócz rozliczenia pełnego VAT-u będziesz miał możliwość jednorazowego wrzucenia w koszty 100 proc. ceny netto kupowanego przedmiotu.
Polecamy: Rozliczenie podatku VAT w samochodach firmowych
REKLAMA
Jeżeli więc na bieżąco nie ma zbyt dużego VAT-u do płatności (albo nie ma go jeszcze do rozliczenia) oraz rocznie dochód do opodatkowania nie jest większy niż wartość kupowanego pojazdu – wydatkowane wstępnie kwoty, tak przy kredycie, jak i przy leasingu raczej będą do siebie zbliżone.
Jeżeli jednak będzie można szybko odzyskać VAT z pełnej faktury zakupu lub też skorzysta się z amortyzacji jednorazowej – kredyt pozwoli nie tylko zminimalizować udział własny w inwestycji, ale dodatkowo dojdą (poprzez oszczędności w podatkach) wolne środki do obrotu. Jeżeli przedsiębiorca dopiero rozpoczął działalność lub prowadzi ją krócej niż rok, to oczekiwania instytucji finansowych co do udziału własnego będą duże i raczej nie mniejsze niż 25 -30 proc.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.